Bearbeiding av metaller i Tysvær

Næringskode 25.530 kommune 1146 oppdatert 14.10.2026

Bransjen i hele landet: 2 006Kommunen i alt: 1 939
Enheter12av 2 006 i næringen
Av bransjen0,6 %av 2 006 i hele landet
Av kommunen0,6 %av 1 939 enheter i Tysvær
Nest størst: Oslo70mot 12 her
Rangering i Tysvær34av 245 næringer i kommunen

Kort fortalt

Bearbeiding av metaller har næringskode 25.530 i Enhetsregisteret, og i Tysvær står 12 enheter oppført på den. Det er 0,6 % av de 2 006 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,6 % av alt næringsliv i Tysvær. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 34 av 245.

5 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 576,8 mill. kr. Størst er Imenco AS med 467,4 mill. kr, foran BRØDR HAUKÅS MEK VERKSTED AS med 53,9 mill. kr.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 6 av enhetene (50 %). 5 har meldt inn ansatte, til sammen 253.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter120,6 %
Med ansatte541,7 %
Ansatte til sammen253-
Har levert regnskap541,7 %
Med omsetning i kroner541,7 %
Omsetning i alt576,8 mill. kr-
Median omsetning32,4 mill. kr-
Største omsetning467,4 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2003-

De 5 største i Tysvær

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Imenco AS467,4 mill. kr
2BRØDR HAUKÅS MEK VERKSTED AS53,9 mill. kr
3Steinsvik Production AS32,4 mill. kr
4INTEC MEKANISKE AS16,7 mill. kr
5Haugaland Sveiseservice AS6,3 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
25.530
Kommune
1146 Tysvær
Enheter
12
Andel av næringen
0,6 %
Andel av kommunen
0,6 %
Aksjeselskap
6
Med ansatte
5
Ansatte til sammen
253

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 32,4 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 16,7 mill. kr og 53,9 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 6,3 mill. kr mot 467,4 mill. kr. Den største omsetter 14 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av bearbeiding av metaller i Tysvær.

7 av de 12 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 58,3 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 5 enheter har levert årsregnskap, 41,7 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Hå med 35, Klepp med 32, Karmøy med 32, Sandnes med 28, Stavanger med 25, Time med 16. Størst i landet er Oslo med 70 enheter, mot 12 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 156 enheter, sauehold med 118 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 118 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 75 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2003: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1979, den ferskeste i 2021. 2 av dem er fra før år 2000, 33,3 % av dem vi har stiftelsesdato for.

Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. 6 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «bearbeiding»

Selskaper i næringsgruppe 25.5 med annen næringskode som oppgir «bearbeiding» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange bearbeiding av metaller finnes det i Tysvær?

12 enheter står oppført med næringskode 25.530, bearbeiding av metaller, i Tysvær i Enhetsregisteret. Det er 0,6 % av de 2 006 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av bearbeiding av metaller i Tysvær?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Imenco AS med 467,4 mill. kr, 2. BRØDR HAUKÅS MEK VERKSTED AS med 53,9 mill. kr, 3. Steinsvik Production AS med 32,4 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 5 enhetene med tall er 32,4 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 16,7 mill. kr og 53,9 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 14 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Tysvær er aksjeselskap, med 6 av 12 enheter. 5 enheter, 41,7 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 253 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes bearbeiding av metaller?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Hå med 35. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 2 006 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Tysvær?

Median stiftelsesår er 2003, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1979.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 25.530 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 12 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 25.5 utenfor denne koden skriver «bearbeiding» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 14.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 7 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (25.5) som skriver ordet «bearbeiding» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (156), Sauehold (118), Utleie av egen eller leid fast eiendom (118), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (75), Oppføring av bygninger (74), Oppdrett av annet storfe til kjøttproduksjon og sædproduksjon (39).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562