Kort fortalt
Drift av deponi og permanent lagring av avfall har næringskode 38.320 i Enhetsregisteret, og i Norge står 27 enheter oppført på den. De er fordelt på 22 kommuner.
20 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 1,3 mrd. kr. Størst er Northern Lights JV DA med 457,3 mill. kr, foran NORSK GJENVINNING M3 AS med 188,7 mill. kr. De ti største står for 95,3 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 19 av enhetene (70,4 %). 6 har meldt inn ansatte, til sammen 131. 22 står i Merverdiavgiftsregisteret, 81,5 % av utsnittet.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 27 | - | hele landet |
| Med ansatte | 6 | 22,2 % | av 27 enheter |
| Ansatte til sammen | 131 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 22 | 81,5 % | av 27 enheter |
| Med omsetning i kroner | 20 | 74,1 % | av 27 enheter |
| Omsetning i alt | 1,3 mrd. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 30,6 mill. kr | - | blant 20 med tall |
| Største omsetning | 457,3 mill. kr | - | Northern Lights JV DA |
| MVA-registrert | 22 | 81,5 % | av 27 enheter |
| Median stiftelsesår | 2014 | - | av 23 med stiftelsesdato |
De 10 største i næringen
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Northern Lights JV DA | 926 655 779 | Stavanger | 457,3 mill. kr | 31 |
| 2 | NORSK GJENVINNING M3 AS | 998 901 227 | Bærum | 188,7 mill. kr | 10 |
| 3 | HEGGVIN ALUN AS | 914 513 782 | Hamar | 104,1 mill. kr | - |
| 4 | Lindum Oredalen AS | 989 171 798 | Drammen | 100,6 mill. kr | - |
| 5 | Safeclean AS | 884 620 112 | Kristiansand | 99,7 mill. kr | 39 |
| 6 | Svaaheia Avfall AS | 994 985 574 | Eigersund | 69 mill. kr | 5 |
| 7 | Renovasjonsselskapet for Farsund og Lyngdal AS | 987 517 999 | Farsund | 65,4 mill. kr | 15 |
| 8 | INDRE AGDER OG TELEMARK AVFALLSSELSKAP IKS | 977 500 303 | Nissedal | 55,6 mill. kr | 31 |
| 9 | AVFALL SØR NÆRING AS | 921 837 410 | Kristiansand | 43,7 mill. kr | - |
| 10 | Røyken Grovfyllplass AS | 959 771 863 | Asker | 30,6 mill. kr | - |
Næringskoden
- Kode
- 38.320
- Beskrivelse
- Drift av deponi og permanent lagring av avfall
- Enheter
- 27
- Med ansatte
- 6
- Ansatte til sammen
- 131
- Har levert regnskap
- 22
- MVA-registrert
- 22
- Uten kommune
- -
Hvor de holder til
Enheter per kommune, etter forretningsadressen i registeret.
Samme bransje i andre byer
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 30,6 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 5 mill. kr og 84,4 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 540k kr mot 457,3 mill. kr. Den største omsetter 15 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av drift av deponi og permanent lagring av avfall i Norge.
7 av de 27 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 25,9 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 22 enheter har levert årsregnskap, 81,5 % av utsnittet.
Geografi
Næringen finnes i 22 av landets kommuner. De tre største, Stavanger, Sandnes, Drammen, har til sammen 6 enheter, 22,2 % av næringen. Deretter følger Lier med 2, Kristiansand med 2, Eigersund med 1, Bodø med 1.
Nærmeste næringskoder i samme område er materialgjenvinning med 357 enheter, innsamling av ikke-farlig avfall med 346 enheter, innsamling av farlig avfall med 46 enheter, annen gjenvinning av avfall med 12 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2014: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1990, den ferskeste i 2026. 3 av dem er fra før år 2000, 13 % av dem vi har stiftelsesdato for.
3 enheter er stiftet de siste fem årene, 13 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. 4 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange drift av deponi og permanent lagring av avfall finnes det i Norge?
27 enheter står oppført med næringskode 38.320, drift av deponi og permanent lagring av avfall, i Norge i Enhetsregisteret. De er fordelt på 22 kommuner. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av drift av deponi og permanent lagring av avfall i Norge?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Northern Lights JV DA med 457,3 mill. kr, 2. NORSK GJENVINNING M3 AS med 188,7 mill. kr, 3. HEGGVIN ALUN AS med 104,1 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 20 enhetene med tall er 30,6 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 5 mill. kr og 84,4 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 15 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Norge er aksjeselskap, med 19 av 27 enheter. 6 enheter, 22,2 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 131 ansatte meldt inn.
Hvor i landet holder de til?
Flest står i Stavanger, med 2 enheter, 7,4 % av næringen. Næringen finnes i 22 kommuner til sammen. Hver kommune har sin egen side med tallene for akkurat det utsnittet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Norge?
Median stiftelsesår er 2014, og 3 av enhetene er stiftet de siste fem årene (13 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1990.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 38.320 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 27 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 11.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 7 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Materialgjenvinning (357), Innsamling av ikke-farlig avfall (346), Innsamling av farlig avfall (46), Annen gjenvinning av avfall (12), Energigjenvinning (8), Annen avfallshåndtering uten gjenvinning (4).