Grunnarbeid i Øvre Eiker

Næringskode 43.120 kommune 3314 oppdatert 12.10.2026

Bransjen i hele landet: 12 535Kommunen i alt: 3 867
Enheter91av 12 535 i næringen
Av bransjen0,7 %av 12 535 i hele landet
Av kommunen2,4 %av 3 867 enheter i Øvre Eiker
Nest størst: Bergen226mot 91 her
Rangering i Øvre Eiker7av 308 næringer i kommunen

Kort fortalt

Grunnarbeid har næringskode 43.120 i Enhetsregisteret, og i Øvre Eiker står 91 enheter oppført på den. Det er 0,7 % av de 12 535 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 2,4 % av alt næringsliv i Øvre Eiker. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 7 av 308.

53 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 723,4 mill. kr. Størst er Isachsen Transportservice AS med 176,5 mill. kr, foran KR Larsen Maskinentreprenør AS med 93,8 mill. kr. De ti største står for 78,7 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 58 av enhetene (63,7 %). 15 har meldt inn ansatte, til sammen 172.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter910,7 %
Med ansatte1516,5 %
Ansatte til sammen172-
Har levert regnskap5358,2 %
Med omsetning i kroner5358,2 %
Omsetning i alt723,4 mill. kr-
Median omsetning3,6 mill. kr-
Største omsetning176,5 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2015-

De 9 største i Øvre Eiker

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Isachsen Transportservice AS176,5 mill. kr
2KR Larsen Maskinentreprenør AS93,8 mill. kr
3O K LIE AS75,2 mill. kr
4NCGS AS71,1 mill. kr
5EIVIND MOEN AS33,2 mill. kr
6Brinchen & Mykland AS30,6 mill. kr
7ØVRE EIKER FJELLSPRENGNING AS24,5 mill. kr
8AS JACO24,3 mill. kr
9Kristoffersen AS21,1 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
43.120
Kommune
3314 Øvre Eiker
Enheter
91
Andel av næringen
0,7 %
Andel av kommunen
2,4 %
Aksjeselskap
58
Med ansatte
15
Ansatte til sammen
172

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 3,6 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 893,4k kr og 15 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 48,6k kr mot 176,5 mill. kr. Den største omsetter 49 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av grunnarbeid i Øvre Eiker.

37 av de 91 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 40,7 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 6 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 53 enheter har levert årsregnskap, 58,2 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Kongsberg med 96, Drammen med 95, Ringerike med 88, Modum med 86, Lier med 80, Sigdal med 49. Størst i landet er Bergen med 226 enheter, mot 91 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 296 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 229 enheter, oppføring av bygninger med 146 enheter, dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster med 138 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2015: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1976, den ferskeste i 2026. 9 av dem er fra før år 2000, 15,3 % av dem vi har stiftelsesdato for.

12 enheter er stiftet de siste fem årene, 20,3 % av bestanden. 3 av dem kom til det siste året. 32 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «grunnarbeid»

Selskaper i næringsgruppe 43.1 med annen næringskode som oppgir «grunnarbeid» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange grunnarbeid finnes det i Øvre Eiker?

91 enheter står oppført med næringskode 43.120, grunnarbeid, i Øvre Eiker i Enhetsregisteret. Det er 0,7 % av de 12 535 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av grunnarbeid i Øvre Eiker?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Isachsen Transportservice AS med 176,5 mill. kr, 2. KR Larsen Maskinentreprenør AS med 93,8 mill. kr, 3. O K LIE AS med 75,2 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 53 enhetene med tall er 3,6 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 893,4k kr og 15 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 49 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Øvre Eiker er aksjeselskap, med 58 av 91 enheter. 15 enheter, 16,5 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 172 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes grunnarbeid?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Kongsberg med 96. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 12 535 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Øvre Eiker?

Median stiftelsesår er 2015, og 12 av enhetene er stiftet de siste fem årene (20,3 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1976.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 43.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 91 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 43.1 utenfor denne koden skriver «grunnarbeid» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 37 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (43.1) som skriver ordet «grunnarbeid» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (296), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (229), Oppføring av bygninger (146), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (138), Avvirkning (135), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (113).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562