Kort fortalt
Utleie og leasing av andre maskiner og annet utstyr og materiell ikke nevnt annet sted har næringskode 77.390 i Enhetsregisteret, og i Melhus står 5 enheter oppført på den. Det er 0,3 % av de 1 450 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,2 % av alt næringsliv i Melhus. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 100 av 278.
4 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 11,4 mill. kr. Størst er MN Fritid AS med 10,6 mill. kr, foran TROLLS OF NORWAY HOLDING AS med 757,6k kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 4 av enhetene (80 %). Ingen av enhetene har meldt inn ansatte til registeret.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 5 | 0,3 % | av 1 450 i næringen |
| Med ansatte | 0 | 0 % | av 5 enheter |
| Ansatte til sammen | - | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 4 | 80 % | av 5 enheter |
| Med omsetning i kroner | 4 | 80 % | av 5 enheter |
| Omsetning i alt | 11,4 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 5,7 mill. kr | - | blant 4 med tall |
| Største omsetning | 10,6 mill. kr | - | MN Fritid AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2021 | - | av 4 med stiftelsesdato |
De 4 største i Melhus
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | MN Fritid AS | 928 119 661 | Melhus | 10,6 mill. kr | - |
| 2 | TROLLS OF NORWAY HOLDING AS | 989 320 823 | Melhus | 757,6k kr | - |
| 3 | Om Hansen Holding AS | 925 376 248 | Melhus | 0 kr | - |
| 4 | Kolibri Invest AS | 927 197 219 | Melhus | 0 kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 77.390
- Kommune
- 5028 Melhus
- Enheter
- 5
- Andel av næringen
- 0,3 %
- Andel av kommunen
- 0,2 %
- Aksjeselskap
- 4
- Med ansatte
- -
- Ansatte til sammen
- -
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Melhus
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 5,7 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 3,2 mill. kr og 8,1 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 757,6k kr mot 10,6 mill. kr. Den største omsetter 2 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av utleie og leasing av andre maskiner og annet utstyr og materiell ikke nevnt annet sted i Melhus.
1 av de 5 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 20 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 4 enheter har levert årsregnskap, 80 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Trondheim med 41, Steinkjer med 11, Verdal med 9, Namsos med 8, Stjørdal med 8, Levanger med 8. Størst i landet er Oslo med 141 enheter, mot 5 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 241 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 159 enheter, dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster med 140 enheter, oppføring av bygninger med 108 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2021: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2005, den ferskeste i 2021.
1 enheter er stiftet de siste fem årene, 25 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 1 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange utleie og leasing av andre maskiner og annet utstyr og materiell ikke nevnt annet sted finnes det i Melhus?
5 enheter står oppført med næringskode 77.390, utleie og leasing av andre maskiner og annet utstyr og materiell ikke nevnt annet sted, i Melhus i Enhetsregisteret. Det er 0,3 % av de 1 450 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av utleie og leasing av andre maskiner og annet utstyr og materiell ikke nevnt annet sted i Melhus?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. MN Fritid AS med 10,6 mill. kr, 2. TROLLS OF NORWAY HOLDING AS med 757,6k kr, 3. Om Hansen Holding AS med 0 kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 4 enhetene med tall er 5,7 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 3,2 mill. kr og 8,1 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 2 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Melhus er aksjeselskap, med 4 av 5 enheter. Ingen av enhetene har meldt inn ansatte.
Hvor ellers i nærheten finnes utleie og leasing av andre maskiner og annet utstyr og materiell ikke nevnt annet sted?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Trondheim med 41. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 1 450 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Melhus?
Median stiftelsesår er 2021, og 1 av enhetene er stiftet de siste fem årene (25 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2005.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 77.390 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 5 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 19.08.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 1 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (241), Utleie av egen eller leid fast eiendom (159), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (140), Oppføring av bygninger (108), Avvirkning (101), Grunnarbeid (101).