Kort fortalt
Utvikling og salg av byggeprosjekter har næringskode 68.120 i Enhetsregisteret, og i Sigdal står 30 enheter oppført på den. Det er 0,2 % av de 13 957 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 2,7 % av alt næringsliv i Sigdal. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 7 av 182.
21 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 40,6 mill. kr. Størst er LY HYTTA AS med 16,9 mill. kr, foran BØLE BYGG AS med 13 mill. kr. De ti største står for 99,8 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 25 av enhetene (83,3 %). 1 har meldt inn ansatte, til sammen 6.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 30 | 0,2 % | av 13 957 i næringen |
| Med ansatte | 1 | 3,3 % | av 30 enheter |
| Ansatte til sammen | 6 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 21 | 70 % | av 30 enheter |
| Med omsetning i kroner | 21 | 70 % | av 30 enheter |
| Omsetning i alt | 40,6 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 600k kr | - | blant 21 med tall |
| Største omsetning | 16,9 mill. kr | - | LY HYTTA AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2013 | - | av 28 med stiftelsesdato |
De 9 største i Sigdal
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | LY HYTTA AS | 920 324 738 | Sigdal | 16,9 mill. kr | 6 |
| 2 | BØLE BYGG AS | 988 240 087 | Sigdal | 13 mill. kr | - |
| 3 | Bråten. AS | 994 269 291 | Sigdal | 3,6 mill. kr | - |
| 4 | Gvitsteinåsen AS | 930 467 634 | Sigdal | 2,2 mill. kr | - |
| 5 | Skrikarlia Utvikling AS | 930 624 144 | Sigdal | 1,7 mill. kr | - |
| 6 | Norefjell Eiendom AS | 982 057 310 | Sigdal | 1,6 mill. kr | - |
| 7 | Åslandseter Hyttegrend AS | 989 893 343 | Sigdal | 600k kr | - |
| 8 | Reinsjøfjell Hytteområde AS | 886 821 212 | Sigdal | 488,9k kr | - |
| 9 | Springhaug Hyttefelt AS | 923 105 123 | Sigdal | 288,1k kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 68.120
- Kommune
- 3332 Sigdal
- Enheter
- 30
- Andel av næringen
- 0,2 %
- Andel av kommunen
- 2,7 %
- Aksjeselskap
- 25
- Med ansatte
- 1
- Ansatte til sammen
- 6
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 600k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 121,5k kr og 2,2 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 296 kr mot 16,9 mill. kr. Den største omsetter 28 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av utvikling og salg av byggeprosjekter i Sigdal.
9 av de 30 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 30 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 8 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 21 enheter har levert årsregnskap, 70 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Drammen med 278, Ringerike med 84, Kongsberg med 78, Hol med 66, Øvre Eiker med 61, Lier med 54. Størst i landet er Oslo med 2 439 enheter, mot 30 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er avvirkning med 134 enheter, dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster med 89 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 61 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 57 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2013: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1998, den ferskeste i 2026. 1 av dem er fra før år 2000, 3,6 % av dem vi har stiftelsesdato for.
10 enheter er stiftet de siste fem årene, 35,7 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. 2 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange utvikling og salg av byggeprosjekter finnes det i Sigdal?
30 enheter står oppført med næringskode 68.120, utvikling og salg av byggeprosjekter, i Sigdal i Enhetsregisteret. Det er 0,2 % av de 13 957 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av utvikling og salg av byggeprosjekter i Sigdal?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. LY HYTTA AS med 16,9 mill. kr, 2. BØLE BYGG AS med 13 mill. kr, 3. Bråten. AS med 3,6 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 21 enhetene med tall er 600k kr. Midtre halvpart ligger mellom 121,5k kr og 2,2 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 28 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Sigdal er aksjeselskap, med 25 av 30 enheter. 1 enheter, 3,3 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 6 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes utvikling og salg av byggeprosjekter?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Drammen med 278. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 13 957 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Sigdal?
Median stiftelsesår er 2013, og 10 av enhetene er stiftet de siste fem årene (35,7 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1998.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 68.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 30 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 11.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 9 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Avvirkning (134), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (89), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (61), Utleie av egen eller leid fast eiendom (57), Oppføring av bygninger (50), Grunnarbeid (49).