Kort fortalt
Utvikling og salg av byggeprosjekter har næringskode 68.120 i Enhetsregisteret, og i Iveland står 6 enheter oppført på den. Det er 0 % av de 13 952 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 2 % av alt næringsliv i Iveland. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 7 av 96.
5 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 10,4 mill. kr. Størst er IVELAND HUS AS med 10,3 mill. kr, foran OTRA HYTTEGREND AS med 55k kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 6 av enhetene (100 %). Ingen av enhetene har meldt inn ansatte til registeret.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 6 | 0 % | av 13 952 i næringen |
| Med ansatte | 0 | 0 % | av 6 enheter |
| Ansatte til sammen | - | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 5 | 83,3 % | av 6 enheter |
| Med omsetning i kroner | 5 | 83,3 % | av 6 enheter |
| Omsetning i alt | 10,4 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 26,6k kr | - | blant 5 med tall |
| Største omsetning | 10,3 mill. kr | - | IVELAND HUS AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2008 | - | av 6 med stiftelsesdato |
De 5 største i Iveland
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | IVELAND HUS AS | 929 946 553 | Iveland | 10,3 mill. kr | - |
| 2 | OTRA HYTTEGREND AS | 992 515 449 | Iveland | 55k kr | - |
| 3 | Vatnestrøm Eiendomsutvikling AS | 992 356 294 | Iveland | 26,6k kr | - |
| 4 | Johannessen Invest AS | 989 714 392 | Iveland | 19,5k kr | - |
| 5 | JGB Invest AS | 915 156 614 | Iveland | 5k kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 68.120
- Kommune
- 4218 Iveland
- Enheter
- 6
- Andel av næringen
- 0 %
- Andel av kommunen
- 2 %
- Aksjeselskap
- 6
- Med ansatte
- -
- Ansatte til sammen
- -
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Iveland
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 26,6k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 19,5k kr og 55k kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 5k kr mot 10,3 mill. kr. Den største omsetter 385 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av utvikling og salg av byggeprosjekter i Iveland.
1 av de 6 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 16,7 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 5 enheter har levert årsregnskap, 83,3 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Kristiansand med 475, Arendal med 116, Grimstad med 112, Lindesnes med 102, Lyngdal med 57, Lillesand med 39. Størst i landet er Oslo med 2 440 enheter, mot 6 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er avvirkning med 59 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 22 enheter, grunnarbeid med 17 enheter, oppføring av bygninger med 12 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2008: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2005, den ferskeste i 2022.
1 enheter er stiftet de siste fem årene, 16,7 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange utvikling og salg av byggeprosjekter finnes det i Iveland?
6 enheter står oppført med næringskode 68.120, utvikling og salg av byggeprosjekter, i Iveland i Enhetsregisteret. Det er 0 % av de 13 952 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av utvikling og salg av byggeprosjekter i Iveland?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. IVELAND HUS AS med 10,3 mill. kr, 2. OTRA HYTTEGREND AS med 55k kr, 3. Vatnestrøm Eiendomsutvikling AS med 26,6k kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 5 enhetene med tall er 26,6k kr. Midtre halvpart ligger mellom 19,5k kr og 55k kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 385 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Iveland er aksjeselskap, med 6 av 6 enheter. Ingen av enhetene har meldt inn ansatte.
Hvor ellers i nærheten finnes utvikling og salg av byggeprosjekter?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Kristiansand med 475. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 13 952 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Iveland?
Median stiftelsesår er 2008, og 1 av enhetene er stiftet de siste fem årene (16,7 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2005.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 68.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 6 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 22.09.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 1 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Avvirkning (59), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (22), Grunnarbeid (17), Oppføring av bygninger (12), Utleie av egen eller leid fast eiendom (9), Oppdrett av annet storfe til kjøttproduksjon og sædproduksjon (7).