Kort fortalt
Utvikling og salg av byggeprosjekter har næringskode 68.120 i Enhetsregisteret, og i Midt-telemark står 30 enheter oppført på den. Det er 0,2 % av de 13 952 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1,2 % av alt næringsliv i Midt-telemark. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 17 av 268.
25 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 57,4 mill. kr. Størst er Nordbøåsen Utbyggingsselskap AS med 24,4 mill. kr, foran Oppheimjordet Utvikling AS med 21,4 mill. kr. De ti største står for 99,3 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 30 av enhetene (100 %). Ingen av enhetene har meldt inn ansatte til registeret.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 30 | 0,2 % | av 13 952 i næringen |
| Med ansatte | 0 | 0 % | av 30 enheter |
| Ansatte til sammen | - | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 25 | 83,3 % | av 30 enheter |
| Med omsetning i kroner | 25 | 83,3 % | av 30 enheter |
| Omsetning i alt | 57,4 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 383,4k kr | - | blant 25 med tall |
| Største omsetning | 24,4 mill. kr | - | Nordbøåsen Utbyggingsselskap AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2017 | - | av 30 med stiftelsesdato |
De 9 største i Midt-telemark
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Nordbøåsen Utbyggingsselskap AS | 997 681 797 | Midt-telemark | 24,4 mill. kr | - |
| 2 | Oppheimjordet Utvikling AS | 918 631 267 | Midt-telemark | 21,4 mill. kr | - |
| 3 | Telemark Byggentreprenør Utvikling AS | 919 341 572 | Midt-telemark | 4 mill. kr | - |
| 4 | Folkestadvegen 21 AS | 929 565 673 | Midt-telemark | 2 mill. kr | - |
| 5 | Haukeli-Invest AS | 914 578 035 | Midt-telemark | 1,6 mill. kr | - |
| 6 | Nordbøåsen Tomteselskap AS | 913 596 579 | Midt-telemark | 1,3 mill. kr | - |
| 7 | HNS Entreprenør AS | 935 789 656 | Midt-telemark | 836,8k kr | - |
| 8 | MH Utvikling AS | 991 961 380 | Midt-telemark | 609,8k kr | - |
| 9 | Lifjell Hyttetomter AS | 990 481 334 | Midt-telemark | 466,7k kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 68.120
- Kommune
- 4020 Midt-telemark
- Enheter
- 30
- Andel av næringen
- 0,2 %
- Andel av kommunen
- 1,2 %
- Aksjeselskap
- 30
- Med ansatte
- -
- Ansatte til sammen
- -
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Midt-telemark
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 383,4k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 57,6k kr og 1,6 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 1,5k kr mot 24,4 mill. kr. Den største omsetter 64 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av utvikling og salg av byggeprosjekter i Midt-telemark.
5 av de 30 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 16,7 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 7 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 25 enheter har levert årsregnskap, 83,3 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Porsgrunn med 144, Skien med 116, Kragerø med 42, Vinje med 36, Notodden med 30, Bamble med 30. Størst i landet er Oslo med 2 440 enheter, mot 30 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 189 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 173 enheter, avvirkning med 146 enheter, dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster med 128 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2017: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2001, den ferskeste i 2026.
7 enheter er stiftet de siste fem årene, 23,3 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange utvikling og salg av byggeprosjekter finnes det i Midt-telemark?
30 enheter står oppført med næringskode 68.120, utvikling og salg av byggeprosjekter, i Midt-telemark i Enhetsregisteret. Det er 0,2 % av de 13 952 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av utvikling og salg av byggeprosjekter i Midt-telemark?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Nordbøåsen Utbyggingsselskap AS med 24,4 mill. kr, 2. Oppheimjordet Utvikling AS med 21,4 mill. kr, 3. Telemark Byggentreprenør Utvikling AS med 4 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 25 enhetene med tall er 383,4k kr. Midtre halvpart ligger mellom 57,6k kr og 1,6 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 64 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Midt-telemark er aksjeselskap, med 30 av 30 enheter. Ingen av enhetene har meldt inn ansatte.
Hvor ellers i nærheten finnes utvikling og salg av byggeprosjekter?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Porsgrunn med 144. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 13 952 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Midt-telemark?
Median stiftelsesår er 2017, og 7 av enhetene er stiftet de siste fem årene (23,3 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2001.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 68.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 30 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 27.08.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 5 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (189), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (173), Avvirkning (146), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (128), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (75), Dyrking av kjernefrukter og steinfrukter (68).