Kort fortalt
Produksjon av skotøy har næringskode 15.200 i Enhetsregisteret, og i Lund står 2 enheter oppført på den. Det er 9,5 % av de 21 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,3 % av alt næringsliv i Lund. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 51 av 141.
2 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 2,8 mill. kr. Størst er EIK TRESKOFABRIKK AS med 2,6 mill. kr, foran EIK SENTRUM INVEST AS med 130k kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 2 av enhetene (100 %). 1 har meldt inn ansatte, til sammen 6.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 2 | 9,5 % | av 21 i næringen |
| Med ansatte | 1 | 50 % | av 2 enheter |
| Ansatte til sammen | 6 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 2 | 100 % | av 2 enheter |
| Med omsetning i kroner | 2 | 100 % | av 2 enheter |
| Omsetning i alt | 2,8 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 1,4 mill. kr | - | blant 2 med tall |
| Største omsetning | 2,6 mill. kr | - | EIK TRESKOFABRIKK AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2023 | - | av 2 med stiftelsesdato |
De 2 største i Lund
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | EIK TRESKOFABRIKK AS | 932 520 516 | Lund | 2,6 mill. kr | 6 |
| 2 | EIK SENTRUM INVEST AS | 932 458 144 | Lund | 130k kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 15.200
- Kommune
- 1112 Lund
- Enheter
- 2
- Andel av næringen
- 9,5 %
- Andel av kommunen
- 0,3 %
- Aksjeselskap
- 2
- Med ansatte
- 1
- Ansatte til sammen
- 6
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 1,4 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 753,9k kr og 2 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 130k kr mot 2,6 mill. kr. Den største omsetter 2 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av skotøy i Lund.
Alle de 2 enhetene har driftsinntekter i kroner i siste årsregnskap. Registeret oppgir at 2 enheter har levert årsregnskap, 100 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 2 andre kommuner: Sandnes med 2, Sola med 1. Størst i landet er Oslo med 8 enheter, mot 2 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 65 enheter, sauehold med 46 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 38 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 25 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2023: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2023, den ferskeste i 2023.
2 enheter er stiftet de siste fem årene, 100 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «produksjon»
Selskaper i næringsgruppe 15.2 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.
Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.
Vanlige spørsmål
Hvor mange produksjon av skotøy finnes det i Lund?
2 enheter står oppført med næringskode 15.200, produksjon av skotøy, i Lund i Enhetsregisteret. Det er 9,5 % av de 21 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av produksjon av skotøy i Lund?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. EIK TRESKOFABRIKK AS med 2,6 mill. kr, 2. EIK SENTRUM INVEST AS med 130k kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 2 enhetene med tall er 1,4 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 753,9k kr og 2 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 2 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Lund er aksjeselskap, med 2 av 2 enheter. 1 enheter, 50 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 6 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes produksjon av skotøy?
I samme fylke har 2 andre kommuner enheter i næringen, flest i Sandnes med 2. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 21 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Lund?
Median stiftelsesår er 2023, og 2 av enhetene er stiftet de siste fem årene (100 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2023.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 15.200 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 2 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 15.2 utenfor denne koden skriver «produksjon» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 19.08.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (15.2) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (65), Sauehold (46), Utleie av egen eller leid fast eiendom (38), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (25), Oppdrett av annet storfe til kjøttproduksjon og sædproduksjon (16), Grunnarbeid (16).