- Org.nr.
- 979 544 731
- Telefon
- 932 22 093
- Adresse
- Trosterudstien 8C, 0778 Oslo
- Hovedeier
- XSES AS, 100 %
Driftsresultat27 3882,5 % margin
EBITDA52 011før av- og nedskrivninger
Årsresultat30 2332,8 % margin
Egenkapital636 98785,7 % av eiendelene
Moonscape AS er et aksjeselskap innen produksjon av optiske instrumenter, magnetiske og optiske media og fotografisk utstyr, stiftet 1998.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 979 544 731
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 08.09.2026
- Stiftet
- 12.01.1998
- Registrert
- 16.02.1998
- Adresse
- Trosterudstien 8C, 0778 Oslo
- Telefon
- 932 22 093
- Kommune
- Oslo
- Aksjekapital
- 210 000
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- www.moonscape.com
Underenheter
1
- Moonscape AS979 625 952 · OSLO
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Produksjon, handel samt deltagelse i andre foretagender.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 1 086 279 | 1 652 270 | - | - | - |
| Annen driftsinntekt | - | −100 000 | - | - | - |
| Sum driftsinntekter | 1 086 279 | 1 552 270 | 2 097 434 | 2 334 773 | 3 520 162 |
| Varekostnad | 378 991 | 614 008 | 1 329 102 | - | 2 359 646 |
| Lønnskostnad | 114 982 | 126 906 | 188 688 | - | 294 553 |
| Avskrivning av driftsmidler og immaterielle eiendeler | 24 623 | - | 17 901 | - | 17 901 |
| Annen driftskostnad | 540 294 | 756 138 | 664 292 | - | 720 534 |
| Sum driftskostnader | 1 058 891 | 1 497 053 | 1 955 342 | - | 3 392 634 |
| Driftsresultat | 27 388 | 55 217 | 142 092 | - | 127 528 |
| Annen renteinntekt | 4 788 | 6 719 | - | - | - |
| Sum finansinntekter | 4 788 | 6 719 | 6 647 | - | 6 745 |
| Annen rentekostnad | 1 943 | 8 047 | - | - | - |
| Sum finanskostnader | 1 943 | 8 047 | 17 026 | - | 17 004 |
| Netto finans | 2 844 | −1 327 | −10 379 | - | −10 259 |
| Resultat før skatt | 30 233 | 53 890 | 131 713 | - | 117 269 |
| Årsresultat | 30 233 | 53 890 | 131 713 | - | 117 269 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 30 233 | 53 890 | - | - | - |
| Totalresultat | 30 233 | 53 890 | - | - | - |
| Avsatt til annen egenkapital | 30 233 | 53 890 | - | - | - |
| Sum overføringer og disponeringer | 30 233 | 53 890 | - | - | - |
| Driftsløsøre, inventar o. a. utstyr | 49 247 | 73 870 | - | - | - |
| Sum varige driftsmidler | 49 247 | 73 870 | - | - | - |
| Sum anleggsmidler | 49 247 | 73 870 | 23 870 | 23 870 | 41 771 |
| Lager av varer og annen beholdning | 115 000 | 108 037 | - | - | - |
| Sum varer | 115 000 | 108 037 | - | - | - |
| Kundefordringer | 145 756 | 88 460 | - | - | - |
| Andre kortsiktige fordringer | 214 500 | 213 500 | - | - | - |
| Sum fordringer | 360 256 | 301 960 | - | - | - |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 218 692 | 353 664 | - | - | - |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 218 692 | 353 664 | - | - | - |
| Sum omløpsmidler | 693 948 | 763 661 | 723 164 | 755 671 | 502 488 |
| Sum eiendeler | 743 195 | 837 531 | 747 034 | 779 541 | 544 259 |
| Aksjekapital | 210 000 | 210 000 | - | - | - |
| Sum innskutt egenkapital | 210 000 | 210 000 | 210 000 | 210 000 | 210 000 |
| Annen egenkapital | 426 987 | 396 755 | - | - | - |
| Sum opptjent egenkapital | 426 987 | 396 755 | 342 865 | 211 152 | 85 929 |
| Sum egenkapital | 636 987 | 606 755 | 552 865 | 421 152 | 295 929 |
| Leverandørgjeld | 11 244 | 57 202 | - | - | - |
| Skyldig offentlige avgifter | 6 285 | 10 366 | - | - | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 88 679 | 163 208 | - | - | - |
| Sum kortsiktig gjeld | 106 208 | 230 776 | 194 169 | 358 390 | 248 330 |
| Sum gjeld | 106 208 | 230 776 | 194 169 | 358 390 | 248 330 |
| Sum egenkapital og gjeld | 743 195 | 837 530 | - | - | - |
| Sum langsiktig gjeld | - | - | 0 | 0 | 0 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 6,53▲ | 3,31 | 3,72 | 2,11 | 2,02 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,17▼ | 0,38 | 0,35 | 0,85 | 0,84 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 4,1 %▼ | 7,8 % | 19,5 % | - | 24,7 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 2,5 %▼ | 3,6 % | 6,8 % | - | 3,6 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 2,8 %▼ | 3,5 % | 6,3 % | - | 3,3 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 85,7 %▲ | 72,4 % | 74,0 % | 54,0 % | 54,4 % |
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Moonscape AS2,5 %
1,1 mill. ansatte ikke oppgitt 2025
−40 %−20020
Conoptica AS−32,2 % 26,3 mill.22 ansatte 2025
Moonscape AS2,5 % 1,1 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
Optoscale AS5,6 % 116,9 mill.70 ansatte 2025
VISION IO AS13,7 % 34,4 mill.10 ansatte 2025
−40 %−20020
De tre andre er de største selskapene i næringskode 26.700.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Styrets leder | Svein Erik Stray-Scheie | 1967 |
| Regnskapsfører | AIDER AS922 633 452 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- XSES AS100,0 %Kristiansand S · 210 000 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- XSES AS
- XSES ENERGY SYSTEMS AS100,0 %
- Hamreheia 36 AS100,0 %
- Moonscape AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.