Kort fortalt
Produksjon av elektrisitet fra vannkraft har næringskode 35.121 i Enhetsregisteret, og i Suldal står 16 enheter oppført på den. Det er 1,6 % av de 1 008 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1,5 % av alt næringsliv i Suldal. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 12 av 191.
11 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 46,2 mill. kr. Størst er Tysseland Kraftlag AS med 11,4 mill. kr, foran STRÅPA KRAFT AS med 6,9 mill. kr. De ti største står for 99,3 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 12 av enhetene (75 %). Ingen av enhetene har meldt inn ansatte til registeret.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 16 | 1,6 % | av 1 008 i næringen |
| Med ansatte | 0 | 0 % | av 16 enheter |
| Ansatte til sammen | - | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 11 | 68,8 % | av 16 enheter |
| Med omsetning i kroner | 11 | 68,8 % | av 16 enheter |
| Omsetning i alt | 46,2 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 3,8 mill. kr | - | blant 11 med tall |
| Største omsetning | 11,4 mill. kr | - | Tysseland Kraftlag AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2005 | - | av 13 med stiftelsesdato |
De 9 største i Suldal
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Tysseland Kraftlag AS | 979 749 643 | Suldal | 11,4 mill. kr | - |
| 2 | STRÅPA KRAFT AS | 989 777 432 | Suldal | 6,9 mill. kr | - |
| 3 | TJØSTHEIM KRAFT AS | 986 919 708 | Suldal | 6,6 mill. kr | - |
| 4 | HELGANES KRAFT AS | 927 210 592 | Suldal | 6,1 mill. kr | - |
| 5 | Tveiteåno Kraftverk AS | 986 950 508 | Suldal | 3,8 mill. kr | - |
| 6 | GRYTE KRAFT AS | 988 119 342 | Suldal | 3,8 mill. kr | - |
| 7 | Fossåno Kraftverk AS | 987 800 534 | Suldal | 3,7 mill. kr | - |
| 8 | KLEIVANE KRAFT AS | 985 638 144 | Suldal | 1,6 mill. kr | - |
| 9 | BJERGAELVA KRAFT AS | 880 419 552 | Suldal | 1,2 mill. kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 35.121
- Kommune
- 1134 Suldal
- Enheter
- 16
- Andel av næringen
- 1,6 %
- Andel av kommunen
- 1,5 %
- Aksjeselskap
- 12
- Med ansatte
- -
- Ansatte til sammen
- -
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 3,8 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 1,4 mill. kr og 6,4 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 319,6k kr mot 11,4 mill. kr. Den største omsetter 3 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av elektrisitet fra vannkraft i Suldal.
5 av de 16 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 31,3 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 11 enheter har levert årsregnskap, 68,8 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Stavanger med 7, Bjerkreim med 7, Gjesdal med 7, Vindafjord med 5, Sandnes med 4, Lund med 4. Størst i landet er Oslo med 174 enheter, mot 16 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er sauehold med 117 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 107 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 61 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 54 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2005: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1963, den ferskeste i 2021. 3 av dem er fra før år 2000, 23,1 % av dem vi har stiftelsesdato for.
Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. 3 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «produksjon»
Selskaper i næringsgruppe 35.1 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.
Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.
Vanlige spørsmål
Hvor mange produksjon av elektrisitet fra vannkraft finnes det i Suldal?
16 enheter står oppført med næringskode 35.121, produksjon av elektrisitet fra vannkraft, i Suldal i Enhetsregisteret. Det er 1,6 % av de 1 008 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av produksjon av elektrisitet fra vannkraft i Suldal?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Tysseland Kraftlag AS med 11,4 mill. kr, 2. STRÅPA KRAFT AS med 6,9 mill. kr, 3. TJØSTHEIM KRAFT AS med 6,6 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 11 enhetene med tall er 3,8 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 1,4 mill. kr og 6,4 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 3 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Suldal er aksjeselskap, med 12 av 16 enheter. Ingen av enhetene har meldt inn ansatte.
Hvor ellers i nærheten finnes produksjon av elektrisitet fra vannkraft?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Stavanger med 7. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 1 008 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Suldal?
Median stiftelsesår er 2005, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1963.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 35.121 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 16 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 35.1 utenfor denne koden skriver «produksjon» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 19.08.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 5 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (35.1) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Sauehold (117), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (107), Utleie av egen eller leid fast eiendom (61), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (54), Oppføring av bygninger (29), Grunnarbeid (28).