Kort fortalt
Utleie og leasing av andre maskiner og annet utstyr og materiell ikke nevnt annet sted har næringskode 77.390 i Enhetsregisteret, og i Bærum står 27 enheter oppført på den. Det er 1,9 % av de 1 450 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,1 % av alt næringsliv i Bærum. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 129 av 493.
16 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 561,9 mill. kr. Størst er IFCO NORGE Norsk avdeling av utenlandsk foretak NUF med 187,2 mill. kr, foran AS HIBAS med 94,4 mill. kr. De ti største står for 99,5 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 20 av enhetene (74,1 %). 5 har meldt inn ansatte, til sammen 43.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 27 | 1,9 % | av 1 450 i næringen |
| Med ansatte | 5 | 18,5 % | av 27 enheter |
| Ansatte til sammen | 43 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 16 | 59,3 % | av 27 enheter |
| Med omsetning i kroner | 16 | 59,3 % | av 27 enheter |
| Omsetning i alt | 561,9 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 4,2 mill. kr | - | blant 16 med tall |
| Største omsetning | 187,2 mill. kr | - | IFCO NORGE Norsk avdeling av utenlandsk foretak NUF |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2014 | - | av 18 med stiftelsesdato |
De 9 største i Bærum
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | IFCO NORGE Norsk avdeling av utenlandsk foretak NUF | 977 351 022 | Bærum | 187,2 mill. kr | - |
| 2 | AS HIBAS | 912 969 967 | Bærum | 94,4 mill. kr | 18 |
| 3 | Renthall AS | 980 362 779 | Bærum | 91 mill. kr | - |
| 4 | Zurhaar Industries AS | 935 243 351 | Bærum | 46,3 mill. kr | 5 |
| 5 | Bikeloop AS | 927 385 430 | Bærum | 7,2 mill. kr | 5 |
| 6 | VERKET LYD & LYS AS | 927 808 285 | Bærum | 4,5 mill. kr | - |
| 7 | Entrans Invest AS | 989 189 336 | Bærum | 3,8 mill. kr | - |
| 8 | Levator Safety AS | 975 929 884 | Bærum | 3,4 mill. kr | - |
| 9 | ELDORADO OSLO AS | 997 780 523 | Bærum | 1,6 mill. kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 77.390
- Kommune
- 3201 Bærum
- Enheter
- 27
- Andel av næringen
- 1,9 %
- Andel av kommunen
- 0,1 %
- Aksjeselskap
- 20
- Med ansatte
- 5
- Ansatte til sammen
- 43
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Bærum
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 4,2 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 443,2k kr og 57,5 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 12k kr mot 187,2 mill. kr. Den største omsetter 45 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av utleie og leasing av andre maskiner og annet utstyr og materiell ikke nevnt annet sted i Bærum.
11 av de 27 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 40,7 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 16 enheter har levert årsregnskap, 59,3 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Lillestrøm med 24, Asker med 20, Ullensaker med 13, Nes med 12, Nittedal med 10, Aurskog-høland med 6. Størst i landet er Oslo med 141 enheter, mot 27 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 1 942 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 1 651 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 1 224 enheter, andre egeninvesteringsselskaper med 855 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2014: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1978, den ferskeste i 2025. 6 av dem er fra før år 2000, 33,3 % av dem vi har stiftelsesdato for.
6 enheter er stiftet de siste fem årene, 33,3 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. 9 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange utleie og leasing av andre maskiner og annet utstyr og materiell ikke nevnt annet sted finnes det i Bærum?
27 enheter står oppført med næringskode 77.390, utleie og leasing av andre maskiner og annet utstyr og materiell ikke nevnt annet sted, i Bærum i Enhetsregisteret. Det er 1,9 % av de 1 450 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av utleie og leasing av andre maskiner og annet utstyr og materiell ikke nevnt annet sted i Bærum?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. IFCO NORGE Norsk avdeling av utenlandsk foretak NUF med 187,2 mill. kr, 2. AS HIBAS med 94,4 mill. kr, 3. Renthall AS med 91 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 16 enhetene med tall er 4,2 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 443,2k kr og 57,5 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 45 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Bærum er aksjeselskap, med 20 av 27 enheter. 5 enheter, 18,5 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 43 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes utleie og leasing av andre maskiner og annet utstyr og materiell ikke nevnt annet sted?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Lillestrøm med 24. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 1 450 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Bærum?
Median stiftelsesår er 2014, og 6 av enhetene er stiftet de siste fem årene (33,3 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1978.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 77.390 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 27 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 11 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (1 942), Utleie av egen eller leid fast eiendom (1 651), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (1 224), Andre egeninvesteringsselskaper (855), Konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer (800), Dataprogrammeringstjenester (673).