Aktiviteter i borettslag og boligsameier i Rauma

Næringskode 97.001 kommune 1539 oppdatert 12.10.2026

Bransjen i hele landet: 47 088Kommunen i alt: 1 743
Enheter60av 47 088 i næringen
Av bransjen0,1 %av 47 088 i hele landet
Av kommunen3,4 %av 1 743 enheter i Rauma
Nest størst: Oslo9 274mot 60 her
Rangering i Rauma4av 225 næringer i kommunen

Kort fortalt

Aktiviteter i borettslag og boligsameier har næringskode 97.001 i Enhetsregisteret, og i Rauma står 60 enheter oppført på den. Det er 0,1 % av de 47 088 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 3,4 % av alt næringsliv i Rauma. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 4 av 225.

8 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 4,7 mill. kr. Størst er Sameiet Kvartal 1 med 1,5 mill. kr, foran Ørjatun Borettslag med 684,1k kr.

Vanligste selskapsform er eierseksjonssameie, med 45 av enhetene (75 %). Ingen av enhetene har meldt inn ansatte til registeret.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter600,1 %
Med ansatte00 %
Ansatte til sammen--
Har levert regnskap813,3 %
Med omsetning i kroner813,3 %
Omsetning i alt4,7 mill. kr-
Median omsetning516,1k kr-
Største omsetning1,5 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2011-

De 8 største i Rauma

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Sameiet Kvartal 11,5 mill. kr
2Ørjatun Borettslag684,1k kr
3Neshagen Borettslag540k kr
4Boligaksjeselskapet Soltun528k kr
5Storteigen Borettslag504,2k kr
6Boligselskapet Firkløver AS394,7k kr
7Boligselskapet Solberg AS291,4k kr
8VI BO BORETTSLAG AL273,6k kr

Nøkkeltall

Næringskode
97.001
Kommune
1539 Rauma
Enheter
60
Andel av næringen
0,1 %
Andel av kommunen
3,4 %
Eierseksjonssameie
45
Med ansatte
-
Ansatte til sammen
-

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 516,1k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 368,9k kr og 576k kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 273,6k kr mot 1,5 mill. kr. Den største omsetter 3 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av aktiviteter i borettslag og boligsameier i Rauma.

52 av de 60 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 86,7 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 8 enheter har levert årsregnskap, 13,3 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Ålesund med 842, Molde med 361, Kristiansund med 338, Volda med 97, Ørsta med 91, Ulstein med 84. Størst i landet er Oslo med 9 274 enheter, mot 60 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 139 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 136 enheter, sauehold med 74 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 60 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2011: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1881, den ferskeste i 2026. 11 av dem er fra før år 2000, 18,3 % av dem vi har stiftelsesdato for.

9 enheter er stiftet de siste fem årene, 15 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «aktiviteter»

Selskaper i næringsgruppe 97.0 med annen næringskode som oppgir «aktiviteter» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange aktiviteter i borettslag og boligsameier finnes det i Rauma?

60 enheter står oppført med næringskode 97.001, aktiviteter i borettslag og boligsameier, i Rauma i Enhetsregisteret. Det er 0,1 % av de 47 088 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av aktiviteter i borettslag og boligsameier i Rauma?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Sameiet Kvartal 1 med 1,5 mill. kr, 2. Ørjatun Borettslag med 684,1k kr, 3. Neshagen Borettslag med 540k kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 8 enhetene med tall er 516,1k kr. Midtre halvpart ligger mellom 368,9k kr og 576k kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 3 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Rauma er eierseksjonssameie, med 45 av 60 enheter. Ingen av enhetene har meldt inn ansatte.

Hvor ellers i nærheten finnes aktiviteter i borettslag og boligsameier?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Ålesund med 842. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 47 088 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Rauma?

Median stiftelsesår er 2011, og 9 av enhetene er stiftet de siste fem årene (15 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1881.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 97.001 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 60 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 97.0 utenfor denne koden skriver «aktiviteter» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 52 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (97.0) som skriver ordet «aktiviteter» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (139), Utleie av egen eller leid fast eiendom (136), Sauehold (74), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (60), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (59), Oppføring av bygninger (47).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562