- Org.nr.
- 994 104 268
- Telefon
- 72 41 34 38
- Adresse
- Feragsveien 244, 7375 Røros
- Bransje
- Grunnarbeid
Driftsresultat1 109 6738,3 % margin
EBITDA1 318 411før av- og nedskrivninger
Årsresultat956 0777,1 % margin
Egenkapital11 510 17282,4 % av eiendelene
Feragen Maskin AS er et aksjeselskap innen grunnarbeid, stiftet 2009.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 994 104 268
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 29.09.2026
- Stiftet
- 15.05.2009
- Registrert
- 08.06.2009
- Adresse
- Feragsveien 244, 7375 Røros
- Telefon
- 72 41 34 38
- Kommune
- Røros
- Næring
- 43.120 GrunnarbeidGrunnarbeid i Røros (18)
- Aksjekapital
- 1 000 000
- Ansatte
- 8
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Feragen Maskin AS971 686 472 · RØROS8 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Maskinentreprenør samt annet som naturlig hører inn under dette, herunder investeringer i andre selskap.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 13 450 111 | 11 931 980 | 13 811 947 | 14 566 614 | 17 014 497 |
| Annen driftsinntekt (0) | - | - | - | −140 000 | - |
| Annen driftsinntekt | 315 | 17 105 | - | - | 70 000 |
| Sum driftsinntekter | 13 450 426 | 11 949 085 | 13 811 947 | 14 426 614 | 17 084 497 |
| Varekostnad | 4 481 643 | 5 571 693 | 4 876 133 | 5 089 095 | 6 823 302 |
| Lønnskostnad | 3 506 275 | 3 348 141 | 3 374 983 | 3 107 293 | 4 157 185 |
| Avskrivning på varige driftsmidler | - | - | - | - | 246 441 |
| Avskrivning på varige driftsmidler og immaterielle eiendeler | 208 738 | 216 616 | 209 062 | 212 613 | - |
| Annen driftskostnad | 4 144 097 | 5 040 171 | 5 109 470 | 5 425 516 | 5 868 525 |
| Sum driftskostnader | 12 340 753 | 14 176 621 | 13 569 647 | 13 834 517 | 17 095 453 |
| Driftsresultat | 1 109 673 | −2 227 536 | 242 300 | 592 097 | −10 956 |
| Annen renteinntekt | 120 547 | 22 960 | 10 274 | 29 753 | 20 885 |
| Annen finansinntekt (0) | - | - | - | 72 | - |
| Sum finansinntekter | 120 547 | 22 960 | 10 274 | 29 825 | 20 885 |
| Annen rentekostnad | 4 481 | 6 096 | 18 930 | 32 490 | 6 762 |
| Annen finanskostnad (0) | - | - | - | −98 | - |
| Sum finanskostnader | 4 481 | 6 096 | 18 930 | 32 392 | 6 762 |
| Netto finans | 116 066 | 16 864 | −8 657 | −2 567 | 14 122 |
| Resultat før skatt | - | - | - | - | 3 166 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | - | - | - | 918 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | - | - | 2 248 |
| Resultat før skattekostnad | 1 225 739 | −2 210 672 | 233 644 | 589 530 | - |
| Skattekostnad | 269 663 | - | 51 401 | 130 374 | - |
| Årsresultat | 956 077 | −1 728 601 | 182 243 | 459 156 | 2 248 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | - | - | - | - | 2 248 |
| Overført annen egenkapital | - | - | - | - | 2 248 |
| Annen egenkapital | 956 077 | −1 728 601 | 182 243 | 459 156 | - |
| Sum overføringer og disponeringer | - | - | 182 243 | 459 156 | 2 248 |
| Utsatt skattefordel | 223 676 | 493 339 | 11 268 | 62 669 | 33 914 |
| Sum immaterielle eiendeler | 223 676 | 493 339 | 11 268 | 62 669 | 33 914 |
| Tomter, bygninger og annen fast eiendom | 116 000 | 138 700 | 172 550 | 201 550 | 350 700 |
| Maskiner og anlegg | 51 488 | - | 111 426 | - | 106 096 |
| Driftsløsøre, inventar, verktøy, kontorm. | - | - | - | - | 176 470 |
| Driftsløsøre, inventar, verktøy, kontormaskiner, ol. | 522 062 | 656 073 | 373 912 | 332 740 | - |
| Sum varige driftsmidler | 689 550 | - | 657 888 | 723 950 | 633 267 |
| Andre fordringer | - | - | - | - | 1 446 079 |
| Andre langsiktige fordringer | 923 069 | 981 047 | 1 386 865 | 1 157 387 | - |
| Sum finansielle anleggsmidler | 923 069 | 981 047 | 1 386 865 | 1 157 387 | 1 446 079 |
| Sum anleggsmidler | 1 836 295 | 2 344 241 | 2 056 022 | 1 944 006 | 2 113 260 |
| Varer | 1 591 065 | 2 451 847 | 1 638 327 | 2 112 270 | 1 394 735 |
| Sum varer | - | - | 1 638 327 | 2 112 270 | 1 394 735 |
| Kundefordringer | 5 549 341 | 2 140 384 | 4 272 622 | 3 303 528 | 5 998 729 |
| Andre kortsiktige fordringer | 427 080 | 477 910 | 211 105 | 324 871 | - |
| Sum fordringer | 5 976 421 | 2 618 293 | 4 483 727 | 3 628 399 | 6 237 092 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | - | - | - | - | 5 676 924 |
| Sum investeringer | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Bankinnskudd, kontanter og lignende | 4 567 504 | 4 920 988 | 5 525 225 | 6 324 972 | - |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 4 567 504 | 4 920 988 | 5 525 225 | 6 324 972 | 5 676 924 |
| Sum omløpsmidler | 12 134 990 | 9 991 128 | 11 647 279 | 12 065 641 | 13 308 750 |
| Sum eiendeler | 13 971 285 | 12 335 369 | 13 703 300 | 14 009 647 | 15 422 010 |
| Aksjekapital | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | - |
| Overkurs | 4 258 957 | 4 258 957 | 4 258 957 | 4 258 957 | 4 258 957 |
| Sum innskutt egenkapital | 5 258 957 | 5 258 957 | 5 258 957 | 5 258 957 | 5 258 957 |
| Annen egenkapital | 6 251 216 | 5 295 139 | 7 023 740 | 6 841 498 | 6 382 341 |
| Sum opptjent egenkapital | 6 251 216 | 5 295 139 | 7 023 740 | 6 841 498 | 6 382 341 |
| Sum egenkapital | 11 510 172 | 10 554 096 | 12 282 697 | 12 100 454 | 11 641 298 |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 0 | 0 | 0 | - | - |
| Sum annen langsiktig gjeld | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Sum langsiktig gjeld | - | - | 0 | 0 | 0 |
| Leverandørgjeld | 740 242 | 1 038 684 | 464 201 | 367 653 | 2 297 753 |
| Betalbar skatt | - | - | 0 | 159 129 | 37 665 |
| Skyldig offentlige avgifter | - | - | - | - | 859 268 |
| Skyldige offentlige avgifter | 1 331 341 | 366 500 | 600 346 | 778 936 | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 389 530 | 376 090 | 356 056 | 603 474 | 586 025 |
| Sum kortsiktig gjeld | 2 461 113 | 1 781 273 | 1 420 603 | 1 909 193 | 3 780 712 |
| Sum gjeld | 2 461 113 | 1 781 273 | 1 420 603 | 1 909 193 | 3 780 712 |
| Sum egenkapital og gjeld | 13 971 285 | 12 335 369 | 13 703 300 | - | 15 422 010 |
| Selskapskapital | - | - | - | - | 1 000 000 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 4,93▼ | 5,61 | 8,20 | 6,32 | 3,52 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,21▲ | 0,17 | 0,12 | 0,16 | 0,32 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 9,4 %▲ | −16,9 % | 1,8 % | 4,2 % | 0,1 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 8,3 %▲ | −18,6 % | 1,8 % | 4,1 % | −0,1 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 7,1 %▲ | −14,5 % | 1,3 % | 3,2 % | 0,0 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 82,4 %▼ | 85,6 % | 89,6 % | 86,4 % | 75,5 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 1 681 303
- Resultat per ansatt, kroner
- 138 709
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Feragen Maskin AS8,3 %
13,5 mill. 8 ansatte 2025
0,0 %2,55,07,510,0
AF HÆHRE & CONTUR ANS2,9 % 2 347,9 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
VASSBAKK & STOL AS6,4 % 3 162,2 mill.813 ansatte 2025
ANLEGG ØST ENTREPRENØR AS7,7 % 2 004,4 mill.384 ansatte 2025
Feragen Maskin AS8,3 % 13,5 mill.8 ansatte 2025
0,0 %2,55,07,510,0
De tre andre er de største selskapene i næringskode 43.120.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Bård Ståle Feragen | 1955 |
| Styrets leder | Tor Jan Feragen | 1945 |
| Varamedlem | Bård Ståle Feragen | 1955 |
| Revisor | REVISORKONSULT AS928 942 767 | - |
| Regnskapsfører | SPAREBANK 1 REGNSKAPSHUSET SMN AS936 285 066 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- BÅRD STÅLE FERAGEN73,0 %f. 1955 · Røros · 73 ordinære aksjer
- HELEN FERAGEN25,0 %f. 1974 · Hommelvik · 25 ordinære aksjer
- TOR JAN FERAGEN2,00 %f. 1945 · Røros · 2 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eier aksjer i
per 31.12.2025- RØROS GOLFPARK AS0,17 %979 915 365 · 1 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.