Kort fortalt
Innsamling av farlig avfall har næringskode 38.120 i Enhetsregisteret, og i Norge står 46 enheter oppført på den. De er fordelt på 29 kommuner.
37 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 1,7 mrd. kr. Størst er Perpetuum AS med 297,1 mill. kr, foran VEGLO AS med 228 mill. kr. De ti største står for 84,5 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 43 av enhetene (93,5 %). 17 har meldt inn ansatte, til sammen 562. 36 står i Merverdiavgiftsregisteret, 78,3 % av utsnittet.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 46 | - | hele landet |
| Med ansatte | 17 | 37 % | av 46 enheter |
| Ansatte til sammen | 562 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 43 | 93,5 % | av 46 enheter |
| Med omsetning i kroner | 37 | 80,4 % | av 46 enheter |
| Omsetning i alt | 1,7 mrd. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 18,1 mill. kr | - | blant 37 med tall |
| Største omsetning | 297,1 mill. kr | - | Perpetuum AS |
| MVA-registrert | 36 | 78,3 % | av 46 enheter |
| Median stiftelsesår | 2012 | - | av 45 med stiftelsesdato |
De 10 største i næringen
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Perpetuum AS | 984 464 045 | Tromsø | 297,1 mill. kr | 101 |
| 2 | VEGLO AS | 956 702 526 | Stjørdal | 228 mill. kr | 149 |
| 3 | HEIDELBERG MATERIALS MILJØ AS | 935 906 865 | Aurskog-høland | 218,8 mill. kr | 56 |
| 4 | IBKA NORGE AS | 952 070 533 | Bærum | 193,1 mill. kr | 66 |
| 5 | NORSK SPESIALOLJE AS | 983 716 245 | Oslo | 154,9 mill. kr | 35 |
| 6 | VITEK MILJØ AS | 998 596 424 | Bergen | 133,9 mill. kr | 41 |
| 7 | Recipo AS | 919 203 935 | Tønsberg | 57,9 mill. kr | - |
| 8 | XO TRANSPORT & SERVICE AS | 987 396 385 | Lier | 42,5 mill. kr | 14 |
| 9 | Sjøgren Gjenvinning AS | 993 149 969 | Hammerfest | 38,4 mill. kr | 13 |
| 10 | HOF MILJØSERVICE AS | 921 179 995 | Holmestrand | 33,5 mill. kr | 21 |
Næringskoden
- Kode
- 38.120
- Beskrivelse
- Innsamling av farlig avfall
- Enheter
- 46
- Med ansatte
- 17
- Ansatte til sammen
- 562
- Har levert regnskap
- 43
- MVA-registrert
- 36
- Uten kommune
- 1
Hvor de holder til
Enheter per kommune, etter forretningsadressen i registeret.
1 enheter har ingen kommune i registeret.
Samme bransje i andre byer
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 18,1 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 6,8 mill. kr og 39,4 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 42,4k kr mot 297,1 mill. kr. Den største omsetter 16 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av innsamling av farlig avfall i Norge.
10 av de 46 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 21,7 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 5 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 43 enheter har levert årsregnskap, 93,5 % av utsnittet.
Geografi
Næringen finnes i 29 av landets kommuner. De tre største, Oslo, Ålesund, Fredrikstad, har til sammen 14 enheter, 30,4 % av næringen. Deretter følger Holmestrand med 2, Farsund med 2, Bergen med 2, Stjørdal med 2.
1 enheter i næringen har ingen forretningsadresse med kommunenummer i registeret, og er derfor ikke med i noen av stedstallene over. Nærmeste næringskoder i samme område er materialgjenvinning med 357 enheter, innsamling av ikke-farlig avfall med 346 enheter, drift av deponi og permanent lagring av avfall med 27 enheter, annen gjenvinning av avfall med 12 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2012: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1978, den ferskeste i 2026. 8 av dem er fra før år 2000, 17,8 % av dem vi har stiftelsesdato for.
3 enheter er stiftet de siste fem årene, 6,7 % av bestanden. 2 av dem kom til det siste året. 1 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «innsamling»
Selskaper i næringsgruppe 38.1 med annen næringskode som oppgir «innsamling» i formålet. Ikke med i tallene over.
| # | Selskap | Omsetning | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BIR AS | 983 495 400 | 38.110 | Bergen | 896,8 mill. kr | 54 |
| 2 | Nordren AS | 966 907 916 | 38.110 | Lillestrøm | 640,9 mill. kr | 514 |
| 3 | MOVAR IKS | 959 272 204 | 38.110 | Moss | 492 mill. kr | 240 |
| 4 | Remidt IKS | 975 936 333 | 38.110 | Orkland | 436,2 mill. kr | 145 |
| 5 | Plastretur AS | 976 252 462 | 38.110 | Oslo | 423,2 mill. kr | 7 |
| 6 | Trondheim Renholdsverk AS | 988 964 573 | 38.110 | Trondheim | 410,1 mill. kr | 208 |
| 7 | Renovasjonsselskapet for Drammensregionen IKS | 984 459 947 | 38.110 | Drammen | 350 mill. kr | 139 |
| 8 | Sirkula IKS | 916 923 082 | 38.110 | Hamar | 312 mill. kr | 150 |
| 9 | AVFALL SØR HUSHOLDNING AS | 995 646 137 | 38.110 | Kristiansand | 295,3 mill. kr | 91 |
| 10 | SIRKEL GLASS AS | 918 102 434 | 38.110 | Oslo | 277,3 mill. kr | 8 |
Vanlige spørsmål
Hvor mange innsamling av farlig avfall finnes det i Norge?
46 enheter står oppført med næringskode 38.120, innsamling av farlig avfall, i Norge i Enhetsregisteret. De er fordelt på 29 kommuner. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av innsamling av farlig avfall i Norge?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Perpetuum AS med 297,1 mill. kr, 2. VEGLO AS med 228 mill. kr, 3. HEIDELBERG MATERIALS MILJØ AS med 218,8 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 37 enhetene med tall er 18,1 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 6,8 mill. kr og 39,4 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 16 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Norge er aksjeselskap, med 43 av 46 enheter. 17 enheter, 37 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 562 ansatte meldt inn.
Hvor i landet holder de til?
Flest står i Oslo, med 10 enheter, 21,7 % av næringen. Næringen finnes i 29 kommuner til sammen. Hver kommune har sin egen side med tallene for akkurat det utsnittet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Norge?
Median stiftelsesår er 2012, og 3 av enhetene er stiftet de siste fem årene (6,7 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1978.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 38.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 46 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 38.1 står 127 selskaper som SELV skriver «innsamling» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 1 enheter i næringen mangler kommunenummer og er med i totalen, men ikke i stedstallene. 10 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (38.1) som skriver ordet «innsamling» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Materialgjenvinning (357), Innsamling av ikke-farlig avfall (346), Drift av deponi og permanent lagring av avfall (27), Annen gjenvinning av avfall (12), Energigjenvinning (8), Annen avfallshåndtering uten gjenvinning (4).