Grunnarbeid i Gjesdal

Næringskode 43.120 kommune 1122 oppdatert 14.10.2026

Bransjen i hele landet: 12 536Kommunen i alt: 1 869
Enheter28av 12 536 i næringen
Av bransjen0,2 %av 12 536 i hele landet
Av kommunen1,5 %av 1 869 enheter i Gjesdal
Nest størst: Bergen226mot 28 her
Rangering i Gjesdal12av 237 næringer i kommunen

Kort fortalt

Grunnarbeid har næringskode 43.120 i Enhetsregisteret, og i Gjesdal står 28 enheter oppført på den. Det er 0,2 % av de 12 536 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1,5 % av alt næringsliv i Gjesdal. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 12 av 237.

6 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 31,6 mill. kr. Størst er Skurve Maskin AS med 22 mill. kr, foran G B Maskin AS med 5,1 mill. kr.

Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 20 av enhetene (71,4 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 18.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter280,2 %
Med ansatte27,1 %
Ansatte til sammen18-
Har levert regnskap621,4 %
Med omsetning i kroner621,4 %
Omsetning i alt31,6 mill. kr-
Median omsetning2 mill. kr-
Største omsetning22 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2019-

De 6 største i Gjesdal

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Skurve Maskin AS22 mill. kr
2G B Maskin AS5,1 mill. kr
3Maskin-Team AS3,1 mill. kr
4Tesaker Maskin NUF876,1k kr
5Fjellsplitting AS545,9k kr
6VL Maskin AS22,3k kr

Nøkkeltall

Næringskode
43.120
Kommune
1122 Gjesdal
Enheter
28
Andel av næringen
0,2 %
Andel av kommunen
1,5 %
Enkeltpersonforetak
20
Med ansatte
2
Ansatte til sammen
18

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 2 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 628,4k kr og 4,6 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 22,3k kr mot 22 mill. kr. Den største omsetter 11 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av grunnarbeid i Gjesdal.

21 av de 28 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 75 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 6 enheter har levert årsregnskap, 21,4 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Karmøy med 115, Stavanger med 93, Sandnes med 90, Hå med 73, Vindafjord med 61, Klepp med 59. Størst i landet er Bergen med 226 enheter, mot 28 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 143 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 110 enheter, oppføring av bygninger med 66 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 63 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2019: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2007, den ferskeste i 2025.

3 enheter er stiftet de siste fem årene, 50 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. 22 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «grunnarbeid»

Selskaper i næringsgruppe 43.1 med annen næringskode som oppgir «grunnarbeid» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange grunnarbeid finnes det i Gjesdal?

28 enheter står oppført med næringskode 43.120, grunnarbeid, i Gjesdal i Enhetsregisteret. Det er 0,2 % av de 12 536 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av grunnarbeid i Gjesdal?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Skurve Maskin AS med 22 mill. kr, 2. G B Maskin AS med 5,1 mill. kr, 3. Maskin-Team AS med 3,1 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 6 enhetene med tall er 2 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 628,4k kr og 4,6 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 11 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Gjesdal er enkeltpersonforetak, med 20 av 28 enheter. 2 enheter, 7,1 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 18 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes grunnarbeid?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Karmøy med 115. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 12 536 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Gjesdal?

Median stiftelsesår er 2019, og 3 av enhetene er stiftet de siste fem årene (50 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2007.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 43.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 28 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 43.1 utenfor denne koden skriver «grunnarbeid» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 14.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 21 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (43.1) som skriver ordet «grunnarbeid» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (143), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (110), Oppføring av bygninger (66), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (63), Sauehold (58), Annen teknisk konsulentvirksomhet (40).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562