Oppføring av bygninger i Sarpsborg

Næringskode 41.000 kommune 3105 oppdatert 13.10.2026

Bransjen i hele landet: 24 073Kommunen i alt: 8 989
Enheter256av 24 073 i næringen
Av bransjen1,1 %av 24 073 i hele landet
Av kommunen2,8 %av 8 989 enheter i Sarpsborg
Nest størst: Oslo1 885mot 256 her
Rangering i Sarpsborg4av 390 næringer i kommunen

Kort fortalt

Oppføring av bygninger har næringskode 41.000 i Enhetsregisteret, og i Sarpsborg står 256 enheter oppført på den. Det er 1,1 % av de 24 073 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 2,8 % av alt næringsliv i Sarpsborg. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 4 av 390.

109 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 2,8 mrd. kr. Størst er OVE SKÅR AS med 750,5 mill. kr, foran Betonmast Østfold AS med 346,9 mill. kr. De ti største står for 83,2 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 129 av enhetene (50,4 %). 38 har meldt inn ansatte, til sammen 853.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter2561,1 %
Med ansatte3814,8 %
Ansatte til sammen853-
Har levert regnskap10942,6 %
Med omsetning i kroner10942,6 %
Omsetning i alt2,8 mrd. kr-
Median omsetning2,9 mill. kr-
Største omsetning750,5 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2017-

De 9 største i Sarpsborg

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1OVE SKÅR AS750,5 mill. kr
2Betonmast Østfold AS346,9 mill. kr
3Norbygg AS321,4 mill. kr
4AS Betongbygg268,1 mill. kr
5Mesterbygg Sarpsborg AS165,6 mill. kr
6Art-Bygg og Anlegg AS127,7 mill. kr
7SYSTEM1 AS100,7 mill. kr
8GUNNAR HØVIK AS95,5 mill. kr
9INGENIØR- OG MURFIRMA LARS AARUM AS74,9 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
41.000
Kommune
3105 Sarpsborg
Enheter
256
Andel av næringen
1,1 %
Andel av kommunen
2,8 %
Aksjeselskap
129
Med ansatte
38
Ansatte til sammen
853

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 2,9 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 976,1k kr og 11,2 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 148 kr mot 750,5 mill. kr. Den største omsetter 260 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av oppføring av bygninger i Sarpsborg.

144 av de 256 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 56,3 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 13 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 109 enheter har levert årsregnskap, 42,6 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Fredrikstad med 366, Indre Østfold med 277, Moss med 150, Halden med 144, Råde med 56, Rakkestad med 51. Størst i landet er Oslo med 1 885 enheter, mot 256 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 594 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 517 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 434 enheter, oppføring av bygninger med 256 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2017: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1979, den ferskeste i 2026. 14 av dem er fra før år 2000, 10,9 % av dem vi har stiftelsesdato for.

30 enheter er stiftet de siste fem årene, 23,3 % av bestanden. 6 av dem kom til det siste året. 127 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Vanlige spørsmål

Hvor mange oppføring av bygninger finnes det i Sarpsborg?

256 enheter står oppført med næringskode 41.000, oppføring av bygninger, i Sarpsborg i Enhetsregisteret. Det er 1,1 % av de 24 073 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av oppføring av bygninger i Sarpsborg?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. OVE SKÅR AS med 750,5 mill. kr, 2. Betonmast Østfold AS med 346,9 mill. kr, 3. Norbygg AS med 321,4 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 109 enhetene med tall er 2,9 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 976,1k kr og 11,2 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 260 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Sarpsborg er aksjeselskap, med 129 av 256 enheter. 38 enheter, 14,8 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 853 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes oppføring av bygninger?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Fredrikstad med 366. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 24 073 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Sarpsborg?

Median stiftelsesår er 2017, og 30 av enhetene er stiftet de siste fem årene (23,3 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1979.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 41.000 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 256 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 13.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 144 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (594), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (517), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (434), Oppføring av bygninger (256), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (218), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (157).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562