Produksjon av elektromotorer, generatorer og transformatorer i Høyanger

Næringskode 27.110 kommune 4638 oppdatert 19.08.2026

Bransjen i hele landet: 52Kommunen i alt: 709
Enheter2av 52 i næringen
Av bransjen3,8 %av 52 i hele landet
Av kommunen0,3 %av 709 enheter i Høyanger
Nest størst: Trondheim5mot 2 her
Rangering i Høyanger59av 155 næringer i kommunen

Kort fortalt

Produksjon av elektromotorer, generatorer og transformatorer har næringskode 27.110 i Enhetsregisteret, og i Høyanger står 2 enheter oppført på den. Det er 3,8 % av de 52 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,3 % av alt næringsliv i Høyanger. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 59 av 155.

1 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 159,6 mill. kr. Størst er Østerbø Solutions AS med 159,6 mill. kr.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 2 av enhetene (100 %). 1 har meldt inn ansatte, til sammen 64.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter23,8 %
Med ansatte150 %
Ansatte til sammen64-
Har levert regnskap150 %
Med omsetning i kroner150 %
Omsetning i alt159,6 mill. kr-
Median omsetning159,6 mill. kr-
Største omsetning159,6 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2008-

De 1 største i Høyanger

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Østerbø Solutions AS159,6 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
27.110
Kommune
4638 Høyanger
Enheter
2
Andel av næringen
3,8 %
Andel av kommunen
0,3 %
Aksjeselskap
2
Med ansatte
1
Ansatte til sammen
64

Samme bransje i nabokommunene

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 159,6 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 159,6 mill. kr og 159,6 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 159,6 mill. kr mot 159,6 mill. kr. Den største omsetter 1 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av elektromotorer, generatorer og transformatorer i Høyanger.

1 av de 2 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 50 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 1 enheter har levert årsregnskap, 50 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 4 andre kommuner: Bergen med 1, Kinn med 1, Stord med 1, Gulen med 1. Størst i landet er Trondheim med 5 enheter, mot 2 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 80 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 41 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 36 enheter, sauehold med 30 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2008: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1996, den ferskeste i 2020. 1 av dem er fra før år 2000, 50 % av dem vi har stiftelsesdato for.

Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «produksjon»

Selskaper i næringsgruppe 27.1 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange produksjon av elektromotorer, generatorer og transformatorer finnes det i Høyanger?

2 enheter står oppført med næringskode 27.110, produksjon av elektromotorer, generatorer og transformatorer, i Høyanger i Enhetsregisteret. Det er 3,8 % av de 52 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av produksjon av elektromotorer, generatorer og transformatorer i Høyanger?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Østerbø Solutions AS med 159,6 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 1 enhetene med tall er 159,6 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 159,6 mill. kr og 159,6 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 1 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Høyanger er aksjeselskap, med 2 av 2 enheter. 1 enheter, 50 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 64 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes produksjon av elektromotorer, generatorer og transformatorer?

I samme fylke har 4 andre kommuner enheter i næringen, flest i Bergen med 1. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 52 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Høyanger?

Median stiftelsesår er 2008, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1996.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 27.110 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 2 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 27.1 utenfor denne koden skriver «produksjon» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 19.08.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 1 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (27.1) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (80), Utleie av egen eller leid fast eiendom (41), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (36), Sauehold (30), Oppføring av bygninger (18), Aktiviteter i idrettslag og -klubber (18).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562