Detaljhandel med motorvogner i Arendal

Næringskode 47.810 kommune 4203 oppdatert 14.10.2026

Bransjen i hele landet: 5 194Kommunen i alt: 8 061
Enheter74av 5 194 i næringen
Av bransjen1,4 %av 5 194 i hele landet
Av kommunen0,9 %av 8 061 enheter i Arendal
Nest størst: Oslo409mot 74 her
Rangering i Arendal21av 393 næringer i kommunen

Kort fortalt

Detaljhandel med motorvogner har næringskode 47.810 i Enhetsregisteret, og i Arendal står 74 enheter oppført på den. Det er 1,4 % av de 5 194 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,9 % av alt næringsliv i Arendal. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 21 av 393.

45 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 1,6 mrd. kr. Størst er Autostrada Arendal AS med 355,2 mill. kr, foran GROMSTAD MOTOR STOA AS med 289 mill. kr. De ti største står for 88,1 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 50 av enhetene (67,6 %). 8 har meldt inn ansatte, til sammen 142.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter741,4 %
Med ansatte810,8 %
Ansatte til sammen142-
Har levert regnskap4560,8 %
Med omsetning i kroner4560,8 %
Omsetning i alt1,6 mrd. kr-
Median omsetning5,5 mill. kr-
Største omsetning355,2 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2019-

De 9 største i Arendal

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Autostrada Arendal AS355,2 mill. kr
2GROMSTAD MOTOR STOA AS289 mill. kr
3ARENDAL AUTO AS180,7 mill. kr
4SØRLANDET BIL AS133,9 mill. kr
5Mobile Arendal AS120,1 mill. kr
6TG BIL & BÅT AS115,7 mill. kr
7AGDER AUTO AS74,4 mill. kr
8Z-AUTO AS67,8 mill. kr
9VIPPA BIL AS35,6 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
47.810
Kommune
4203 Arendal
Enheter
74
Andel av næringen
1,4 %
Andel av kommunen
0,9 %
Aksjeselskap
50
Med ansatte
8
Ansatte til sammen
142

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 5,5 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 828,5k kr og 26,9 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 73,5k kr mot 355,2 mill. kr. Den største omsetter 65 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av detaljhandel med motorvogner i Arendal.

29 av de 74 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 39,2 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 3 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 45 enheter har levert årsregnskap, 60,8 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Kristiansand med 111, Vennesla med 21, Lindesnes med 16, Grimstad med 15, Lyngdal med 15, Farsund med 12. Størst i landet er Oslo med 409 enheter, mot 74 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 894 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 574 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 398 enheter, allmennlegetjenester med 192 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2019: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1986, den ferskeste i 2026. 4 av dem er fra før år 2000, 8 % av dem vi har stiftelsesdato for.

18 enheter er stiftet de siste fem årene, 36 % av bestanden. 3 av dem kom til det siste året. 24 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «detaljhandel»

Selskaper i næringsgruppe 47.8 med annen næringskode som oppgir «detaljhandel» i formålet. Ikke med i tallene over.

#SelskapOmsetning
1BRC DEKK AS1,4 mill. kr
2Arendal Dekkservice AS67,2k kr

Vanlige spørsmål

Hvor mange detaljhandel med motorvogner finnes det i Arendal?

74 enheter står oppført med næringskode 47.810, detaljhandel med motorvogner, i Arendal i Enhetsregisteret. Det er 1,4 % av de 5 194 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av detaljhandel med motorvogner i Arendal?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Autostrada Arendal AS med 355,2 mill. kr, 2. GROMSTAD MOTOR STOA AS med 289 mill. kr, 3. ARENDAL AUTO AS med 180,7 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 45 enhetene med tall er 5,5 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 828,5k kr og 26,9 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 65 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Arendal er aksjeselskap, med 50 av 74 enheter. 8 enheter, 10,8 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 142 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes detaljhandel med motorvogner?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Kristiansand med 111. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 5 194 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Arendal?

Median stiftelsesår er 2019, og 18 av enhetene er stiftet de siste fem årene (36 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1986.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 47.810 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 74 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 47.8 står 2 selskaper som SELV skriver «detaljhandel» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 14.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 29 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (47.8) som skriver ordet «detaljhandel» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (894), Utleie av egen eller leid fast eiendom (574), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (398), Allmennlegetjenester (192), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (183), Oppføring av bygninger (182).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562