Kort fortalt
Eiendomsforvaltning på oppdrag har næringskode 68.320 i Enhetsregisteret, og i Vennesla står 27 enheter oppført på den. Det er 0,2 % av de 12 755 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1,1 % av alt næringsliv i Vennesla. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 16 av 252.
6 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 5,2 mill. kr. Størst er Svaland Eiendom AS med 2 mill. kr, foran Homstean Terrasse Eiendom AS med 1,2 mill. kr.
Vanligste selskapsform er forening/lag/innretning, med 16 av enhetene (59,3 %). Ingen av enhetene har meldt inn ansatte til registeret.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 27 | 0,2 % | av 12 755 i næringen |
| Med ansatte | 0 | 0 % | av 27 enheter |
| Ansatte til sammen | - | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 6 | 22,2 % | av 27 enheter |
| Med omsetning i kroner | 6 | 22,2 % | av 27 enheter |
| Omsetning i alt | 5,2 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 770,6k kr | - | blant 6 med tall |
| Største omsetning | 2 mill. kr | - | Svaland Eiendom AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2016 | - | av 25 med stiftelsesdato |
De 6 største i Vennesla
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Svaland Eiendom AS | 989 156 799 | Vennesla | 2 mill. kr | - |
| 2 | Homstean Terrasse Eiendom AS | 911 624 079 | Vennesla | 1,2 mill. kr | - |
| 3 | SMART HJEM AS | 933 873 838 | Vennesla | 770,6k kr | - |
| 4 | Sameiet Ringveien 1 | 919 860 952 | Vennesla | 644,7k kr | - |
| 5 | POI EIENDOM AS | 993 347 485 | Vennesla | 492k kr | - |
| 6 | Vinbekken AS | 915 546 420 | Vennesla | 0 kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 68.320
- Kommune
- 4223 Vennesla
- Enheter
- 27
- Andel av næringen
- 0,2 %
- Andel av kommunen
- 1,1 %
- Forening/lag/innretning
- 16
- Med ansatte
- -
- Ansatte til sammen
- -
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Vennesla
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 770,6k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 644,7k kr og 1,2 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 492k kr mot 2 mill. kr. Den største omsetter 3 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av eiendomsforvaltning på oppdrag i Vennesla.
21 av de 27 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 77,8 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 6 enheter har levert årsregnskap, 22,2 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Kristiansand med 153, Arendal med 58, Grimstad med 51, Lindesnes med 50, Tvedestrand med 29, Farsund med 23. Størst i landet er Oslo med 1 182 enheter, mot 27 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 154 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 153 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 143 enheter, avvirkning med 136 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2016: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1990, den ferskeste i 2025. 2 av dem er fra før år 2000, 8 % av dem vi har stiftelsesdato for.
8 enheter er stiftet de siste fem årene, 32 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. 2 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «eiendomsforvaltning»
Selskaper i næringsgruppe 68.3 med annen næringskode som oppgir «eiendomsforvaltning» i formålet. Ikke med i tallene over.
Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.
Vanlige spørsmål
Hvor mange eiendomsforvaltning på oppdrag finnes det i Vennesla?
27 enheter står oppført med næringskode 68.320, eiendomsforvaltning på oppdrag, i Vennesla i Enhetsregisteret. Det er 0,2 % av de 12 755 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av eiendomsforvaltning på oppdrag i Vennesla?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Svaland Eiendom AS med 2 mill. kr, 2. Homstean Terrasse Eiendom AS med 1,2 mill. kr, 3. SMART HJEM AS med 770,6k kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 6 enhetene med tall er 770,6k kr. Midtre halvpart ligger mellom 644,7k kr og 1,2 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 3 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Vennesla er forening/lag/innretning, med 16 av 27 enheter. Ingen av enhetene har meldt inn ansatte.
Hvor ellers i nærheten finnes eiendomsforvaltning på oppdrag?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Kristiansand med 153. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 12 755 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Vennesla?
Median stiftelsesår er 2016, og 8 av enhetene er stiftet de siste fem årene (32 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1990.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 68.320 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 27 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 68.3 utenfor denne koden skriver «eiendomsforvaltning» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 05.09.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 21 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (68.3) som skriver ordet «eiendomsforvaltning» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (154), Utleie av egen eller leid fast eiendom (153), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (143), Avvirkning (136), Oppføring av bygninger (73), Grunnarbeid (57).