Reparasjon og vedlikehold av motorvogner i Ringerike

Næringskode 95.310 kommune 3305 oppdatert 11.10.2026

Bransjen i hele landet: 7 057Kommunen i alt: 6 318
Enheter54av 7 057 i næringen
Av bransjen0,8 %av 7 057 i hele landet
Av kommunen0,9 %av 6 318 enheter i Ringerike
Nest størst: Oslo374mot 54 her
Rangering i Ringerike28av 359 næringer i kommunen

Kort fortalt

Reparasjon og vedlikehold av motorvogner har næringskode 95.310 i Enhetsregisteret, og i Ringerike står 54 enheter oppført på den. Det er 0,8 % av de 7 057 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,9 % av alt næringsliv i Ringerike. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 28 av 359.

25 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 749,9 mill. kr. Størst er Sulland Ringerike AS med 472,2 mill. kr, foran RING AUTO SERVICE AS med 99,9 mill. kr. De ti største står for 94,6 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 28 av enhetene (51,9 %). 13 har meldt inn ansatte, til sammen 162.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter540,8 %
Med ansatte1324,1 %
Ansatte til sammen162-
Har levert regnskap2546,3 %
Med omsetning i kroner2546,3 %
Omsetning i alt749,9 mill. kr-
Median omsetning5,5 mill. kr-
Største omsetning472,2 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2018-

De 9 største i Ringerike

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Sulland Ringerike AS472,2 mill. kr
2RING AUTO SERVICE AS99,9 mill. kr
3Intakt Bilskade Hønefoss AS40 mill. kr
4Lakksenteret Hønefoss AS27,7 mill. kr
5STORGATEN BIL AS19,7 mill. kr
6TYRISTRAND AUTO AS13,8 mill. kr
7Stians Bilglass AS9,9 mill. kr
8HØNEFOSS AUTO AS9,5 mill. kr
9Hønefoss Autocenter AS9,4 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
95.310
Kommune
3305 Ringerike
Enheter
54
Andel av næringen
0,8 %
Andel av kommunen
0,9 %
Aksjeselskap
28
Med ansatte
13
Ansatte til sammen
162

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 5,5 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 2,7 mill. kr og 11,9 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 128,7k kr mot 472,2 mill. kr. Den største omsetter 86 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av reparasjon og vedlikehold av motorvogner i Ringerike.

32 av de 54 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 59,3 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 25 enheter har levert årsregnskap, 46,3 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Drammen med 135, Øvre Eiker med 46, Modum med 46, Kongsberg med 44, Lier med 44, Sigdal med 17. Størst i landet er Oslo med 374 enheter, mot 54 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 579 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 425 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 340 enheter, avvirkning med 210 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2018: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1986, den ferskeste i 2026. 4 av dem er fra før år 2000, 12,9 % av dem vi har stiftelsesdato for.

9 enheter er stiftet de siste fem årene, 29 % av bestanden. 4 av dem kom til det siste året. 23 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «reparasjon»

Selskaper i næringsgruppe 95.3 med annen næringskode som oppgir «reparasjon» i formålet. Ikke med i tallene over.

1 selskap oppgir ordet, men det har ikke omsetning i et innsendt årsregnskap.

Vanlige spørsmål

Hvor mange reparasjon og vedlikehold av motorvogner finnes det i Ringerike?

54 enheter står oppført med næringskode 95.310, reparasjon og vedlikehold av motorvogner, i Ringerike i Enhetsregisteret. Det er 0,8 % av de 7 057 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av reparasjon og vedlikehold av motorvogner i Ringerike?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Sulland Ringerike AS med 472,2 mill. kr, 2. RING AUTO SERVICE AS med 99,9 mill. kr, 3. Intakt Bilskade Hønefoss AS med 40 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 25 enhetene med tall er 5,5 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 2,7 mill. kr og 11,9 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 86 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Ringerike er aksjeselskap, med 28 av 54 enheter. 13 enheter, 24,1 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 162 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes reparasjon og vedlikehold av motorvogner?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Drammen med 135. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 7 057 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Ringerike?

Median stiftelsesår er 2018, og 9 av enhetene er stiftet de siste fem årene (29 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1986.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 95.310 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 54 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 95.3 står 1 selskaper som SELV skriver «reparasjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 11.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 32 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (95.3) som skriver ordet «reparasjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (579), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (425), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (340), Avvirkning (210), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (170), Oppføring av bygninger (139).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562