Oppsamling og behandling av avløpsvann i Sandefjord

Næringskode 37.000 kommune 3907 oppdatert 11.10.2026

Bransjen i hele landet: 473Kommunen i alt: 12 864
Enheter15av 473 i næringen
Av bransjen3,2 %av 473 i hele landet
Av kommunen0,1 %av 12 864 enheter i Sandefjord
Nest størst: Oslo27mot 15 her
Rangering i Sandefjord130av 425 næringer i kommunen

Kort fortalt

Oppsamling og behandling av avløpsvann har næringskode 37.000 i Enhetsregisteret, og i Sandefjord står 15 enheter oppført på den. Det er 3,2 % av de 473 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,1 % av alt næringsliv i Sandefjord. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 130 av 425.

6 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 82,3 mill. kr. Størst er NORVA24 VESTFOLD AS med 61,6 mill. kr, foran Safeclean Stokke AS med 19 mill. kr.

Vanligste selskapsform er samvirkeforetak, med 6 av enhetene (40 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 38.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter153,2 %
Med ansatte213,3 %
Ansatte til sammen38-
Har levert regnskap640 %
Med omsetning i kroner640 %
Omsetning i alt82,3 mill. kr-
Median omsetning710,9k kr-
Største omsetning61,6 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2018-

De 6 største i Sandefjord

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1NORVA24 VESTFOLD AS61,6 mill. kr
2Safeclean Stokke AS19 mill. kr
3KNUT'S MILJØSERVICE AS1,1 mill. kr
4VEIERLAND VANN OG AVLØP AS285,5k kr
5SKJELLVIKA MILJØ AS253,3k kr
6SAMVIRKELAGET FOR SUNDESKOGEN VANN- OG AVLØP SA128k kr

Nøkkeltall

Næringskode
37.000
Kommune
3907 Sandefjord
Enheter
15
Andel av næringen
3,2 %
Andel av kommunen
0,1 %
Samvirkeforetak
6
Med ansatte
2
Ansatte til sammen
38

Samme bransje i nabokommunene

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 710,9k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 261,4k kr og 14,5 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 128k kr mot 61,6 mill. kr. Den største omsetter 87 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av oppsamling og behandling av avløpsvann i Sandefjord.

9 av de 15 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 60 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 6 enheter har levert årsregnskap, 40 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 4 andre kommuner: Færder med 5, Tønsberg med 4, Larvik med 4, Horten med 1. Størst i landet er Oslo med 27 enheter, mot 15 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 969 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 798 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 729 enheter, bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 378 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2018: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1996, den ferskeste i 2026. 1 av dem er fra før år 2000, 6,7 % av dem vi har stiftelsesdato for.

7 enheter er stiftet de siste fem årene, 46,7 % av bestanden. 3 av dem kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «oppsamling»

Selskaper i næringsgruppe 37.0 med annen næringskode som oppgir «oppsamling» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange oppsamling og behandling av avløpsvann finnes det i Sandefjord?

15 enheter står oppført med næringskode 37.000, oppsamling og behandling av avløpsvann, i Sandefjord i Enhetsregisteret. Det er 3,2 % av de 473 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av oppsamling og behandling av avløpsvann i Sandefjord?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. NORVA24 VESTFOLD AS med 61,6 mill. kr, 2. Safeclean Stokke AS med 19 mill. kr, 3. KNUT'S MILJØSERVICE AS med 1,1 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 6 enhetene med tall er 710,9k kr. Midtre halvpart ligger mellom 261,4k kr og 14,5 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 87 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Sandefjord er samvirkeforetak, med 6 av 15 enheter. 2 enheter, 13,3 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 38 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes oppsamling og behandling av avløpsvann?

I samme fylke har 4 andre kommuner enheter i næringen, flest i Færder med 5. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 473 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Sandefjord?

Median stiftelsesår er 2018, og 7 av enhetene er stiftet de siste fem årene (46,7 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1996.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 37.000 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 15 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 37.0 utenfor denne koden skriver «oppsamling» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 11.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 9 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (37.0) som skriver ordet «oppsamling» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (969), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (798), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (729), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (378), Oppføring av bygninger (366), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (245).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562