Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Porsgrunn

Næringskode 46.830 kommune 4001 oppdatert 11.10.2026

Bransjen i hele landet: 1 949Kommunen i alt: 6 410
Enheter12av 1 949 i næringen
Av bransjen0,6 %av 1 949 i hele landet
Av kommunen0,2 %av 6 410 enheter i Porsgrunn
Nest størst: Oslo249mot 12 her
Rangering i Porsgrunn81av 360 næringer i kommunen

Kort fortalt

Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr har næringskode 46.830 i Enhetsregisteret, og i Porsgrunn står 12 enheter oppført på den. Det er 0,6 % av de 1 949 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,2 % av alt næringsliv i Porsgrunn. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 81 av 360.

9 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 2,3 mrd. kr. Størst er Framtre SA med 2,3 mrd. kr, foran LIA SAGBRUK AS med 16,7 mill. kr.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 9 av enhetene (75 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 103.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter120,6 %
Med ansatte216,7 %
Ansatte til sammen103-
Har levert regnskap975 %
Med omsetning i kroner975 %
Omsetning i alt2,3 mrd. kr-
Median omsetning2,6 mill. kr-
Største omsetning2,3 mrd. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2005-

De 8 største i Porsgrunn

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Framtre SA2,3 mrd. kr
2LIA SAGBRUK AS16,7 mill. kr
3CONSTRUCTION SAFETY AND SUPPLY AS10,4 mill. kr
4LINO TRADING AS3,8 mill. kr
5JOHN HAGEN AS1,4 mill. kr
6NORDIC PORT AS1,2 mill. kr
7ANDR AASLAND AS275k kr
8G S Holding AS0 kr

Nøkkeltall

Næringskode
46.830
Kommune
4001 Porsgrunn
Enheter
12
Andel av næringen
0,6 %
Andel av kommunen
0,2 %
Aksjeselskap
9
Med ansatte
2
Ansatte til sammen
103

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 2,6 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 1,1 mill. kr og 12 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 275k kr mot 2,3 mrd. kr. Den største omsetter 891 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Porsgrunn.

4 av de 12 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 33,3 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 9 enheter har levert årsregnskap, 75 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Skien med 44, Bamble med 9, Notodden med 4, Kragerø med 4, Midt-telemark med 4, Nome med 2. Størst i landet er Oslo med 249 enheter, mot 12 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i borettslag og boligsameier med 679 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 549 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 393 enheter, annen teknisk konsulentvirksomhet med 150 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2005: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1970, den ferskeste i 2020. 4 av dem er fra før år 2000, 33,3 % av dem vi har stiftelsesdato for.

Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «engroshandel»

Selskaper i næringsgruppe 46.8 med annen næringskode som oppgir «engroshandel» i formålet. Ikke med i tallene over.

#SelskapOmsetning
1JOHAN STEENKS AS1,5 mill. kr
2TELEMARK KJEMI AS66k kr

Vanlige spørsmål

Hvor mange engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr finnes det i Porsgrunn?

12 enheter står oppført med næringskode 46.830, engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr, i Porsgrunn i Enhetsregisteret. Det er 0,6 % av de 1 949 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Porsgrunn?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Framtre SA med 2,3 mrd. kr, 2. LIA SAGBRUK AS med 16,7 mill. kr, 3. CONSTRUCTION SAFETY AND SUPPLY AS med 10,4 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 9 enhetene med tall er 2,6 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 1,1 mill. kr og 12 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 891 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Porsgrunn er aksjeselskap, med 9 av 12 enheter. 2 enheter, 16,7 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 103 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Skien med 44. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 1 949 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Porsgrunn?

Median stiftelsesår er 2005, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1970.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 46.830 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 12 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 46.8 står 2 selskaper som SELV skriver «engroshandel» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 11.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 4 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (46.8) som skriver ordet «engroshandel» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i borettslag og boligsameier (679), Utleie av egen eller leid fast eiendom (549), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (393), Annen teknisk konsulentvirksomhet (150), Utvikling og salg av byggeprosjekter (146), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (139).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562