Kort fortalt
Oppføring av bygninger har næringskode 41.000 i Enhetsregisteret, og i Sogndal står 87 enheter oppført på den. Det er 0,4 % av de 24 073 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 3,2 % av alt næringsliv i Sogndal. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 5 av 265.
43 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 430,2 mill. kr. Størst er ANDERSEN OG HOFSLUNDSENGEN BYGG AS med 70,5 mill. kr, foran Tharaso AS med 63,6 mill. kr. De ti største står for 80,4 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 45 av enhetene (51,7 %). 13 har meldt inn ansatte, til sammen 181.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 87 | 0,4 % | av 24 073 i næringen |
| Med ansatte | 13 | 14,9 % | av 87 enheter |
| Ansatte til sammen | 181 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 43 | 49,4 % | av 87 enheter |
| Med omsetning i kroner | 43 | 49,4 % | av 87 enheter |
| Omsetning i alt | 430,2 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 3,4 mill. kr | - | blant 43 med tall |
| Største omsetning | 70,5 mill. kr | - | ANDERSEN OG HOFSLUNDSENGEN BYGG AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2016 | - | av 47 med stiftelsesdato |
De 9 største i Sogndal
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ANDERSEN OG HOFSLUNDSENGEN BYGG AS | 980 694 437 | Sogndal | 70,5 mill. kr | 42 |
| 2 | Tharaso AS | 911 734 931 | Sogndal | 63,6 mill. kr | 23 |
| 3 | NORDBOHUS SOGN AS | 982 725 216 | Sogndal | 62,9 mill. kr | 37 |
| 4 | SOGN SAMSPEL AS | 934 860 721 | Sogndal | 29,8 mill. kr | - |
| 5 | VESTLANDSHUS SOGN AS | 979 152 272 | Sogndal | 24,9 mill. kr | 12 |
| 6 | Sognehus AS | 998 619 815 | Sogndal | 24,8 mill. kr | 10 |
| 7 | RYGG UGLUM BYGG OG BETONG AS | 916 563 108 | Sogndal | 22,1 mill. kr | 9 |
| 8 | EIRIK & ODD NORNES AS | 828 736 892 | Sogndal | 18,3 mill. kr | 7 |
| 9 | SOGN BYGG OG ANLEGG AS | 934 905 199 | Sogndal | 18 mill. kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 41.000
- Kommune
- 4640 Sogndal
- Enheter
- 87
- Andel av næringen
- 0,4 %
- Andel av kommunen
- 3,2 %
- Aksjeselskap
- 45
- Med ansatte
- 13
- Ansatte til sammen
- 181
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 3,4 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 544,9k kr og 10,8 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 3k kr mot 70,5 mill. kr. Den største omsetter 21 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av oppføring av bygninger i Sogndal.
45 av de 87 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 51,7 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 3 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 43 enheter har levert årsregnskap, 49,4 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Bergen med 952, Øygarden med 213, Alver med 182, Sunnfjord med 165, Askøy med 163, Bjørnafjorden med 161. Størst i landet er Oslo med 1 885 enheter, mot 87 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 211 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 191 enheter, sauehold med 101 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 88 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2016: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1988, den ferskeste i 2026. 6 av dem er fra før år 2000, 12,8 % av dem vi har stiftelsesdato for.
13 enheter er stiftet de siste fem årene, 27,7 % av bestanden. 3 av dem kom til det siste året. 40 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange oppføring av bygninger finnes det i Sogndal?
87 enheter står oppført med næringskode 41.000, oppføring av bygninger, i Sogndal i Enhetsregisteret. Det er 0,4 % av de 24 073 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av oppføring av bygninger i Sogndal?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. ANDERSEN OG HOFSLUNDSENGEN BYGG AS med 70,5 mill. kr, 2. Tharaso AS med 63,6 mill. kr, 3. NORDBOHUS SOGN AS med 62,9 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 43 enhetene med tall er 3,4 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 544,9k kr og 10,8 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 21 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Sogndal er aksjeselskap, med 45 av 87 enheter. 13 enheter, 14,9 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 181 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes oppføring av bygninger?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Bergen med 952. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 24 073 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Sogndal?
Median stiftelsesår er 2016, og 13 av enhetene er stiftet de siste fem årene (27,7 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1988.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 41.000 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 87 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 45 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (211), Utleie av egen eller leid fast eiendom (191), Sauehold (101), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (88), Oppføring av bygninger (87), Dyrking av kjernefrukter og steinfrukter (85).