Kort fortalt
Drift av hoteller har næringskode 55.100 i Enhetsregisteret, og i Vågan står 12 enheter oppført på den. Det er 0,7 % av de 1 747 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,5 % av alt næringsliv i Vågan. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 38 av 246.
9 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 140,1 mill. kr. Størst er HENNINGSVÆR DRIFT AS med 35,1 mill. kr, foran ANKER BRYGGE AS med 33,6 mill. kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 12 av enhetene (100 %). 6 har meldt inn ansatte, til sammen 192.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 12 | 0,7 % | av 1 747 i næringen |
| Med ansatte | 6 | 50 % | av 12 enheter |
| Ansatte til sammen | 192 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 9 | 75 % | av 12 enheter |
| Med omsetning i kroner | 9 | 75 % | av 12 enheter |
| Omsetning i alt | 140,1 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 27,5 mill. kr | - | blant 9 med tall |
| Største omsetning | 35,1 mill. kr | - | HENNINGSVÆR DRIFT AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2013 | - | av 12 med stiftelsesdato |
De 9 største i Vågan
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | HENNINGSVÆR DRIFT AS | 982 702 348 | Vågan | 35,1 mill. kr | 44 |
| 2 | ANKER BRYGGE AS | 964 707 901 | Vågan | 33,6 mill. kr | 40 |
| 3 | Trevarefabrikken AS | 915 541 453 | Vågan | 29,5 mill. kr | 63 |
| 4 | NYVÅGAR DRIFT AS | 971 055 650 | Vågan | 27,5 mill. kr | 22 |
| 5 | Booklofoten AS | 919 172 770 | Vågan | 8 mill. kr | 10 |
| 6 | SKATA AS | 934 110 900 | Vågan | 5,4 mill. kr | 13 |
| 7 | Henningsvær Turistheim AS | 999 055 125 | Vågan | 805,7k kr | - |
| 8 | Henningsvær Sjøhushotel AS | 974 419 041 | Vågan | 0 kr | - |
| 9 | Henningsvær Hotell AS | 988 125 164 | Vågan | 0 kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 55.100
- Kommune
- 1865 Vågan
- Enheter
- 12
- Andel av næringen
- 0,7 %
- Andel av kommunen
- 0,5 %
- Aksjeselskap
- 12
- Med ansatte
- 6
- Ansatte til sammen
- 192
Samme bransje andre steder
Andre bransjer i Vågan
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 27,5 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 6,7 mill. kr og 31,6 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 805,7k kr mot 35,1 mill. kr. Den største omsetter 1 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av drift av hoteller i Vågan.
3 av de 12 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 25 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 9 enheter har levert årsregnskap, 75 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Bodø med 20, Narvik med 20, Rana med 12, Vestvågøy med 11, Moskenes med 8, Hadsel med 7. Størst i landet er Oslo med 165 enheter, mot 12 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 251 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 189 enheter, fiske og fangst i sjø med 161 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 95 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2013: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1992, den ferskeste i 2026. 3 av dem er fra før år 2000, 25 % av dem vi har stiftelsesdato for.
2 enheter er stiftet de siste fem årene, 16,7 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange drift av hoteller finnes det i Vågan?
12 enheter står oppført med næringskode 55.100, drift av hoteller, i Vågan i Enhetsregisteret. Det er 0,7 % av de 1 747 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av drift av hoteller i Vågan?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. HENNINGSVÆR DRIFT AS med 35,1 mill. kr, 2. ANKER BRYGGE AS med 33,6 mill. kr, 3. Trevarefabrikken AS med 29,5 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 9 enhetene med tall er 27,5 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 6,7 mill. kr og 31,6 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 1 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Vågan er aksjeselskap, med 12 av 12 enheter. 6 enheter, 50 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 192 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes drift av hoteller?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Bodø med 20. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 1 747 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Vågan?
Median stiftelsesår er 2013, og 2 av enhetene er stiftet de siste fem årene (16,7 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1992.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 55.100 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 12 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 14.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 3 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (251), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (189), Fiske og fangst i sjø (161), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (95), Guide- og reiseledervirksomhet (55), Oppføring av bygninger (49).