Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Smøla

Næringskode 55.200 kommune 1573 oppdatert 12.10.2026

Bransjen i hele landet: 2 034Kommunen i alt: 636
Enheter13av 2 034 i næringen
Av bransjen0,6 %av 2 034 i hele landet
Av kommunen2 %av 636 enheter i Smøla
Nest størst: Oslo87mot 13 her
Rangering i Smøla6av 138 næringer i kommunen

Kort fortalt

Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter har næringskode 55.200 i Enhetsregisteret, og i Smøla står 13 enheter oppført på den. Det er 0,6 % av de 2 034 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 2 % av alt næringsliv i Smøla. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 6 av 138.

6 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 9,9 mill. kr. Størst er Betten Eiendom AS med 5 mill. kr, foran VOLLVAAGEN APARTMENTS SMØLA AS med 2,2 mill. kr.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 6 av enhetene (46,2 %). 1 har meldt inn ansatte, til sammen 18.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter130,6 %
Med ansatte17,7 %
Ansatte til sammen18-
Har levert regnskap646,2 %
Med omsetning i kroner646,2 %
Omsetning i alt9,9 mill. kr-
Median omsetning1,9 mill. kr-
Største omsetning5 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2007-

De 6 største i Smøla

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Betten Eiendom AS5 mill. kr
2VOLLVAAGEN APARTMENTS SMØLA AS2,2 mill. kr
3SMØLA FERIESENTER AS1,9 mill. kr
4LILLENES DRIFT AS517k kr
5HOPEN SJØHUS AS264,9k kr
6VEIHOLMEN FYR AS0 kr

Nøkkeltall

Næringskode
55.200
Kommune
1573 Smøla
Enheter
13
Andel av næringen
0,6 %
Andel av kommunen
2 %
Aksjeselskap
6
Med ansatte
1
Ansatte til sammen
18

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 1,9 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 517k kr og 2,2 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 264,9k kr mot 5 mill. kr. Den største omsetter 3 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Smøla.

7 av de 13 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 53,8 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 6 enheter har levert årsregnskap, 46,2 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Ålesund med 23, Vestnes med 16, Rauma med 13, Volda med 13, Hustadvika med 13, Ørsta med 10. Størst i landet er Oslo med 87 enheter, mot 13 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er fiske og fangst i sjø med 68 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 61 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 55 enheter, sauehold med 44 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2007: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1988, den ferskeste i 2024. 2 av dem er fra før år 2000, 22,2 % av dem vi har stiftelsesdato for.

1 enheter er stiftet de siste fem årene, 11,1 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 4 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Vanlige spørsmål

Hvor mange drift av vandrerhjem og ferieleiligheter finnes det i Smøla?

13 enheter står oppført med næringskode 55.200, drift av vandrerhjem og ferieleiligheter, i Smøla i Enhetsregisteret. Det er 0,6 % av de 2 034 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Smøla?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Betten Eiendom AS med 5 mill. kr, 2. VOLLVAAGEN APARTMENTS SMØLA AS med 2,2 mill. kr, 3. SMØLA FERIESENTER AS med 1,9 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 6 enhetene med tall er 1,9 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 517k kr og 2,2 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 3 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Smøla er aksjeselskap, med 6 av 13 enheter. 1 enheter, 7,7 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 18 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes drift av vandrerhjem og ferieleiligheter?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Ålesund med 23. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 2 034 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Smøla?

Median stiftelsesår er 2007, og 1 av enhetene er stiftet de siste fem årene (11,1 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1988.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 55.200 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 13 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 7 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Fiske og fangst i sjø (68), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (61), Utleie av egen eller leid fast eiendom (55), Sauehold (44), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (20), Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter (13).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562