Kort fortalt
Utleie av egen eller leid fast eiendom har næringskode 68.200 i Enhetsregisteret, og i Vang står 39 enheter oppført på den. Det er 0,1 % av de 75 637 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 6,1 % av alt næringsliv i Vang. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 2 av 132.
14 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 12,4 mill. kr. Størst er Rustar Eiendom AS med 6,5 mill. kr, foran Kviisyndin Eiendom AS med 1,7 mill. kr. De ti største står for 100 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 23 av enhetene (59 %). Ingen av enhetene har meldt inn ansatte til registeret.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 39 | 0,1 % | av 75 637 i næringen |
| Med ansatte | 0 | 0 % | av 39 enheter |
| Ansatte til sammen | - | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 14 | 35,9 % | av 39 enheter |
| Med omsetning i kroner | 14 | 35,9 % | av 39 enheter |
| Omsetning i alt | 12,4 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 627,5k kr | - | blant 14 med tall |
| Største omsetning | 6,5 mill. kr | - | Rustar Eiendom AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2017 | - | av 16 med stiftelsesdato |
De 9 største i Vang
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Rustar Eiendom AS | 927 563 584 | Vang | 6,5 mill. kr | - |
| 2 | Kviisyndin Eiendom AS | 935 451 256 | Vang | 1,7 mill. kr | - |
| 3 | Synshagen Næringspark AS | 992 847 611 | Vang | 1,2 mill. kr | - |
| 4 | VANG FELLESFJØS AS | 991 140 107 | Vang | 771k kr | - |
| 5 | Tørstad Eiendom AS | 919 827 211 | Vang | 720k kr | - |
| 6 | Fjellheim Panorama AS | 919 026 545 | Vang | 534,9k kr | - |
| 7 | Solemsli AS | 923 106 006 | Vang | 481,7k kr | - |
| 8 | Evangen Eiendom AS | 913 833 708 | Vang | 315,2k kr | - |
| 9 | TYIN RESORT AS | 991 424 954 | Vang | 165k kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 68.200
- Kommune
- 3454 Vang
- Enheter
- 39
- Andel av næringen
- 0,1 %
- Andel av kommunen
- 6,1 %
- Enkeltpersonforetak
- 23
- Med ansatte
- -
- Ansatte til sammen
- -
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 627,5k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 356,9k kr og 1,1 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 33k kr mot 6,5 mill. kr. Den største omsetter 10 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av utleie av egen eller leid fast eiendom i Vang.
25 av de 39 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 64,1 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 4 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 14 enheter har levert årsregnskap, 35,9 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Gjøvik med 557, Hamar med 479, Ringsaker med 476, Lillehammer med 296, Kongsvinger med 237, Østre Toten med 214. Størst i landet er Oslo med 12 323 enheter, mot 39 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 45 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 39 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 35 enheter, sauehold med 30 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2017: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2005, den ferskeste i 2025.
5 enheter er stiftet de siste fem årene, 31,3 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 23 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange utleie av egen eller leid fast eiendom finnes det i Vang?
39 enheter står oppført med næringskode 68.200, utleie av egen eller leid fast eiendom, i Vang i Enhetsregisteret. Det er 0,1 % av de 75 637 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av utleie av egen eller leid fast eiendom i Vang?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Rustar Eiendom AS med 6,5 mill. kr, 2. Kviisyndin Eiendom AS med 1,7 mill. kr, 3. Synshagen Næringspark AS med 1,2 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 14 enhetene med tall er 627,5k kr. Midtre halvpart ligger mellom 356,9k kr og 1,1 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 10 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Vang er enkeltpersonforetak, med 23 av 39 enheter. Ingen av enhetene har meldt inn ansatte.
Hvor ellers i nærheten finnes utleie av egen eller leid fast eiendom?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Gjøvik med 557. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 75 637 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Vang?
Median stiftelsesår er 2017, og 5 av enhetene er stiftet de siste fem årene (31,3 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2005.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 68.200 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 39 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 19.08.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 25 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (45), Utleie av egen eller leid fast eiendom (39), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (35), Sauehold (30), Eiendomsforvaltning på oppdrag (25), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (24).