Kort fortalt
Engroshandel med kjemiske produkter har næringskode 46.850 i Enhetsregisteret, og i Bamble står 7 enheter oppført på den. Det er 1,7 % av de 409 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,3 % av alt næringsliv i Bamble. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 68 av 264.
3 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 2,2 mrd. kr. Størst er INEOS SALES NORGE AS med 2,2 mrd. kr, foran Norsilva AS med 14,1 mill. kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 5 av enhetene (71,4 %). Ingen av enhetene har meldt inn ansatte til registeret.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 7 | 1,7 % | av 409 i næringen |
| Med ansatte | 0 | 0 % | av 7 enheter |
| Ansatte til sammen | - | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 3 | 42,9 % | av 7 enheter |
| Med omsetning i kroner | 3 | 42,9 % | av 7 enheter |
| Omsetning i alt | 2,2 mrd. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 1,1 mrd. kr | - | blant 3 med tall |
| Største omsetning | 2,2 mrd. kr | - | INEOS SALES NORGE AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 1997 | - | av 5 med stiftelsesdato |
De 3 største i Bamble
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | INEOS SALES NORGE AS | 991 191 801 | Bamble | 2,2 mrd. kr | - |
| 2 | Norsilva AS | 918 482 342 | Bamble | 14,1 mill. kr | - |
| 3 | MARO INTERNATIONAL TRADING COMPANY AS | 978 601 995 | Bamble | 0 kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 46.850
- Kommune
- 4012 Bamble
- Enheter
- 7
- Andel av næringen
- 1,7 %
- Andel av kommunen
- 0,3 %
- Aksjeselskap
- 5
- Med ansatte
- -
- Ansatte til sammen
- -
Samme bransje andre steder
Andre bransjer i Bamble
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 1,1 mrd. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 550,2 mill. kr og 1,6 mrd. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 14,1 mill. kr mot 2,2 mrd. kr. Den største omsetter 2 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av engroshandel med kjemiske produkter i Bamble.
4 av de 7 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 57,1 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 3 enheter har levert årsregnskap, 42,9 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 6 andre kommuner: Porsgrunn med 2, Skien med 2, Tinn med 2, Notodden med 1, Kragerø med 1, Nome med 1. Størst i landet er Oslo med 79 enheter, mot 7 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 190 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 161 enheter, avvirkning med 112 enheter, oppføring av bygninger med 83 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 1997: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1975, den ferskeste i 2007. 3 av dem er fra før år 2000, 60 % av dem vi har stiftelsesdato for.
Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. 2 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «engroshandel»
Selskaper i næringsgruppe 46.8 med annen næringskode som oppgir «engroshandel» i formålet. Ikke med i tallene over.
| # | Selskap | Omsetning | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ALU OG GLASS SYSTEM AS. | 925 121 150 | 46.830 | Bamble | 828,2k kr | - |
Vanlige spørsmål
Hvor mange engroshandel med kjemiske produkter finnes det i Bamble?
7 enheter står oppført med næringskode 46.850, engroshandel med kjemiske produkter, i Bamble i Enhetsregisteret. Det er 1,7 % av de 409 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av engroshandel med kjemiske produkter i Bamble?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. INEOS SALES NORGE AS med 2,2 mrd. kr, 2. Norsilva AS med 14,1 mill. kr, 3. MARO INTERNATIONAL TRADING COMPANY AS med 0 kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 3 enhetene med tall er 1,1 mrd. kr. Midtre halvpart ligger mellom 550,2 mill. kr og 1,6 mrd. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 2 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Bamble er aksjeselskap, med 5 av 7 enheter. Ingen av enhetene har meldt inn ansatte.
Hvor ellers i nærheten finnes engroshandel med kjemiske produkter?
I samme fylke har 6 andre kommuner enheter i næringen, flest i Porsgrunn med 2. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 409 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Bamble?
Median stiftelsesår er 1997, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1975.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 46.850 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 7 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 46.8 står 1 selskaper som SELV skriver «engroshandel» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 19.08.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 4 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (46.8) som skriver ordet «engroshandel» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (190), Utleie av egen eller leid fast eiendom (161), Avvirkning (112), Oppføring av bygninger (83), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (72), Annen teknisk konsulentvirksomhet (64).