Kort fortalt
Produksjon av optiske instrumenter, magnetiske og optiske media og fotografisk utstyr har næringskode 26.700 i Enhetsregisteret, og i Norge står 32 enheter oppført på den. De er fordelt på 14 kommuner.
23 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 226,3 mill. kr. Størst er Optoscale AS med 116,9 mill. kr, foran VISION IO AS med 34,4 mill. kr. De ti største står for 99,4 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 22 av enhetene (68,8 %). 7 har meldt inn ansatte, til sammen 136. 17 står i Merverdiavgiftsregisteret, 53,1 % av utsnittet.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 32 | - | hele landet |
| Med ansatte | 7 | 21,9 % | av 32 enheter |
| Ansatte til sammen | 136 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 25 | 78,1 % | av 32 enheter |
| Med omsetning i kroner | 23 | 71,9 % | av 32 enheter |
| Omsetning i alt | 226,3 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 6,6 mill. kr | - | blant 23 med tall |
| Største omsetning | 116,9 mill. kr | - | Optoscale AS |
| MVA-registrert | 17 | 53,1 % | av 32 enheter |
| Median stiftelsesår | 2011 | - | av 26 med stiftelsesdato |
De 10 største i næringen
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Optoscale AS | 916 266 219 | Trondheim | 116,9 mill. kr | 70 |
| 2 | VISION IO AS | 993 943 223 | Sandnes | 34,4 mill. kr | 10 |
| 3 | Conoptica AS | 936 600 565 | Trondheim | 26,3 mill. kr | 22 |
| 4 | Ferder Solutions AS | 959 079 153 | Færder | 11,4 mill. kr | 8 |
| 5 | NP Nordic Protection AS | 981 405 900 | Haugesund | 9,5 mill. kr | - |
| 6 | KAMV AS | 930 769 924 | Sør-odal | 8,2 mill. kr | 11 |
| 7 | Optonor AS | 916 168 306 | Trondheim | 7,7 mill. kr | 7 |
| 8 | Isolør.no AS | 913 350 219 | Åsnes | 6,6 mill. kr | 8 |
| 9 | Viking Technology AS | 965 719 741 | Sigdal | 3 mill. kr | - |
| 10 | Moonscape AS | 979 544 731 | Oslo | 1,1 mill. kr | - |
Næringskoden
- Kode
- 26.700
- Beskrivelse
- Produksjon av optiske instrumenter, magnetiske og optiske media og fotografisk utstyr
- Enheter
- 32
- Med ansatte
- 7
- Ansatte til sammen
- 136
- Har levert regnskap
- 25
- MVA-registrert
- 17
- Uten kommune
- 1
Hvor de holder til
Enheter per kommune, etter forretningsadressen i registeret.
1 enheter har ingen kommune i registeret.
Samme bransje i andre byer
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 6,6 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 539,9k kr og 10,4 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 3,6k kr mot 116,9 mill. kr. Den største omsetter 18 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av optiske instrumenter, magnetiske og optiske media og fotografisk utstyr i Norge.
9 av de 32 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 28,1 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 8 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 25 enheter har levert årsregnskap, 78,1 % av utsnittet.
Geografi
Næringen finnes i 14 av landets kommuner. De tre største, Trondheim, Oslo, Sigdal, har til sammen 18 enheter, 56,3 % av næringen. Deretter følger Haugesund med 2, Færder med 2, Sandnes med 1, Bærum med 1.
1 enheter i næringen har ingen forretningsadresse med kommunenummer i registeret, og er derfor ikke med i noen av stedstallene over. Nærmeste næringskoder i samme område er produksjon av måle-, kontroll- og navigasjonsinstrumenter med 165 enheter, produksjon av elektroniske komponenter med 60 enheter, produksjon av kommunikasjonsutstyr med 56 enheter, produksjon av elektronikk til husholdningsbruk med 29 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2011: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1985, den ferskeste i 2025. 7 av dem er fra før år 2000, 26,9 % av dem vi har stiftelsesdato for.
5 enheter er stiftet de siste fem årene, 19,2 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 6 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «produksjon»
Selskaper i næringsgruppe 26.7 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.
Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.
Vanlige spørsmål
Hvor mange produksjon av optiske instrumenter, magnetiske og optiske media og fotografisk utstyr finnes det i Norge?
32 enheter står oppført med næringskode 26.700, produksjon av optiske instrumenter, magnetiske og optiske media og fotografisk utstyr, i Norge i Enhetsregisteret. De er fordelt på 14 kommuner. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av produksjon av optiske instrumenter, magnetiske og optiske media og fotografisk utstyr i Norge?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Optoscale AS med 116,9 mill. kr, 2. VISION IO AS med 34,4 mill. kr, 3. Conoptica AS med 26,3 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 23 enhetene med tall er 6,6 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 539,9k kr og 10,4 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 18 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Norge er aksjeselskap, med 22 av 32 enheter. 7 enheter, 21,9 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 136 ansatte meldt inn.
Hvor i landet holder de til?
Flest står i Trondheim, med 8 enheter, 25 % av næringen. Næringen finnes i 14 kommuner til sammen. Hver kommune har sin egen side med tallene for akkurat det utsnittet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Norge?
Median stiftelsesår er 2011, og 5 av enhetene er stiftet de siste fem årene (19,2 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1985.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 26.700 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 32 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 26.7 utenfor denne koden skriver «produksjon» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 09.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 1 enheter i næringen mangler kommunenummer og er med i totalen, men ikke i stedstallene. 9 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (26.7) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Produksjon av måle-, kontroll- og navigasjonsinstrumenter (165), Produksjon av elektroniske komponenter (60), Produksjon av kommunikasjonsutstyr (56), Produksjon av elektronikk til husholdningsbruk (29), Produksjon av datamaskiner og tilleggsutstyr (24), Produksjon av kretskort (22).