Kort fortalt
Konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer har næringskode 62.200 i Enhetsregisteret, og i Gjesdal står 20 enheter oppført på den. Det er 0,1 % av de 15 892 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1,1 % av alt næringsliv i Gjesdal. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 20 av 236.
7 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 14,3 mill. kr. Størst er XRIG TECHNOLOGY AS med 7,8 mill. kr, foran BTR Technologies AS med 4,6 mill. kr.
Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 12 av enhetene (60 %). Ingen av enhetene har meldt inn ansatte til registeret.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 20 | 0,1 % | av 15 892 i næringen |
| Med ansatte | 0 | 0 % | av 20 enheter |
| Ansatte til sammen | - | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 7 | 35 % | av 20 enheter |
| Med omsetning i kroner | 7 | 35 % | av 20 enheter |
| Omsetning i alt | 14,3 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 997,6k kr | - | blant 7 med tall |
| Største omsetning | 7,8 mill. kr | - | XRIG TECHNOLOGY AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2022 | - | av 8 med stiftelsesdato |
De 7 største i Gjesdal
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | XRIG TECHNOLOGY AS | 934 842 227 | Gjesdal | 7,8 mill. kr | - |
| 2 | BTR Technologies AS | 930 082 716 | Gjesdal | 4,6 mill. kr | - |
| 3 | IT PARTNER AS | 885 427 812 | Gjesdal | 997,6k kr | - |
| 4 | GITO AS | 919 534 982 | Gjesdal | 479k kr | - |
| 5 | Lomcon AS | 929 071 565 | Gjesdal | 351,9k kr | - |
| 6 | Dynagile AS | 926 359 649 | Gjesdal | 0 kr | - |
| 7 | LARO CONSULT AS | 934 881 613 | Gjesdal | 0 kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 62.200
- Kommune
- 1122 Gjesdal
- Enheter
- 20
- Andel av næringen
- 0,1 %
- Andel av kommunen
- 1,1 %
- Enkeltpersonforetak
- 12
- Med ansatte
- -
- Ansatte til sammen
- -
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Gjesdal
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 997,6k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 479k kr og 4,6 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 351,9k kr mot 7,8 mill. kr. Den største omsetter 8 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer i Gjesdal.
13 av de 20 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 65 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 7 enheter har levert årsregnskap, 35 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Stavanger med 407, Sandnes med 220, Sola med 76, Haugesund med 60, Karmøy med 46, Time med 33. Størst i landet er Oslo med 4 675 enheter, mot 20 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 143 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 110 enheter, oppføring av bygninger med 66 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 63 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2022: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2003, den ferskeste i 2026.
5 enheter er stiftet de siste fem årene, 62,5 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. 12 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer finnes det i Gjesdal?
20 enheter står oppført med næringskode 62.200, konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer, i Gjesdal i Enhetsregisteret. Det er 0,1 % av de 15 892 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer i Gjesdal?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. XRIG TECHNOLOGY AS med 7,8 mill. kr, 2. BTR Technologies AS med 4,6 mill. kr, 3. IT PARTNER AS med 997,6k kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 7 enhetene med tall er 997,6k kr. Midtre halvpart ligger mellom 479k kr og 4,6 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 8 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Gjesdal er enkeltpersonforetak, med 12 av 20 enheter. Ingen av enhetene har meldt inn ansatte.
Hvor ellers i nærheten finnes konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Stavanger med 407. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 15 892 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Gjesdal?
Median stiftelsesår er 2022, og 5 av enhetene er stiftet de siste fem årene (62,5 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2003.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 62.200 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 20 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 10.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 13 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (143), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (110), Oppføring av bygninger (66), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (63), Sauehold (58), Annen teknisk konsulentvirksomhet (40).