Kort fortalt
Aktiviteter i idrettslag og -klubber har næringskode 93.120 i Enhetsregisteret, og i Lindesnes står 57 enheter oppført på den. Det er 0,4 % av de 14 051 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1,1 % av alt næringsliv i Lindesnes. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 18 av 325.
1 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 12,2 mill. kr. Størst er Mandalskameratene F K med 12,2 mill. kr.
Vanligste selskapsform er forening/lag/innretning, med 57 av enhetene (100 %). 4 har meldt inn ansatte, til sammen 173.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 57 | 0,4 % | av 14 051 i næringen |
| Med ansatte | 4 | 7 % | av 57 enheter |
| Ansatte til sammen | 173 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 1 | 1,8 % | av 57 enheter |
| Med omsetning i kroner | 1 | 1,8 % | av 57 enheter |
| Omsetning i alt | 12,2 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 12,2 mill. kr | - | blant 1 med tall |
| Største omsetning | 12,2 mill. kr | - | Mandalskameratene F K |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 1995 | - | av 57 med stiftelsesdato |
De 1 største i Lindesnes
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Mandalskameratene F K | 975 647 242 | Lindesnes | 12,2 mill. kr | 92 |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 93.120
- Kommune
- 4205 Lindesnes
- Enheter
- 57
- Andel av næringen
- 0,4 %
- Andel av kommunen
- 1,1 %
- Forening/lag/innretning
- 57
- Med ansatte
- 4
- Ansatte til sammen
- 173
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Lindesnes
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 12,2 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 12,2 mill. kr og 12,2 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 12,2 mill. kr mot 12,2 mill. kr. Den største omsetter 1 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av aktiviteter i idrettslag og -klubber i Lindesnes.
56 av de 57 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 98,2 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 1 enheter har levert årsregnskap, 1,8 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Kristiansand med 311, Arendal med 121, Grimstad med 66, Farsund med 41, Vennesla med 34, Flekkefjord med 32. Størst i landet er Oslo med 1 338 enheter, mot 57 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 378 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 376 enheter, avvirkning med 322 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 199 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 1995: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1862, den ferskeste i 2025. 29 av dem er fra før år 2000, 50,9 % av dem vi har stiftelsesdato for.
9 enheter er stiftet de siste fem årene, 15,8 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «aktiviteter»
Selskaper i næringsgruppe 93.1 med annen næringskode som oppgir «aktiviteter» i formålet. Ikke med i tallene over.
| # | Selskap | Omsetning | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | MANDAL PADEL AS | 932 182 076 | 93.110 | Lindesnes | 1,6 mill. kr | - |
Vanlige spørsmål
Hvor mange aktiviteter i idrettslag og -klubber finnes det i Lindesnes?
57 enheter står oppført med næringskode 93.120, aktiviteter i idrettslag og -klubber, i Lindesnes i Enhetsregisteret. Det er 0,4 % av de 14 051 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av aktiviteter i idrettslag og -klubber i Lindesnes?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Mandalskameratene F K med 12,2 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 1 enhetene med tall er 12,2 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 12,2 mill. kr og 12,2 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 1 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Lindesnes er forening/lag/innretning, med 57 av 57 enheter. 4 enheter, 7 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 173 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes aktiviteter i idrettslag og -klubber?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Kristiansand med 311. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 14 051 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Lindesnes?
Median stiftelsesår er 1995, og 9 av enhetene er stiftet de siste fem årene (15,8 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1862.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 93.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 57 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 93.1 står 1 selskaper som SELV skriver «aktiviteter» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 14.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 56 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (93.1) som skriver ordet «aktiviteter» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (378), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (376), Avvirkning (322), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (199), Oppføring av bygninger (157), Grunnarbeid (109).