Kort fortalt
Frisering og barbering har næringskode 96.210 i Enhetsregisteret, og i Molde står 43 enheter oppført på den. Det er 0,5 % av de 8 767 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,7 % av alt næringsliv i Molde. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 29 av 341.
22 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 90,8 mill. kr. Størst er Luggen Hårstudio AS med 25,4 mill. kr, foran Frydfrisør AS med 9,4 mill. kr. De ti største står for 86,8 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 23 av enhetene (53,5 %). 10 har meldt inn ansatte, til sammen 135.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 43 | 0,5 % | av 8 767 i næringen |
| Med ansatte | 10 | 23,3 % | av 43 enheter |
| Ansatte til sammen | 135 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 22 | 51,2 % | av 43 enheter |
| Med omsetning i kroner | 22 | 51,2 % | av 43 enheter |
| Omsetning i alt | 90,8 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 3,1 mill. kr | - | blant 22 med tall |
| Største omsetning | 25,4 mill. kr | - | Luggen Hårstudio AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2018 | - | av 23 med stiftelsesdato |
De 9 største i Molde
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Luggen Hårstudio AS | 942 399 243 | Molde | 25,4 mill. kr | 39 |
| 2 | Frydfrisør AS | 833 379 992 | Molde | 9,4 mill. kr | 29 |
| 3 | AGATON SAX AS | 965 162 232 | Molde | 8 mill. kr | 11 |
| 4 | Saxoføn AS | 976 633 245 | Molde | 6,6 mill. kr | 9 |
| 5 | Luggen Futura AS | 920 649 661 | Molde | 6,5 mill. kr | 14 |
| 6 | LUGGEN MOA AS | 920 649 645 | Molde | 6,3 mill. kr | 8 |
| 7 | REIR AS | 922 331 588 | Molde | 4,8 mill. kr | 9 |
| 8 | Milla's Hårhjørne AS | 986 662 359 | Molde | 4,5 mill. kr | - |
| 9 | B. HAIR AS | 920 408 834 | Molde | 4 mill. kr | 5 |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 96.210
- Kommune
- 1506 Molde
- Enheter
- 43
- Andel av næringen
- 0,5 %
- Andel av kommunen
- 0,7 %
- Aksjeselskap
- 23
- Med ansatte
- 10
- Ansatte til sammen
- 135
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Molde
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 3,1 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 1,3 mill. kr og 6,3 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 117,8k kr mot 25,4 mill. kr. Den største omsetter 8 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av frisering og barbering i Molde.
21 av de 43 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 48,8 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 22 enheter har levert årsregnskap, 51,2 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Ålesund med 82, Kristiansund med 41, Hustadvika med 22, Ørsta med 19, Sula med 17, Rauma med 17. Størst i landet er Oslo med 1 263 enheter, mot 43 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 525 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 467 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 361 enheter, utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk med 136 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2018: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1987, den ferskeste i 2025. 3 av dem er fra før år 2000, 13 % av dem vi har stiftelsesdato for.
7 enheter er stiftet de siste fem årene, 30,4 % av bestanden. 2 av dem kom til det siste året. 20 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange frisering og barbering finnes det i Molde?
43 enheter står oppført med næringskode 96.210, frisering og barbering, i Molde i Enhetsregisteret. Det er 0,5 % av de 8 767 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av frisering og barbering i Molde?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Luggen Hårstudio AS med 25,4 mill. kr, 2. Frydfrisør AS med 9,4 mill. kr, 3. AGATON SAX AS med 8 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 22 enhetene med tall er 3,1 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 1,3 mill. kr og 6,3 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 8 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Molde er aksjeselskap, med 23 av 43 enheter. 10 enheter, 23,3 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 135 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes frisering og barbering?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Ålesund med 82. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 8 767 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Molde?
Median stiftelsesår er 2018, og 7 av enhetene er stiftet de siste fem årene (30,4 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1987.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 96.210 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 43 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 11.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 21 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (525), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (467), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (361), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (136), Aktiviteter i idrettslag og -klubber (129), Oppføring av bygninger (123).