Kort fortalt
Oppføring av bygninger har næringskode 41.000 i Enhetsregisteret, og i Kongsvinger står 84 enheter oppført på den. Det er 0,3 % av de 24 072 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 2,5 % av alt næringsliv i Kongsvinger. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 6 av 292.
27 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 1,5 mrd. kr. Størst er ØMF ROMERIKE KONGSVINGER AS med 953,8 mill. kr, foran Pre-Con AS med 200,9 mill. kr. De ti største står for 97,6 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 40 av enhetene (47,6 %). 9 har meldt inn ansatte, til sammen 296.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 84 | 0,3 % | av 24 072 i næringen |
| Med ansatte | 9 | 10,7 % | av 84 enheter |
| Ansatte til sammen | 296 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 27 | 32,1 % | av 84 enheter |
| Med omsetning i kroner | 27 | 32,1 % | av 84 enheter |
| Omsetning i alt | 1,5 mrd. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 5,6 mill. kr | - | blant 27 med tall |
| Største omsetning | 953,8 mill. kr | - | ØMF ROMERIKE KONGSVINGER AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2016 | - | av 41 med stiftelsesdato |
De 9 største i Kongsvinger
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ØMF ROMERIKE KONGSVINGER AS | 911 669 668 | Kongsvinger | 953,8 mill. kr | 142 |
| 2 | Pre-Con AS | 915 949 339 | Kongsvinger | 200,9 mill. kr | 14 |
| 3 | EMMTO AS | 975 363 090 | Kongsvinger | 102,9 mill. kr | 46 |
| 4 | Nordbohus Kongsvinger AS | 969 041 006 | Kongsvinger | 82,3 mill. kr | 21 |
| 5 | Ø.M. FJELD AS | 929 255 224 | Kongsvinger | 44,8 mill. kr | 23 |
| 6 | ØMF PROSJEKTSERVICE AS | 930 220 779 | Kongsvinger | 26,8 mill. kr | 12 |
| 7 | MODD AS | 931 864 637 | Kongsvinger | 24,1 mill. kr | 13 |
| 8 | FOSS CONSTRUCTION AS | 913 410 297 | Kongsvinger | 18 mill. kr | 20 |
| 9 | Metacon Stålbygg AS | 915 243 533 | Kongsvinger | 7,6 mill. kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 41.000
- Kommune
- 3401 Kongsvinger
- Enheter
- 84
- Andel av næringen
- 0,3 %
- Andel av kommunen
- 2,5 %
- Aksjeselskap
- 40
- Med ansatte
- 9
- Ansatte til sammen
- 296
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Kongsvinger
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 5,6 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 1,2 mill. kr og 24,1 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 50,5k kr mot 953,8 mill. kr. Den største omsetter 169 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av oppføring av bygninger i Kongsvinger.
57 av de 84 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 67,9 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 27 enheter har levert årsregnskap, 32,1 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Ringsaker med 178, Hamar med 89, Gjøvik med 83, Lillehammer med 80, Stange med 80, Gran med 78. Størst i landet er Oslo med 1 888 enheter, mot 84 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 251 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 236 enheter, avvirkning med 198 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 173 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2016: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1965, den ferskeste i 2024. 3 av dem er fra før år 2000, 7,3 % av dem vi har stiftelsesdato for.
15 enheter er stiftet de siste fem årene, 36,6 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 43 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange oppføring av bygninger finnes det i Kongsvinger?
84 enheter står oppført med næringskode 41.000, oppføring av bygninger, i Kongsvinger i Enhetsregisteret. Det er 0,3 % av de 24 072 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av oppføring av bygninger i Kongsvinger?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. ØMF ROMERIKE KONGSVINGER AS med 953,8 mill. kr, 2. Pre-Con AS med 200,9 mill. kr, 3. EMMTO AS med 102,9 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 27 enhetene med tall er 5,6 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 1,2 mill. kr og 24,1 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 169 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Kongsvinger er aksjeselskap, med 40 av 84 enheter. 9 enheter, 10,7 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 296 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes oppføring av bygninger?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Ringsaker med 178. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 24 072 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Kongsvinger?
Median stiftelsesår er 2016, og 15 av enhetene er stiftet de siste fem årene (36,6 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1965.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 41.000 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 84 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 14.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 57 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (251), Utleie av egen eller leid fast eiendom (236), Avvirkning (198), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (173), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (109), Oppføring av bygninger (84).