Kort fortalt
Oppsamling og behandling av avløpsvann har næringskode 37.000 i Enhetsregisteret, og i Stryn står 3 enheter oppført på den. Det er 0,6 % av de 473 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,2 % av alt næringsliv i Stryn. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 97 av 232.
2 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 141,3 mill. kr. Størst er NORVA24 HOLDING AS med 75,8 mill. kr, foran NORVA24 NORGE AS med 65,5 mill. kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 2 av enhetene (66,7 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 28.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 3 | 0,6 % | av 473 i næringen |
| Med ansatte | 2 | 66,7 % | av 3 enheter |
| Ansatte til sammen | 28 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 2 | 66,7 % | av 3 enheter |
| Med omsetning i kroner | 2 | 66,7 % | av 3 enheter |
| Omsetning i alt | 141,3 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 70,6 mill. kr | - | blant 2 med tall |
| Største omsetning | 75,8 mill. kr | - | NORVA24 HOLDING AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2015 | - | av 3 med stiftelsesdato |
De 2 største i Stryn
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | NORVA24 HOLDING AS | 914 881 447 | Stryn | 75,8 mill. kr | 13 |
| 2 | NORVA24 NORGE AS | 914 881 463 | Stryn | 65,5 mill. kr | 15 |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 37.000
- Kommune
- 4651 Stryn
- Enheter
- 3
- Andel av næringen
- 0,6 %
- Andel av kommunen
- 0,2 %
- Aksjeselskap
- 2
- Med ansatte
- 2
- Ansatte til sammen
- 28
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 70,6 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 68,1 mill. kr og 73,2 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 65,5 mill. kr mot 75,8 mill. kr. Den største omsetter 1 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av oppsamling og behandling av avløpsvann i Stryn.
1 av de 3 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 33,3 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 2 enheter har levert årsregnskap, 66,7 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Bergen med 16, Øygarden med 4, Askøy med 4, Bømlo med 2, Kvinnherad med 2, Ullensvang med 2. Størst i landet er Oslo med 27 enheter, mot 3 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 157 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 127 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 111 enheter, oppføring av bygninger med 82 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2015: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1978, den ferskeste i 2015. 1 av dem er fra før år 2000, 33,3 % av dem vi har stiftelsesdato for.
Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «oppsamling»
Selskaper i næringsgruppe 37.0 med annen næringskode som oppgir «oppsamling» i formålet. Ikke med i tallene over.
Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.
Vanlige spørsmål
Hvor mange oppsamling og behandling av avløpsvann finnes det i Stryn?
3 enheter står oppført med næringskode 37.000, oppsamling og behandling av avløpsvann, i Stryn i Enhetsregisteret. Det er 0,6 % av de 473 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av oppsamling og behandling av avløpsvann i Stryn?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. NORVA24 HOLDING AS med 75,8 mill. kr, 2. NORVA24 NORGE AS med 65,5 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 2 enhetene med tall er 70,6 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 68,1 mill. kr og 73,2 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 1 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Stryn er aksjeselskap, med 2 av 3 enheter. 2 enheter, 66,7 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 28 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes oppsamling og behandling av avløpsvann?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Bergen med 16. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 473 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Stryn?
Median stiftelsesår er 2015, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1978.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 37.000 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 3 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 37.0 utenfor denne koden skriver «oppsamling» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 22.09.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 1 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (37.0) som skriver ordet «oppsamling» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (157), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (127), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (111), Oppføring av bygninger (82), Sauehold (80), Grunnarbeid (47).