Oppføring av bygninger i Frosta

Næringskode 41.000 kommune 5036 oppdatert 14.10.2026

Bransjen i hele landet: 24 072Kommunen i alt: 689
Enheter15av 24 072 i næringen
Av bransjen0,1 %av 24 072 i hele landet
Av kommunen2,2 %av 689 enheter i Frosta
Nest størst: Oslo1 888mot 15 her
Rangering i Frosta8av 150 næringer i kommunen

Kort fortalt

Oppføring av bygninger har næringskode 41.000 i Enhetsregisteret, og i Frosta står 15 enheter oppført på den. Det er 0,1 % av de 24 072 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 2,2 % av alt næringsliv i Frosta. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 8 av 150.

10 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 80,5 mill. kr. Størst er Lein-Nilssen AS med 33,2 mill. kr, foran Frosta Byggservice AS med 17,7 mill. kr.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 10 av enhetene (66,7 %). 4 har meldt inn ansatte, til sammen 44.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter150,1 %
Med ansatte426,7 %
Ansatte til sammen44-
Har levert regnskap1066,7 %
Med omsetning i kroner1066,7 %
Omsetning i alt80,5 mill. kr-
Median omsetning3,9 mill. kr-
Største omsetning33,2 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2012-

De 9 største i Frosta

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Lein-Nilssen AS33,2 mill. kr
2Frosta Byggservice AS17,7 mill. kr
3STENE TØMRERSERVICE AS13,9 mill. kr
4Winges Service AS4,7 mill. kr
5TB Tømrerservice AS3,9 mill. kr
6TØMRER JONNY HOVDAL AS3,2 mill. kr
7Byggmester Kjetil Kvamvold AS3,2 mill. kr
8Vangbergsvegen 67 Eiendom AS521,6k kr
9T E VIK AS150k kr

Nøkkeltall

Næringskode
41.000
Kommune
5036 Frosta
Enheter
15
Andel av næringen
0,1 %
Andel av kommunen
2,2 %
Aksjeselskap
10
Med ansatte
4
Ansatte til sammen
44

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 3,9 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 3,2 mill. kr og 13,9 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 150k kr mot 33,2 mill. kr. Den største omsetter 8 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av oppføring av bygninger i Frosta.

5 av de 15 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 33,3 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 10 enheter har levert årsregnskap, 66,7 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Trondheim med 468, Melhus med 108, Stjørdal med 92, Orkland med 74, Levanger med 73, Steinkjer med 72. Størst i landet er Oslo med 1 888 enheter, mot 15 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 51 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 50 enheter, dyrking av grønnsaker, meloner, rot- og knollvekster med 43 enheter, dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster med 34 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2012: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2003, den ferskeste i 2025.

3 enheter er stiftet de siste fem årene, 30 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 5 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Vanlige spørsmål

Hvor mange oppføring av bygninger finnes det i Frosta?

15 enheter står oppført med næringskode 41.000, oppføring av bygninger, i Frosta i Enhetsregisteret. Det er 0,1 % av de 24 072 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av oppføring av bygninger i Frosta?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Lein-Nilssen AS med 33,2 mill. kr, 2. Frosta Byggservice AS med 17,7 mill. kr, 3. STENE TØMRERSERVICE AS med 13,9 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 10 enhetene med tall er 3,9 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 3,2 mill. kr og 13,9 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 8 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Frosta er aksjeselskap, med 10 av 15 enheter. 4 enheter, 26,7 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 44 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes oppføring av bygninger?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Trondheim med 468. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 24 072 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Frosta?

Median stiftelsesår er 2012, og 3 av enhetene er stiftet de siste fem årene (30 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2003.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 41.000 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 15 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 14.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 5 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (51), Utleie av egen eller leid fast eiendom (50), Dyrking av grønnsaker, meloner, rot- og knollvekster (43), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (34), Kombinert husdyrhold og planteproduksjon (21), Svinehold (20).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562