Utvikling og salg av byggeprosjekter i Stavanger

Næringskode 68.120 kommune 1103 oppdatert 15.10.2026

Bransjen i hele landet: 13 951Kommunen i alt: 27 922
Enheter381av 13 951 i næringen
Av bransjen2,7 %av 13 951 i hele landet
Av kommunen1,4 %av 27 922 enheter i Stavanger
Nest størst: Oslo2 441mot 381 her
Rangering i Stavanger13av 507 næringer i kommunen

Kort fortalt

Utvikling og salg av byggeprosjekter har næringskode 68.120 i Enhetsregisteret, og i Stavanger står 381 enheter oppført på den. Det er 2,7 % av de 13 951 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1,4 % av alt næringsliv i Stavanger. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 13 av 507.

191 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 4,6 mrd. kr. Størst er BYKRONEN BOLIG AS med 722,7 mill. kr, foran Laerdal Invest AS med 386,6 mill. kr. De ti største står for 58,4 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 370 av enhetene (97,1 %). 11 har meldt inn ansatte, til sammen 177.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter3812,7 %
Med ansatte112,9 %
Ansatte til sammen177-
Har levert regnskap19150,1 %
Med omsetning i kroner19150,1 %
Omsetning i alt4,6 mrd. kr-
Median omsetning2,3 mill. kr-
Største omsetning722,7 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2017-

De 9 største i Stavanger

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1BYKRONEN BOLIG AS722,7 mill. kr
2Laerdal Invest AS386,6 mill. kr
3SHU 2 AS357,1 mill. kr
4HAGA BOLIG AS251,2 mill. kr
5Boligbyggeren Jadarhus AS208,9 mill. kr
6Rådhusmarka AS164,6 mill. kr
7BATE BOLIGBYGGELAG159,4 mill. kr
8Kalhammeren Boligutvikling AS157,1 mill. kr
9Husabøryggen AS152,4 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
68.120
Kommune
1103 Stavanger
Enheter
381
Andel av næringen
2,7 %
Andel av kommunen
1,4 %
Aksjeselskap
370
Med ansatte
11
Ansatte til sammen
177

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 2,3 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 312,8k kr og 13 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 79 kr mot 722,7 mill. kr. Den største omsetter 320 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av utvikling og salg av byggeprosjekter i Stavanger.

189 av de 381 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 49,6 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 37 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 191 enheter har levert årsregnskap, 50,1 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Sandnes med 192, Karmøy med 99, Haugesund med 90, Klepp med 55, Time med 54, Sola med 51. Størst i landet er Oslo med 2 441 enheter, mot 381 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i borettslag og boligsameier med 1 902 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 1 825 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 1 684 enheter, bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 1 040 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2017: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1946, den ferskeste i 2026. 16 av dem er fra før år 2000, 4,3 % av dem vi har stiftelsesdato for.

98 enheter er stiftet de siste fem årene, 26,3 % av bestanden. 8 av dem kom til det siste året. 8 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Vanlige spørsmål

Hvor mange utvikling og salg av byggeprosjekter finnes det i Stavanger?

381 enheter står oppført med næringskode 68.120, utvikling og salg av byggeprosjekter, i Stavanger i Enhetsregisteret. Det er 2,7 % av de 13 951 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av utvikling og salg av byggeprosjekter i Stavanger?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. BYKRONEN BOLIG AS med 722,7 mill. kr, 2. Laerdal Invest AS med 386,6 mill. kr, 3. SHU 2 AS med 357,1 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 191 enhetene med tall er 2,3 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 312,8k kr og 13 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 320 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Stavanger er aksjeselskap, med 370 av 381 enheter. 11 enheter, 2,9 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 177 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes utvikling og salg av byggeprosjekter?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Sandnes med 192. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 13 951 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Stavanger?

Median stiftelsesår er 2017, og 98 av enhetene er stiftet de siste fem årene (26,3 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1946.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 68.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 381 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 15.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 189 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i borettslag og boligsameier (1 902), Utleie av egen eller leid fast eiendom (1 825), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (1 684), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (1 040), Annen teknisk konsulentvirksomhet (969), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (950).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562