Produksjon av komponenter til hydraulisk og pneumatisk utstyr

Næringskode 28.120 hele landet oppdatert 09.10.2026

Produksjon av komponenter til hydraulisk og pneumatisk utstyr (28.120) er 50 enheter i Norge, 43 med regnskap, 6 av dem i Haram. Størst på omsetning er NORD GAS SOLUTIONS NORWAY AS med 4,5 mrd. kr.

3 enheter uten kommune
Enheter i næringen506 i Haram, 12 % av bransjen
Aksjeselskap4386 % av enhetene
Med ansatte19934 ansatte til sammen
Har levert regnskap4386 % av enhetene
MVA-registrert3468 % av enhetene

Kort fortalt

Produksjon av komponenter til hydraulisk og pneumatisk utstyr har næringskode 28.120 i Enhetsregisteret, og i Norge står 50 enheter oppført på den. De er fordelt på 26 kommuner.

31 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 7 mrd. kr. Størst er NORD GAS SOLUTIONS NORWAY AS med 4,5 mrd. kr, foran Neuver Maritime AS med 789,9 mill. kr. De ti største står for 96,3 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 43 av enhetene (86 %). 19 har meldt inn ansatte, til sammen 934. 34 står i Merverdiavgiftsregisteret, 68 % av utsnittet.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter50-
Med ansatte1938 %
Ansatte til sammen934-
Har levert regnskap4386 %
Med omsetning i kroner3162 %
Omsetning i alt7 mrd. kr-
Median omsetning22,2 mill. kr-
Største omsetning4,5 mrd. kr-
MVA-registrert3468 %
Median stiftelsesår2010-

De 10 største i næringen

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1NORD GAS SOLUTIONS NORWAY AS4,5 mrd. kr
2Neuver Maritime AS789,9 mill. kr
3Oceaneering Rotator AS386,2 mill. kr
4PROSERV NORGE AS249,4 mill. kr
5DIMO AS236,4 mill. kr
6DEPRO AS224,2 mill. kr
7CRE8 SYSTEMS AS177,4 mill. kr
8Skarpenord AS108,6 mill. kr
9Flowtec AS83,3 mill. kr
10Fsubsea AS57,7 mill. kr
Alle 50 selskaperOmsetning og lønnsomhet i næringen

Næringskoden

Kode
28.120
Beskrivelse
Produksjon av komponenter til hydraulisk og pneumatisk utstyr
Enheter
50
Med ansatte
19
Ansatte til sammen
934
Har levert regnskap
43
MVA-registrert
34
Uten kommune
3

Hvor de holder til

Enheter per kommune, etter forretningsadressen i registeret.

Haram6
Time5
Sola5
Oslo4
Stavanger2
Hustadvika2
Asker2
Ringsaker2
Eidskog2
Sandnes1

3 enheter har ingen kommune i registeret.

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 22,2 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 4,8 mill. kr og 102,2 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 32k kr mot 4,5 mrd. kr. Den største omsetter 200 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av komponenter til hydraulisk og pneumatisk utstyr i Norge.

16 av de 50 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 32 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 43 enheter har levert årsregnskap, 86 % av utsnittet.

Geografi

Næringen finnes i 26 av landets kommuner. De tre største, Haram, Time, Sola, har til sammen 16 enheter, 32 % av næringen. Deretter følger Oslo med 4, Stavanger med 2, Hustadvika med 2, Asker med 2.

3 enheter i næringen har ingen forretningsadresse med kommunenummer i registeret, og er derfor ikke med i noen av stedstallene over. Nærmeste næringskoder i samme område er produksjon av maskiner og utstyr til generell bruk ikke nevnt annet sted med 347 enheter, produksjon av jordbruks- og skogbruksmaskiner med 184 enheter, produksjon av andre spesialmaskiner ikke nevnt annet sted med 168 enheter, produksjon av løfte- og håndteringsutstyr med 124 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2010: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1918, den ferskeste i 2024. 11 av dem er fra før år 2000, 25 % av dem vi har stiftelsesdato for.

7 enheter er stiftet de siste fem årene, 15,9 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 6 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «produksjon»

Selskaper i næringsgruppe 28.1 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.

#SelskapOmsetning
1FRAMO AS8,3 mrd. kr
2FRAMO FUSA AS6,1 mrd. kr
3FRAMO FLATØY AS1,5 mrd. kr
4FRAMO HOLSNØY AS1 mrd. kr
5AIR PRODUCTS AS958,8 mill. kr
6SPERRE AIR POWER AS846,3 mill. kr
7Siemens Energy Turbomachinery AS736,2 mill. kr
8EUREKA PUMPS AS733,8 mill. kr
9Klinger Westad AS709,8 mill. kr
10SLEIPNER MOTOR AS694,2 mill. kr

Vanlige spørsmål

Hvor mange produksjon av komponenter til hydraulisk og pneumatisk utstyr finnes det i Norge?

50 enheter står oppført med næringskode 28.120, produksjon av komponenter til hydraulisk og pneumatisk utstyr, i Norge i Enhetsregisteret. De er fordelt på 26 kommuner. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av produksjon av komponenter til hydraulisk og pneumatisk utstyr i Norge?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. NORD GAS SOLUTIONS NORWAY AS med 4,5 mrd. kr, 2. Neuver Maritime AS med 789,9 mill. kr, 3. Oceaneering Rotator AS med 386,2 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 31 enhetene med tall er 22,2 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 4,8 mill. kr og 102,2 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 200 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Norge er aksjeselskap, med 43 av 50 enheter. 19 enheter, 38 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 934 ansatte meldt inn.

Hvor i landet holder de til?

Flest står i Haram, med 6 enheter, 12 % av næringen. Næringen finnes i 26 kommuner til sammen. Hver kommune har sin egen side med tallene for akkurat det utsnittet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Norge?

Median stiftelsesår er 2010, og 7 av enhetene er stiftet de siste fem årene (15,9 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1918.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 28.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 50 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 28.1 står 60 selskaper som SELV skriver «produksjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 09.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 3 enheter i næringen mangler kommunenummer og er med i totalen, men ikke i stedstallene. 16 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (28.1) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Produksjon av maskiner og utstyr til generell bruk ikke nevnt annet sted (347), Produksjon av jordbruks- og skogbruksmaskiner (184), Produksjon av andre spesialmaskiner ikke nevnt annet sted (168), Produksjon av løfte- og håndteringsutstyr (124), Produksjon av maskiner og utstyr til nærings-, nytelsesmiddel-, drikke- og tobakksindustri (75), Produksjon av maskiner og utstyr til bergverksdrift og bygge- og anleggsvirksomhet (56).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562