Kort fortalt
Snekkerarbeid har næringskode 43.320 i Enhetsregisteret, og i Lindesnes står 57 enheter oppført på den. Det er 0,5 % av de 11 135 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1,1 % av alt næringsliv i Lindesnes. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 18 av 325.
17 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 45,7 mill. kr. Størst er BR. Greipsland AS med 12,3 mill. kr, foran FAGBYGG BYGGMESTER ENDRE SOLAAS AS med 6,2 mill. kr. De ti største står for 92,3 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 37 av enhetene (64,9 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 18.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 57 | 0,5 % | av 11 135 i næringen |
| Med ansatte | 2 | 3,5 % | av 57 enheter |
| Ansatte til sammen | 18 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 17 | 29,8 % | av 57 enheter |
| Med omsetning i kroner | 17 | 29,8 % | av 57 enheter |
| Omsetning i alt | 45,7 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 2 mill. kr | - | blant 17 med tall |
| Største omsetning | 12,3 mill. kr | - | BR. Greipsland AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2017 | - | av 20 med stiftelsesdato |
De 9 største i Lindesnes
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BR. Greipsland AS | 925 544 795 | Lindesnes | 12,3 mill. kr | 9 |
| 2 | FAGBYGG BYGGMESTER ENDRE SOLAAS AS | 922 221 995 | Lindesnes | 6,2 mill. kr | - |
| 3 | PREFABPARTNER SØR AS | 835 833 992 | Lindesnes | 5,7 mill. kr | 9 |
| 4 | Sørlandshus AS | 819 439 702 | Lindesnes | 4,1 mill. kr | - |
| 5 | KWL BYGG AS | 919 071 869 | Lindesnes | 3 mill. kr | - |
| 6 | LINDESNES BÅT- & TREINDUSTRI AS | 911 673 282 | Lindesnes | 2,7 mill. kr | - |
| 7 | TK NORSE FENCING AS | 918 709 401 | Lindesnes | 2,7 mill. kr | - |
| 8 | BYREMO BYGG AS | 998 806 798 | Lindesnes | 2,2 mill. kr | - |
| 9 | GRIMESTAD BYGG AS | 928 569 004 | Lindesnes | 2 mill. kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 43.320
- Kommune
- 4205 Lindesnes
- Enheter
- 57
- Andel av næringen
- 0,5 %
- Andel av kommunen
- 1,1 %
- Enkeltpersonforetak
- 37
- Med ansatte
- 2
- Ansatte til sammen
- 18
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Lindesnes
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 2 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 898,8k kr og 3 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 18k kr mot 12,3 mill. kr. Den største omsetter 6 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av snekkerarbeid i Lindesnes.
40 av de 57 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 70,2 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 17 enheter har levert årsregnskap, 29,8 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Kristiansand med 166, Arendal med 75, Grimstad med 40, Farsund med 31, Lyngdal med 29, Vennesla med 27. Størst i landet er Oslo med 1 276 enheter, mot 57 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 378 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 375 enheter, avvirkning med 322 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 199 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2017: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2000, den ferskeste i 2025.
4 enheter er stiftet de siste fem årene, 20 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 37 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «snekkerarbeid»
Selskaper i næringsgruppe 43.3 med annen næringskode som oppgir «snekkerarbeid» i formålet. Ikke med i tallene over.
2 selskaper oppgir ordet, men ingen har omsetning i et innsendt årsregnskap.
Vanlige spørsmål
Hvor mange snekkerarbeid finnes det i Lindesnes?
57 enheter står oppført med næringskode 43.320, snekkerarbeid, i Lindesnes i Enhetsregisteret. Det er 0,5 % av de 11 135 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av snekkerarbeid i Lindesnes?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. BR. Greipsland AS med 12,3 mill. kr, 2. FAGBYGG BYGGMESTER ENDRE SOLAAS AS med 6,2 mill. kr, 3. PREFABPARTNER SØR AS med 5,7 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 17 enhetene med tall er 2 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 898,8k kr og 3 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 6 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Lindesnes er enkeltpersonforetak, med 37 av 57 enheter. 2 enheter, 3,5 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 18 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes snekkerarbeid?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Kristiansand med 166. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 11 135 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Lindesnes?
Median stiftelsesår er 2017, og 4 av enhetene er stiftet de siste fem årene (20 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2000.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 43.320 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 57 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 43.3 står 2 selskaper som SELV skriver «snekkerarbeid» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 40 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (43.3) som skriver ordet «snekkerarbeid» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (378), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (375), Avvirkning (322), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (199), Oppføring av bygninger (157), Grunnarbeid (109).