Godstransport på vei i Tana

Næringskode 49.410 kommune 5628 oppdatert 09.10.2026

Bransjen i hele landet: 11 100Kommunen i alt: 737
Enheter24av 11 100 i næringen
Av bransjen0,2 %av 11 100 i hele landet
Av kommunen3,3 %av 737 enheter i Tana
Nest størst: Oslo1 131mot 24 her
Rangering i Tana8av 157 næringer i kommunen

Kort fortalt

Godstransport på vei har næringskode 49.410 i Enhetsregisteret, og i Tana står 24 enheter oppført på den. Det er 0,2 % av de 11 100 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 3,3 % av alt næringsliv i Tana. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 8 av 157.

12 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 124,4 mill. kr. Størst er Guttormsen AS med 36,9 mill. kr, foran SVEIN HAMMER AS med 21 mill. kr. De ti største står for 100 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 13 av enhetene (54,2 %). 6 har meldt inn ansatte, til sammen 141.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter240,2 %
Med ansatte625 %
Ansatte til sammen141-
Har levert regnskap1250 %
Med omsetning i kroner1250 %
Omsetning i alt124,4 mill. kr-
Median omsetning8,3 mill. kr-
Største omsetning36,9 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2015-

De 9 største i Tana

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Guttormsen AS36,9 mill. kr
2SVEIN HAMMER AS21 mill. kr
3I.A.Guttorm Transport AS14,9 mill. kr
4GUTTORMSEN EV AS14,2 mill. kr
5SVEIN HAMMER12,3 mill. kr
6Eikeland AS8,3 mill. kr
7Jessen AS8,3 mill. kr
8Rolstad Transport AS6,4 mill. kr
9J.N. Investor AS4,6 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
49.410
Kommune
5628 Tana
Enheter
24
Andel av næringen
0,2 %
Andel av kommunen
3,3 %
Aksjeselskap
13
Med ansatte
6
Ansatte til sammen
141

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 8,3 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 4,2 mill. kr og 14,6 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 14,8k kr mot 36,9 mill. kr. Den største omsetter 4 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av godstransport på vei i Tana.

11 av de 24 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 45,8 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 12 enheter har levert årsregnskap, 50 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Alta med 65, Sør-varanger med 18, Hammerfest med 16, Porsanger med 11, Vadsø med 9, Kautokeino med 8. Størst i landet er Oslo med 1 131 enheter, mot 24 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er fiske og fangst i sjø med 74 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 73 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 44 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 33 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2015: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1991, den ferskeste i 2025. 1 av dem er fra før år 2000, 8,3 % av dem vi har stiftelsesdato for.

2 enheter er stiftet de siste fem årene, 16,7 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 12 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «godstransport»

Selskaper i næringsgruppe 49.4 med annen næringskode som oppgir «godstransport» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange godstransport på vei finnes det i Tana?

24 enheter står oppført med næringskode 49.410, godstransport på vei, i Tana i Enhetsregisteret. Det er 0,2 % av de 11 100 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av godstransport på vei i Tana?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Guttormsen AS med 36,9 mill. kr, 2. SVEIN HAMMER AS med 21 mill. kr, 3. I.A.Guttorm Transport AS med 14,9 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 12 enhetene med tall er 8,3 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 4,2 mill. kr og 14,6 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 4 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Tana er aksjeselskap, med 13 av 24 enheter. 6 enheter, 25 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 141 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes godstransport på vei?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Alta med 65. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 11 100 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Tana?

Median stiftelsesår er 2015, og 2 av enhetene er stiftet de siste fem årene (16,7 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1991.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 49.410 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 24 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 49.4 utenfor denne koden skriver «godstransport» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 09.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 11 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (49.4) som skriver ordet «godstransport» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Fiske og fangst i sjø (74), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (73), Utleie av egen eller leid fast eiendom (44), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (33), Reindrift (29), Aktiviteter i idrettslag og -klubber (27).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562