Kort fortalt
Annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted har næringskode 43.990 i Enhetsregisteret, og i Oppdal står 11 enheter oppført på den. Det er 0,3 % av de 3 276 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,6 % av alt næringsliv i Oppdal. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 31 av 232.
5 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 66,7 mill. kr. Størst er HOEL & SØNNER AS med 54,7 mill. kr, foran MUR OG ANLEGG AS med 5,2 mill. kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 7 av enhetene (63,6 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 42.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 11 | 0,3 % | av 3 276 i næringen |
| Med ansatte | 2 | 18,2 % | av 11 enheter |
| Ansatte til sammen | 42 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 5 | 45,5 % | av 11 enheter |
| Med omsetning i kroner | 5 | 45,5 % | av 11 enheter |
| Omsetning i alt | 66,7 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 3,8 mill. kr | - | blant 5 med tall |
| Største omsetning | 54,7 mill. kr | - | HOEL & SØNNER AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2017 | - | av 7 med stiftelsesdato |
De 5 største i Oppdal
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | HOEL & SØNNER AS | 998 942 047 | Oppdal | 54,7 mill. kr | 36 |
| 2 | MUR OG ANLEGG AS | 918 719 814 | Oppdal | 5,2 mill. kr | 6 |
| 3 | RASCO HOLDING AS | 917 913 994 | Oppdal | 3,8 mill. kr | - |
| 4 | ISOENERGI DOVRE AS | 933 180 204 | Oppdal | 1,7 mill. kr | - |
| 5 | IVERSEN & OLSEN AS | 990 554 471 | Oppdal | 1,2 mill. kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 43.990
- Kommune
- 5021 Oppdal
- Enheter
- 11
- Andel av næringen
- 0,3 %
- Andel av kommunen
- 0,6 %
- Aksjeselskap
- 7
- Med ansatte
- 2
- Ansatte til sammen
- 42
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Oppdal
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 3,8 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 1,7 mill. kr og 5,2 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 1,2 mill. kr mot 54,7 mill. kr. Den største omsetter 15 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted i Oppdal.
6 av de 11 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 54,5 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 5 enheter har levert årsregnskap, 45,5 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Trondheim med 53, Verdal med 23, Melhus med 12, Steinkjer med 11, Midtre Gauldal med 11, Stjørdal med 9. Størst i landet er Oslo med 307 enheter, mot 11 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 145 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 141 enheter, sauehold med 108 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 68 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2017: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2006, den ferskeste i 2024.
2 enheter er stiftet de siste fem årene, 28,6 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 4 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted finnes det i Oppdal?
11 enheter står oppført med næringskode 43.990, annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted, i Oppdal i Enhetsregisteret. Det er 0,3 % av de 3 276 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted i Oppdal?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. HOEL & SØNNER AS med 54,7 mill. kr, 2. MUR OG ANLEGG AS med 5,2 mill. kr, 3. RASCO HOLDING AS med 3,8 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 5 enhetene med tall er 3,8 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 1,7 mill. kr og 5,2 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 15 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Oppdal er aksjeselskap, med 7 av 11 enheter. 2 enheter, 18,2 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 42 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Trondheim med 53. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 3 276 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Oppdal?
Median stiftelsesår er 2017, og 2 av enhetene er stiftet de siste fem årene (28,6 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2006.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 43.990 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 11 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 22.09.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 6 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (145), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (141), Sauehold (108), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (68), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (59), Oppføring av bygninger (59).