Kort fortalt
Utleie av egen eller leid fast eiendom har næringskode 68.200 i Enhetsregisteret, og i Våler står 66 enheter oppført på den. Det er 0,1 % av de 75 637 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 6,4 % av alt næringsliv i Våler. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 1 av 194.
29 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 43,8 mill. kr. Størst er Renome AS med 17 mill. kr, foran Pepita Eiendom AS med 4,9 mill. kr. De ti største står for 91,1 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 35 av enhetene (53 %). Ingen av enhetene har meldt inn ansatte til registeret.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 66 | 0,1 % | av 75 637 i næringen |
| Med ansatte | 0 | 0 % | av 66 enheter |
| Ansatte til sammen | - | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 29 | 43,9 % | av 66 enheter |
| Med omsetning i kroner | 29 | 43,9 % | av 66 enheter |
| Omsetning i alt | 43,8 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 620k kr | - | blant 29 med tall |
| Største omsetning | 17 mill. kr | - | Renome AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2014 | - | av 38 med stiftelsesdato |
De 9 største i Våler
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Renome AS | 989 221 914 | Våler | 17 mill. kr | - |
| 2 | Pepita Eiendom AS | 981 277 821 | Våler | 4,9 mill. kr | - |
| 3 | TRESS NÆRING AS | 997 497 309 | Våler | 3,3 mill. kr | - |
| 4 | Akribi Eiendom AS | 922 345 074 | Våler | 3,2 mill. kr | - |
| 5 | ALPAKKAGAARDEN ØSTRE KJÆRNES AS | 931 032 100 | Våler | 3 mill. kr | - |
| 6 | Brynildsens AS | 988 131 652 | Våler | 2,6 mill. kr | - |
| 7 | Hersleth Holding AS | 980 379 639 | Våler | 1,9 mill. kr | - |
| 8 | Vadbakken Eiendom AS | 939 216 294 | Våler | 1,6 mill. kr | - |
| 9 | Årvollskogen 50 AS | 916 462 298 | Våler | 1,2 mill. kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 68.200
- Kommune
- 3114 Våler
- Enheter
- 66
- Andel av næringen
- 0,1 %
- Andel av kommunen
- 6,4 %
- Aksjeselskap
- 35
- Med ansatte
- -
- Ansatte til sammen
- -
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 620k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 263k kr og 2,3 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 10k kr mot 17 mill. kr. Den største omsetter 27 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av utleie av egen eller leid fast eiendom i Våler.
37 av de 66 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 56,1 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 6 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 29 enheter har levert årsregnskap, 43,9 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Fredrikstad med 994, Indre Østfold med 688, Sarpsborg med 593, Moss med 589, Halden med 402, Rakkestad med 189. Størst i landet er Oslo med 12 325 enheter, mot 66 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 66 enheter, dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster med 62 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 62 enheter, avvirkning med 35 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2014: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1978, den ferskeste i 2026. 6 av dem er fra før år 2000, 15,8 % av dem vi har stiftelsesdato for.
11 enheter er stiftet de siste fem årene, 28,9 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. 28 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange utleie av egen eller leid fast eiendom finnes det i Våler?
66 enheter står oppført med næringskode 68.200, utleie av egen eller leid fast eiendom, i Våler i Enhetsregisteret. Det er 0,1 % av de 75 637 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av utleie av egen eller leid fast eiendom i Våler?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Renome AS med 17 mill. kr, 2. Pepita Eiendom AS med 4,9 mill. kr, 3. TRESS NÆRING AS med 3,3 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 29 enhetene med tall er 620k kr. Midtre halvpart ligger mellom 263k kr og 2,3 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 27 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Våler er aksjeselskap, med 35 av 66 enheter. Ingen av enhetene har meldt inn ansatte.
Hvor ellers i nærheten finnes utleie av egen eller leid fast eiendom?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Fredrikstad med 994. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 75 637 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Våler?
Median stiftelsesår er 2014, og 11 av enhetene er stiftet de siste fem årene (28,9 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1978.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 68.200 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 66 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 25.09.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 37 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (66), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (62), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (62), Avvirkning (35), Oppføring av bygninger (30), Grunnarbeid (26).