Detaljhandel med motorvogner i Alver

Næringskode 47.810 kommune 4631 oppdatert 24.09.2026

Bransjen i hele landet: 5 194Kommunen i alt: 5 187
Enheter17av 5 194 i næringen
Av bransjen0,3 %av 5 194 i hele landet
Av kommunen0,3 %av 5 187 enheter i Alver
Nest størst: Oslo409mot 17 her
Rangering i Alver63av 341 næringer i kommunen

Kort fortalt

Detaljhandel med motorvogner har næringskode 47.810 i Enhetsregisteret, og i Alver står 17 enheter oppført på den. Det er 0,3 % av de 5 194 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,3 % av alt næringsliv i Alver. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 63 av 341.

8 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 90,6 mill. kr. Størst er VEST MOTOR AS med 52,3 mill. kr, foran AUTOSALG VEST AS med 26,8 mill. kr.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 9 av enhetene (52,9 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 11.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter170,3 %
Med ansatte211,8 %
Ansatte til sammen11-
Har levert regnskap847,1 %
Med omsetning i kroner847,1 %
Omsetning i alt90,6 mill. kr-
Median omsetning5,3 mill. kr-
Største omsetning52,3 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2020-

De 8 største i Alver

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1VEST MOTOR AS52,3 mill. kr
2AUTOSALG VEST AS26,8 mill. kr
3DJ Performance AS7,5 mill. kr
4Bergen Automobil AS3 mill. kr
5BIL 88 AS892,5k kr
6Alver-Bil AS87,5k kr
7A OLSEN HOLDING AS0 kr
8VETÅS BIL AS0 kr

Nøkkeltall

Næringskode
47.810
Kommune
4631 Alver
Enheter
17
Andel av næringen
0,3 %
Andel av kommunen
0,3 %
Aksjeselskap
9
Med ansatte
2
Ansatte til sammen
11

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 5,3 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 1,4 mill. kr og 21,9 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 87,5k kr mot 52,3 mill. kr. Den største omsetter 10 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av detaljhandel med motorvogner i Alver.

9 av de 17 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 52,9 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 8 enheter har levert årsregnskap, 47,1 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Bergen med 182, Øygarden med 27, Sunnfjord med 25, Bjørnafjorden med 22, Askøy med 21, Kvinnherad med 12. Størst i landet er Oslo med 409 enheter, mot 17 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 421 enheter, sauehold med 365 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 301 enheter, oppføring av bygninger med 179 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2020: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2005, den ferskeste i 2023.

4 enheter er stiftet de siste fem årene, 44,4 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 8 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «detaljhandel»

Selskaper i næringsgruppe 47.8 med annen næringskode som oppgir «detaljhandel» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange detaljhandel med motorvogner finnes det i Alver?

17 enheter står oppført med næringskode 47.810, detaljhandel med motorvogner, i Alver i Enhetsregisteret. Det er 0,3 % av de 5 194 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av detaljhandel med motorvogner i Alver?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. VEST MOTOR AS med 52,3 mill. kr, 2. AUTOSALG VEST AS med 26,8 mill. kr, 3. DJ Performance AS med 7,5 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 8 enhetene med tall er 5,3 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 1,4 mill. kr og 21,9 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 10 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Alver er aksjeselskap, med 9 av 17 enheter. 2 enheter, 11,8 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 11 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes detaljhandel med motorvogner?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Bergen med 182. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 5 194 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Alver?

Median stiftelsesår er 2020, og 4 av enhetene er stiftet de siste fem årene (44,4 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2005.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 47.810 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 17 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 47.8 utenfor denne koden skriver «detaljhandel» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 24.09.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 9 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (47.8) som skriver ordet «detaljhandel» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (421), Sauehold (365), Utleie av egen eller leid fast eiendom (301), Oppføring av bygninger (179), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (159), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (137).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562