Kort fortalt
Detaljhandel med bredt vareutvalg med hovedvekt på nærings- og nytelsesmidler har næringskode 47.110 i Enhetsregisteret, og i Hol står 12 enheter oppført på den. Det er 0,2 % av de 5 007 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,8 % av alt næringsliv i Hol. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 27 av 221.
8 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 267,8 mill. kr. Størst er GEILO HANDELSLAG SA med 137,6 mill. kr, foran FOSMO DAGLIGVARE AS med 97 mill. kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 9 av enhetene (75 %). 4 har meldt inn ansatte, til sammen 135.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 12 | 0,2 % | av 5 007 i næringen |
| Med ansatte | 4 | 33,3 % | av 12 enheter |
| Ansatte til sammen | 135 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 8 | 66,7 % | av 12 enheter |
| Med omsetning i kroner | 8 | 66,7 % | av 12 enheter |
| Omsetning i alt | 267,8 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 14,1 mill. kr | - | blant 8 med tall |
| Største omsetning | 137,6 mill. kr | - | GEILO HANDELSLAG SA |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2016 | - | av 12 med stiftelsesdato |
De 8 største i Hol
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | GEILO HANDELSLAG SA | 948 461 064 | Hol | 137,6 mill. kr | 92 |
| 2 | FOSMO DAGLIGVARE AS | 933 908 518 | Hol | 97 mill. kr | 25 |
| 3 | BUA USTAOSET AS | 968 100 955 | Hol | 20,2 mill. kr | 10 |
| 4 | Dagali Handel 24 AS | 932 442 744 | Hol | 8 mill. kr | 8 |
| 5 | Matkrok`n Delikatesse & Catering AS | 985 019 576 | Hol | 4,2 mill. kr | - |
| 6 | Ustetind Holding AS | 993 909 645 | Hol | 874,7k kr | - |
| 7 | Soulride AS | 932 270 927 | Hol | 0 kr | - |
| 8 | MAKAS AS | 935 942 349 | Hol | 0 kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 47.110
- Kommune
- 3330 Hol
- Enheter
- 12
- Andel av næringen
- 0,2 %
- Andel av kommunen
- 0,8 %
- Aksjeselskap
- 9
- Med ansatte
- 4
- Ansatte til sammen
- 135
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 14,1 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 5,2 mill. kr og 77,8 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 874,7k kr mot 137,6 mill. kr. Den største omsetter 10 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av detaljhandel med bredt vareutvalg med hovedvekt på nærings- og nytelsesmidler i Hol.
4 av de 12 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 33,3 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 8 enheter har levert årsregnskap, 66,7 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Drammen med 66, Lier med 31, Ringerike med 25, Øvre Eiker med 15, Kongsberg med 14, Hole med 9. Størst i landet er Oslo med 823 enheter, mot 12 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 132 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 103 enheter, utvikling og salg av byggeprosjekter med 65 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 64 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2016: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1908, den ferskeste i 2026. 3 av dem er fra før år 2000, 25 % av dem vi har stiftelsesdato for.
6 enheter er stiftet de siste fem årene, 50 % av bestanden. 2 av dem kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «detaljhandel»
Selskaper i næringsgruppe 47.1 med annen næringskode som oppgir «detaljhandel» i formålet. Ikke med i tallene over.
2 selskaper oppgir ordet, men ingen har omsetning i et innsendt årsregnskap.
Vanlige spørsmål
Hvor mange detaljhandel med bredt vareutvalg med hovedvekt på nærings- og nytelsesmidler finnes det i Hol?
12 enheter står oppført med næringskode 47.110, detaljhandel med bredt vareutvalg med hovedvekt på nærings- og nytelsesmidler, i Hol i Enhetsregisteret. Det er 0,2 % av de 5 007 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av detaljhandel med bredt vareutvalg med hovedvekt på nærings- og nytelsesmidler i Hol?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. GEILO HANDELSLAG SA med 137,6 mill. kr, 2. FOSMO DAGLIGVARE AS med 97 mill. kr, 3. BUA USTAOSET AS med 20,2 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 8 enhetene med tall er 14,1 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 5,2 mill. kr og 77,8 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 10 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Hol er aksjeselskap, med 9 av 12 enheter. 4 enheter, 33,3 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 135 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes detaljhandel med bredt vareutvalg med hovedvekt på nærings- og nytelsesmidler?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Drammen med 66. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 5 007 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Hol?
Median stiftelsesår er 2016, og 6 av enhetene er stiftet de siste fem årene (50 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1908.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 47.110 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 12 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 47.1 står 2 selskaper som SELV skriver «detaljhandel» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 22.09.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 4 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (47.1) som skriver ordet «detaljhandel» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (132), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (103), Utvikling og salg av byggeprosjekter (65), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (64), Sauehold (53), Grunnarbeid (41).