Produksjon av maskiner og utstyr til generell bruk ikke nevnt annet sted

Næringskode 28.290 hele landet oppdatert 12.10.2026

Produksjon av maskiner og utstyr til generell bruk ikke nevnt annet sted (28.290) er 347 enheter i Norge, 207 med regnskap, 24 av dem i Oslo. Størst på omsetning er Alstom Transport Norway AS med 955,5 mill. kr.

33 enheter uten kommune
Enheter i næringen34724 i Oslo, 6,9 % av bransjen
Aksjeselskap20157,9 % av enhetene
Med ansatte681 719 ansatte til sammen
Har levert regnskap20759,7 % av enhetene
MVA-registrert21963,1 % av enhetene

Kort fortalt

Produksjon av maskiner og utstyr til generell bruk ikke nevnt annet sted har næringskode 28.290 i Enhetsregisteret, og i Norge står 347 enheter oppført på den. De er fordelt på 125 kommuner.

176 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 6,7 mrd. kr. Størst er Alstom Transport Norway AS med 955,5 mill. kr, foran Haarslev Industries NUF med 795,3 mill. kr. De ti største står for 67,4 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 201 av enhetene (57,9 %). 68 har meldt inn ansatte, til sammen 1 719. 219 står i Merverdiavgiftsregisteret, 63,1 % av utsnittet.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter347-
Med ansatte6819,6 %
Ansatte til sammen1 719-
Har levert regnskap20759,7 %
Med omsetning i kroner17650,7 %
Omsetning i alt6,7 mrd. kr-
Median omsetning5,7 mill. kr-
Største omsetning955,5 mill. kr-
MVA-registrert21963,1 %
Median stiftelsesår2005-

De 10 største i næringen

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Alstom Transport Norway AS955,5 mill. kr
2Haarslev Industries NUF795,3 mill. kr
3Maritime Protection AS705,5 mill. kr
4WÄRTSILÄ MOSS AS704,3 mill. kr
5Tronrud Engineering AS295 mill. kr
6FPE SONTUM AS285,4 mill. kr
7SIEMENS ENERGY GLOBAL GMBH & CO. KG NUF237,8 mill. kr
8NOHA NORWAY AS218,5 mill. kr
9Hoseth Technology AS166,9 mill. kr
10ITO PALLPACK AS160,4 mill. kr
Alle 347 selskaperOmsetning og lønnsomhet i næringen

Næringskoden

Kode
28.290
Beskrivelse
Produksjon av maskiner og utstyr til generell bruk ikke nevnt annet sted
Enheter
347
Med ansatte
68
Ansatte til sammen
1 719
Har levert regnskap
207
MVA-registrert
219
Uten kommune
33

Hvor de holder til

Enheter per kommune, etter forretningsadressen i registeret.

Oslo24
Ålesund12
Stavanger11
Drammen9
Larvik8
Kvitsøy7
Karmøy7
Kristiansand7
Bergen7
Narvik6

33 enheter har ingen kommune i registeret.

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 5,7 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 852k kr og 24,4 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 5,7k kr mot 955,5 mill. kr. Den største omsetter 167 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av maskiner og utstyr til generell bruk ikke nevnt annet sted i Norge.

171 av de 347 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 49,3 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 19 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 207 enheter har levert årsregnskap, 59,7 % av utsnittet.

Geografi

Næringen finnes i 125 av landets kommuner. De tre største, Oslo, Ålesund, Stavanger, har til sammen 47 enheter, 13,5 % av næringen. Deretter følger Drammen med 9, Larvik med 8, Kvitsøy med 7, Karmøy med 7.

33 enheter i næringen har ingen forretningsadresse med kommunenummer i registeret, og er derfor ikke med i noen av stedstallene over. Nærmeste næringskoder i samme område er produksjon av jordbruks- og skogbruksmaskiner med 184 enheter, produksjon av andre spesialmaskiner ikke nevnt annet sted med 168 enheter, produksjon av løfte- og håndteringsutstyr med 124 enheter, produksjon av maskiner og utstyr til nærings-, nytelsesmiddel-, drikke- og tobakksindustri med 75 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2005: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1951, den ferskeste i 2026. 76 av dem er fra før år 2000, 35,7 % av dem vi har stiftelsesdato for.

26 enheter er stiftet de siste fem årene, 12,2 % av bestanden. 5 av dem kom til det siste året. 134 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «produksjon»

Selskaper i næringsgruppe 28.2 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.

#SelskapOmsetning
1Macgregor Norway AS1,4 mrd. kr
2TROX AURANOR AS494,4 mill. kr
3Tratec Solutions AS389,4 mill. kr
4Covent AS288,5 mill. kr
5Teamtec AS288,2 mill. kr
6I P HUSE AS281,5 mill. kr
7DRAMMEN YARD AS242,6 mill. kr
8Nyborg AS186,2 mill. kr
9Demanor AS177,1 mill. kr
10IKM HENDRIK VEDER AS166,5 mill. kr

Vanlige spørsmål

Hvor mange produksjon av maskiner og utstyr til generell bruk ikke nevnt annet sted finnes det i Norge?

347 enheter står oppført med næringskode 28.290, produksjon av maskiner og utstyr til generell bruk ikke nevnt annet sted, i Norge i Enhetsregisteret. De er fordelt på 125 kommuner. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av produksjon av maskiner og utstyr til generell bruk ikke nevnt annet sted i Norge?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Alstom Transport Norway AS med 955,5 mill. kr, 2. Haarslev Industries NUF med 795,3 mill. kr, 3. Maritime Protection AS med 705,5 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 176 enhetene med tall er 5,7 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 852k kr og 24,4 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 167 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Norge er aksjeselskap, med 201 av 347 enheter. 68 enheter, 19,6 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 1 719 ansatte meldt inn.

Hvor i landet holder de til?

Flest står i Oslo, med 24 enheter, 6,9 % av næringen. Næringen finnes i 125 kommuner til sammen. Hver kommune har sin egen side med tallene for akkurat det utsnittet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Norge?

Median stiftelsesår er 2005, og 26 av enhetene er stiftet de siste fem årene (12,2 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1951.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 28.290 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 347 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 28.2 står 87 selskaper som SELV skriver «produksjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 33 enheter i næringen mangler kommunenummer og er med i totalen, men ikke i stedstallene. 171 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (28.2) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Produksjon av jordbruks- og skogbruksmaskiner (184), Produksjon av andre spesialmaskiner ikke nevnt annet sted (168), Produksjon av løfte- og håndteringsutstyr (124), Produksjon av maskiner og utstyr til nærings-, nytelsesmiddel-, drikke- og tobakksindustri (75), Produksjon av maskiner og utstyr til bergverksdrift og bygge- og anleggsvirksomhet (56), Produksjon av komponenter til hydraulisk og pneumatisk utstyr (50).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562