- Org.nr.
- 960 453 816
- Telefon
- 37 01 29 63
- Adresse
- Harebakken, Langsæveien 5, 4846 Arendal
- Hovedeier
- Marcussen Invest AS, 94 %
Driftsresultat1 502 99414,0 % margin
EBITDA1 621 659før av- og nedskrivninger
Årsresultat1 162 78210,8 % margin
Egenkapital2 053 28237,0 % av eiendelene
Gaveforum AS er et aksjeselskap innen detaljhandel med ur, klokker og smykker, stiftet 1991.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 960 453 816
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 07.10.2026
- Stiftet
- 26.02.1991
- Registrert
- 12.03.1995
- Adresse
- Harebakken, Langsæveien 5, 4846 Arendal
- Telefon
- 37 01 29 63
- Kommune
- Arendal
- Aksjekapital
- 100 000
- Ansatte
- 7
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Gaveforum AS981 048 458 · ARENDAL7 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Handel, import og det som dermed står i forbindelse.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 10 724 425 | 10 473 169 | 10 094 114 | 9 547 613 | 9 748 236 |
| Sum driftsinntekter | 10 724 425 | 10 473 169 | 10 094 114 | 9 547 613 | 9 748 236 |
| Varekostnad | 4 403 797 | 4 901 361 | 4 700 725 | 4 677 376 | 4 907 129 |
| Lønnskostnad | 2 773 919 | 2 651 718 | 2 738 447 | 2 313 780 | 2 180 575 |
| Avskrivning av driftsmidler | - | - | - | - | 20 822 |
| Avskrivning på varige driftsmidler og immaterielle eiendeler | 118 665 | 120 332 | 110 680 | 81 940 | - |
| Annen driftskostnad | 1 925 049 | 1 788 659 | 1 840 467 | 1 793 176 | 1 831 783 |
| Sum driftskostnader | 9 221 430 | 9 462 070 | 9 390 319 | 8 866 272 | 8 940 308 |
| Driftsresultat | 1 502 994 | 1 011 098 | 703 795 | 681 341 | 807 928 |
| Annen renteinntekt | 8 471 | - | 3 529 | - | 521 |
| Annen finansinntekt | 3 422 | 4 363 | - | - | - |
| Sum finansinntekter | 0 | 0 | 3 529 | 0 | 521 |
| Annen rentekostnad | 24 203 | 37 337 | 35 184 | 10 448 | 568 |
| Sum finanskostnader | 0 | 0 | 35 184 | 10 448 | 568 |
| Netto finans | −12 310 | −32 974 | −31 655 | −10 448 | −47 |
| Resultat før skatt | - | - | - | - | 807 881 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | - | - | - | 177 619 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | - | - | 630 262 |
| Resultat før skattekostnad | 1 490 684 | 978 124 | 672 140 | 670 893 | - |
| Skattekostnad | 327 902 | 215 403 | 147 593 | 147 605 | - |
| Årsresultat | 1 162 782 | 762 721 | 524 547 | 523 288 | 630 262 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | - | - | - | - | 630 262 |
| Totalresultat | 1 162 782 | 762 721 | - | - | 630 262 |
| Avsatt til annen egenkapital | - | - | - | - | 630 262 |
| Ordinært utbytte | 700 000 | 500 000 | 500 000 | 500 000 | - |
| Konsernbidrag | 234 000 | 280 722 | - | - | - |
| Overføringer til/fra annen egenkapital | 228 782 | −18 001 | 24 548 | 23 288 | - |
| Sum overføringer og disponeringer | 1 162 782 | 762 721 | 524 548 | 523 288 | 630 262 |
| Utsatt skattefordel | 9 266 | 8 851 | 14 303 | 19 126 | - |
| Sum immaterielle eiendeler | 9 266 | 8 851 | 14 303 | 19 126 | 65 940 |
| Driftsløsøre, inventar o. a. utstyr | - | - | - | - | 36 273 |
| Driftsløsøre, inventar, verktøy, kontormaskiner og lignende | 160 277 | 278 942 | 399 274 | 418 490 | - |
| Sum varige driftsmidler | 160 277 | - | 399 274 | 418 490 | 36 273 |
| Sum finansielle anleggsmidler | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Sum anleggsmidler | 169 543 | 287 793 | 413 577 | 437 616 | 102 213 |
| Varer | 3 703 681 | 3 132 709 | 3 304 886 | 2 627 902 | - |
| Sum varer | 3 703 681 | 3 132 709 | 3 304 886 | 2 627 902 | 2 173 154 |
| Kundefordringer | 8 746 | 17 858 | 17 788 | 18 132 | 10 651 |
| Andre kortsiktige fordringer | - | - | - | - | 6 443 |
| Andre fordringer | 18 753 | 11 675 | 2 475 | 8 363 | - |
| Sum fordringer | 27 499 | 29 533 | 20 263 | 26 495 | 17 094 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | - | - | - | - | 1 929 105 |
| Sum investeringer | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Bankinnskudd, kontanter og lignende | 1 647 941 | 1 658 038 | 1 528 208 | 1 793 406 | - |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 1 647 941 | 1 658 038 | 1 528 208 | 1 793 406 | 1 929 105 |
| Sum omløpsmidler | 5 379 121 | 4 820 280 | 4 853 357 | 4 447 803 | 4 119 353 |
| Sum eiendeler | 5 548 664 | 5 108 073 | 5 266 934 | 4 885 419 | 4 221 566 |
| Utsatt skattefordel l, | - | - | - | - | 65 940 |
| Selskapskapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | - |
| Annen innskutt egenkapital | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Sum innskutt egenkapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Annen egenkapital | 1 953 282 | 1 924 500 | 1 942 500 | 1 917 952 | 1 894 664 |
| Sum opptjent egenkapital | 1 953 282 | 1 924 500 | 1 942 500 | 1 917 952 | 1 894 664 |
| Sum egenkapital | 2 053 282 | 2 024 500 | 2 042 500 | 2 017 952 | 1 994 664 |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 0 | - | 0 | 0 | - |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 146 259 | 403 031 | 492 484 | 578 505 | - |
| Sum annen langsiktig gjeld | 146 259 | 403 031 | 492 484 | 578 505 | - |
| Sum langsiktig gjeld | 0 | 0 | 492 484 | 578 505 | 0 |
| Leverandørgjeld | 773 158 | 783 676 | 1 274 939 | 841 752 | 792 805 |
| Betalbar skatt | 262 317 | 130 773 | 142 770 | 100 791 | 217 803 |
| Skyldig offentlige avgifter | - | - | - | - | 404 166 |
| Skyldige offentlige avgifter | 636 210 | 602 634 | 491 289 | 519 414 | - |
| Utbytte | - | - | 500 000 | 500 000 | - |
| Kortsiktig konserngjeld | 1 359 900 | 859 900 | - | - | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 317 539 | 303 560 | 322 953 | 327 006 | 812 128 |
| Sum kortsiktig gjeld | 3 349 123 | 2 680 543 | 2 731 951 | 2 288 963 | 2 226 902 |
| Sum gjeld | 3 495 382 | 3 083 574 | 3 224 435 | 2 867 468 | 2 226 902 |
| Sum egenkapital og gjeld | 5 548 664 | - | 5 266 935 | 4 885 420 | 4 221 566 |
| Aksjekapital | - | - | - | - | 100 000 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 1,61▼ | 1,80 | 1,78 | 1,94 | 1,85 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 1,70▲ | 1,52 | 1,58 | 1,42 | 1,12 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 28,2 %▲ | 19,5 % | 13,9 % | 15,0 % | 19,2 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 14,0 %▲ | 9,7 % | 7,0 % | 7,1 % | 8,3 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 10,8 %▲ | 7,3 % | 5,2 % | 5,5 % | 6,5 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 37,0 %▼ | 39,6 % | 38,8 % | 41,3 % | 47,2 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 1 532 061
- Resultat per ansatt, kroner
- 214 713
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Gaveforum AS14,0 %
10,7 mill. 7 ansatte 2025
0 %51015
TAVEX GULL OG SØLV AS3,4 % 858,6 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
Gullfunn AS4,0 % 435,9 mill.384 ansatte 2025
Urmaker Bjerke AS6,3 % 743,2 mill.120 ansatte 2025
Gaveforum AS14,0 % 10,7 mill.7 ansatte 2025
0 %51015
De tre andre er de største selskapene i næringskode 47.770.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Marte Hagen Marcussen | 1992 |
| Styrets leder | Lars Marcussen | 1961 |
| Styremedlem | Marte Hagen Marcussen | 1992 |
| Styremedlem | Mette Tyrholm Hagen Marcussen | 1963 |
| Revisor | CEDRA NORGE AS935 416 779 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Marcussen Invest AS94,0 %Arendal · 94 B-aksjer
- LARS MARCUSSEN3,00 %f. 1961 · 3 A-aksjer
- METTE TYRHOLM HAGEN MARCUSSEN3,00 %f. 1963 · Arendal · 3 A-aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Marcussen Invest AS
- Gavetid AS100,0 %
- MARCUSSEN UR & SMYKKER AS97,0 %
- Gaveforum AS94,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.