Kort fortalt
Ventilasjonsarbeid har næringskode 43.223 i Enhetsregisteret, og i Ringerike står 11 enheter oppført på den. Det er 1,6 % av de 689 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,2 % av alt næringsliv i Ringerike. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 95 av 359.
6 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 169,6 mill. kr. Størst er MT KLIMA AS med 110,5 mill. kr, foran Energima Ringerike AS med 42 mill. kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 8 av enhetene (72,7 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 38.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 11 | 1,6 % | av 689 i næringen |
| Med ansatte | 2 | 18,2 % | av 11 enheter |
| Ansatte til sammen | 38 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 6 | 54,5 % | av 11 enheter |
| Med omsetning i kroner | 6 | 54,5 % | av 11 enheter |
| Omsetning i alt | 169,6 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 8,2 mill. kr | - | blant 6 med tall |
| Største omsetning | 110,5 mill. kr | - | MT KLIMA AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2019 | - | av 8 med stiftelsesdato |
De 6 største i Ringerike
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | MT KLIMA AS | 820 739 582 | Ringerike | 110,5 mill. kr | 27 |
| 2 | Energima Ringerike AS | 987 626 216 | Ringerike | 42 mill. kr | - |
| 3 | WEST WERMLAND MONTASJE AS | 911 897 679 | Ringerike | 9,5 mill. kr | 11 |
| 4 | Bratvold Boligventilasjon AS | 926 317 555 | Ringerike | 6,9 mill. kr | - |
| 5 | Bratvold Boligventilasjonsservice AS | 836 290 712 | Ringerike | 569,9k kr | - |
| 6 | LUFTA AS | 936 675 840 | Ringerike | 103,1k kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 43.223
- Kommune
- 3305 Ringerike
- Enheter
- 11
- Andel av næringen
- 1,6 %
- Andel av kommunen
- 0,2 %
- Aksjeselskap
- 8
- Med ansatte
- 2
- Ansatte til sammen
- 38
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Ringerike
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 8,2 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 2,2 mill. kr og 33,9 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 103,1k kr mot 110,5 mill. kr. Den største omsetter 13 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av ventilasjonsarbeid i Ringerike.
5 av de 11 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 45,5 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 6 enheter har levert årsregnskap, 54,5 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 6 andre kommuner: Drammen med 18, Lier med 3, Ål med 3, Kongsberg med 2, Øvre Eiker med 2, Hol med 1. Størst i landet er Oslo med 62 enheter, mot 11 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 579 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 425 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 340 enheter, avvirkning med 210 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2019: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2004, den ferskeste i 2026.
3 enheter er stiftet de siste fem årene, 37,5 % av bestanden. 2 av dem kom til det siste året. 3 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «ventilasjonsarbeid»
Selskaper i næringsgruppe 43.2 med annen næringskode som oppgir «ventilasjonsarbeid» i formålet. Ikke med i tallene over.
Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.
Vanlige spørsmål
Hvor mange ventilasjonsarbeid finnes det i Ringerike?
11 enheter står oppført med næringskode 43.223, ventilasjonsarbeid, i Ringerike i Enhetsregisteret. Det er 1,6 % av de 689 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av ventilasjonsarbeid i Ringerike?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. MT KLIMA AS med 110,5 mill. kr, 2. Energima Ringerike AS med 42 mill. kr, 3. WEST WERMLAND MONTASJE AS med 9,5 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 6 enhetene med tall er 8,2 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 2,2 mill. kr og 33,9 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 13 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Ringerike er aksjeselskap, med 8 av 11 enheter. 2 enheter, 18,2 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 38 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes ventilasjonsarbeid?
I samme fylke har 6 andre kommuner enheter i næringen, flest i Drammen med 18. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 689 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Ringerike?
Median stiftelsesår er 2019, og 3 av enhetene er stiftet de siste fem årene (37,5 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2004.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 43.223 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 11 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 43.2 utenfor denne koden skriver «ventilasjonsarbeid» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 22.09.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 5 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (43.2) som skriver ordet «ventilasjonsarbeid» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (579), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (425), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (340), Avvirkning (210), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (170), Oppføring av bygninger (139).