Kort fortalt
Dataprogrammeringstjenester har næringskode 62.100 i Enhetsregisteret, og i Hustadvika står 28 enheter oppført på den. Det er 0,2 % av de 17 187 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1,2 % av alt næringsliv i Hustadvika. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 18 av 259.
10 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 1,8 mill. kr. Størst er Tuningplassen AS med 930,8k kr, foran Varrio AS med 691,5k kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 15 av enhetene (53,6 %). Ingen av enhetene har meldt inn ansatte til registeret.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 28 | 0,2 % | av 17 187 i næringen |
| Med ansatte | 0 | 0 % | av 28 enheter |
| Ansatte til sammen | - | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 10 | 35,7 % | av 28 enheter |
| Med omsetning i kroner | 10 | 35,7 % | av 28 enheter |
| Omsetning i alt | 1,8 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 71,8k kr | - | blant 10 med tall |
| Største omsetning | 930,8k kr | - | Tuningplassen AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2024 | - | av 15 med stiftelsesdato |
De 9 største i Hustadvika
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Tuningplassen AS | 928 146 820 | Hustadvika | 930,8k kr | - |
| 2 | Varrio AS | 933 577 872 | Hustadvika | 691,5k kr | - |
| 3 | VESTAVIK IT AS | 932 895 919 | Hustadvika | 80k kr | - |
| 4 | Innovativ Dugnad AS | 926 157 035 | Hustadvika | 63,5k kr | - |
| 5 | AMHOL DIGITAL AS | 936 255 086 | Hustadvika | 50 kr | - |
| 6 | Nodian AS | 936 571 387 | Hustadvika | 41 kr | - |
| 7 | JUNE'S HOLDING AS | 925 948 217 | Hustadvika | 0 kr | - |
| 8 | BRE ENERGY AS | 926 050 788 | Hustadvika | 0 kr | - |
| 9 | HOL KAPITAL AS | 936 047 998 | Hustadvika | 0 kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 62.100
- Kommune
- 1579 Hustadvika
- Enheter
- 28
- Andel av næringen
- 0,2 %
- Andel av kommunen
- 1,2 %
- Aksjeselskap
- 15
- Med ansatte
- -
- Ansatte til sammen
- -
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Hustadvika
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 71,8k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 15,9k kr og 538,6k kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 41 kr mot 930,8k kr. Den største omsetter 13 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av dataprogrammeringstjenester i Hustadvika.
17 av de 28 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 60,7 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 4 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 10 enheter har levert årsregnskap, 35,7 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Ålesund med 168, Molde med 80, Kristiansund med 49, Ørsta med 21, Ulstein med 19, Sula med 19. Størst i landet er Oslo med 4 803 enheter, mot 28 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 199 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 174 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 137 enheter, grunnarbeid med 72 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2024: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2012, den ferskeste i 2026.
11 enheter er stiftet de siste fem årene, 73,3 % av bestanden. 5 av dem kom til det siste året. 13 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «dataprogrammering»
Selskaper i næringsgruppe 62.1 med annen næringskode som oppgir «dataprogrammering» i formålet. Ikke med i tallene over.
Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.
Vanlige spørsmål
Hvor mange dataprogrammeringstjenester finnes det i Hustadvika?
28 enheter står oppført med næringskode 62.100, dataprogrammeringstjenester, i Hustadvika i Enhetsregisteret. Det er 0,2 % av de 17 187 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av dataprogrammeringstjenester i Hustadvika?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Tuningplassen AS med 930,8k kr, 2. Varrio AS med 691,5k kr, 3. VESTAVIK IT AS med 80k kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 10 enhetene med tall er 71,8k kr. Midtre halvpart ligger mellom 15,9k kr og 538,6k kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 13 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Hustadvika er aksjeselskap, med 15 av 28 enheter. Ingen av enhetene har meldt inn ansatte.
Hvor ellers i nærheten finnes dataprogrammeringstjenester?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Ålesund med 168. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 17 187 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Hustadvika?
Median stiftelsesår er 2024, og 11 av enhetene er stiftet de siste fem årene (73,3 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2012.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 62.100 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 28 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 62.1 utenfor denne koden skriver «dataprogrammering» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 17 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (62.1) som skriver ordet «dataprogrammering» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (199), Utleie av egen eller leid fast eiendom (174), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (137), Grunnarbeid (72), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (66), Sauehold (65).