- Org.nr.
- 943 308 489
- Telefon
- 37 02 11 14
- Adresse
- Havnegaten 1, 4836 Arendal
- Hovedeier
- Marcussen Invest AS, 97 %
Driftsresultat537 9453,2 % margin
EBITDA645 363før av- og nedskrivninger
Årsresultat223 3331,3 % margin
Egenkapital8 105 00358,4 % av eiendelene
MARCUSSEN UR & SMYKKER AS er et aksjeselskap innen detaljhandel med ur, klokker og smykker, stiftet 1987.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 943 308 489
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 08.10.2026
- Stiftet
- 02.01.1987
- Registrert
- 19.02.1995
- Adresse
- Havnegaten 1, 4836 Arendal
- Telefon
- 37 02 11 14
- Kommune
- Arendal
- Aksjekapital
- 100 000
- Ansatte
- 6
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- MARCUSSEN UR & SMYKKER AS971 923 660 · ARENDAL6 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Ur- og optikervirksomhet, handel og det som har sammenheng dermed. Selskapet kan delta i andre selskaper.
Tidligere navn
- Marcussen Ur-Optik AS19.02.1995 til 08.10.2015
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 17 073 365 | 15 644 060 | 13 928 170 | 17 398 608 | 17 376 964 |
| Annen driftsinntekt | 100 | - | 2 050 | - | - |
| Sum driftsinntekter | 17 073 465 | 15 644 060 | 13 930 220 | 17 398 608 | 17 376 964 |
| Varekostnad | 9 968 052 | 8 847 678 | 7 677 307 | 11 009 570 | 10 044 378 |
| Lønnskostnad | 3 725 986 | 3 633 990 | 3 270 932 | 2 899 018 | 2 893 285 |
| Avskrivning av driftsmidler | - | - | - | - | 231 080 |
| Avskrivning på varige driftsmidler og immaterielle eiendeler | 107 418 | 113 382 | 38 614 | 115 468 | - |
| Annen driftskostnad | 2 734 064 | 2 624 291 | 2 612 853 | 2 704 750 | 2 587 657 |
| Sum driftskostnader | 16 535 520 | 15 219 341 | 13 599 706 | 16 728 807 | 15 756 400 |
| Driftsresultat | 537 945 | 424 719 | 330 514 | 669 801 | 1 620 564 |
| Annen renteinntekt | 2 409 | 19 580 | 15 693 | 2 605 | 2 902 |
| Annen finansinntekt | 31 123 | 25 995 | 4 245 | 527 | 420 |
| Sum finansinntekter | 33 532 | 45 575 | 0 | 0 | 3 321 |
| Annen rentekostnad | 267 555 | 312 573 | 199 963 | 132 849 | 119 359 |
| Annen finanskostnad | 10 159 | 16 037 | 12 053 | 199 | 6 733 |
| Sum finanskostnader | 0 | 0 | −192 077 | −129 917 | 126 093 |
| Netto finans | −244 182 | −283 036 | 0 | 0 | −122 772 |
| Resultat før skatt | - | - | - | - | 1 497 793 |
| Årets skattekostnad | - | - | - | - | 330 852 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | - | - | 1 166 941 |
| Resultat før skattekostnad | 293 763 | 141 683 | 138 438 | 539 885 | - |
| Skattekostnad | 70 430 | 43 384 | 41 778 | 125 884 | - |
| Årsresultat | 223 333 | 98 299 | 96 660 | 414 001 | 1 166 941 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | - | - | - | - | 1 166 941 |
| Totalresultat | 223 333 | 98 299 | 96 660 | 414 001 | 1 166 941 |
| Avsatt til annen egenkapital | - | - | - | - | 1 166 941 |
| Ordinært utbytte | 300 000 | - | 500 000 | - | - |
| Tilleggsutbytte | 300 000 | - | - | - | - |
| Overføringer til/fra annen egenkapital | −376 770 | 98 299 | −403 340 | 414 001 | - |
| Sum overføringer og disponeringer | 223 230 | 98 299 | 96 660 | 414 001 | 1 166 941 |
| Utsatt skattefordel | 28 877 | 28 142 | 32 496 | 41 885 | 38 686 |
| Sum immaterielle eiendeler | 28 877 | 28 142 | 36 496 | 57 885 | 66 686 |
| Driftsløsøre, inventar o. a. utstyr l, | - | - | - | - | 101 119 |
| Maskiner og anlegg | 27 474 | 40 146 | 52 818 | - | - |
| Driftsløsøre, inventar, verktøy, kontormaskiner og lignende | 427 119 | 521 865 | 588 276 | 25 842 | - |
| Sum varige driftsmidler | 454 593 | 562 011 | 641 094 | 25 842 | 101 119 |
| Investeringer i aksjer og andeler | 16 000 | 16 000 | 16 000 | 16 000 | 16 000 |
| Sum finansielle anleggsmidler | 16 000 | 16 000 | 16 000 | 16 000 | 16 000 |
| Sum anleggsmidler | 499 470 | 606 153 | 693 590 | 99 727 | 183 805 |
| Varer | 12 071 411 | 12 062 374 | 11 547 395 | 10 948 369 | - |
| Sum varer | 12 071 411 | 12 062 374 | 11 547 395 | 10 948 369 | 12 174 174 |
| Kundefordringer | 345 201 | 617 092 | 56 758 | 153 444 | 297 153 |
| Andre kortsiktige fordringer | - | - | - | - | 109 475 |
| Andre fordringer | 101 951 | 79 021 | 96 765 | 60 933 | - |
| Sum fordringer | 447 152 | 696 114 | 153 523 | 214 377 | 406 628 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | - | - | - | - | 1 013 563 |
| Sum investeringer | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Bankinnskudd, kontanter og lignende | 866 613 | 1 038 979 | 2 599 712 | 1 507 347 | - |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 866 613 | 1 038 979 | 2 599 712 | 1 507 347 | 1 013 563 |
| Sum omløpsmidler | 13 385 176 | 13 797 466 | 14 300 630 | 12 670 093 | 13 594 365 |
| Sum eiendeler | 13 884 646 | 14 403 619 | 14 994 220 | 12 769 820 | 13 778 170 |
| Konsesjoner, patenter, lisenser, varemerker og lignende rettigheter | - | - | 4 000 | 16 000 | - |
| Immaterielle eiendeler l, | - | - | - | - | 28 000 |
| Selskapskapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | - |
| Annen innskutt egenkapital | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Sum innskutt egenkapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Annen egenkapital | 8 005 003 | 8 381 669 | 8 283 370 | 8 686 710 | 8 272 710 |
| Sum opptjent egenkapital | 8 005 003 | 8 381 669 | 8 283 370 | 8 686 710 | 8 272 710 |
| Sum egenkapital | 8 105 003 | 8 481 669 | 8 383 370 | 8 786 710 | 8 372 710 |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 2 881 473 | 3 507 033 | 4 086 982 | 1 998 479 | 2 430 767 |
| Sum annen langsiktig gjeld | 2 881 473 | 3 507 033 | 4 086 982 | 1 998 479 | 2 430 767 |
| Sum langsiktig gjeld | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 430 767 |
| Leverandørgjeld | 858 999 | 814 242 | 727 250 | 730 926 | 1 206 305 |
| Betalbar skatt | 71 165 | 39 030 | 32 389 | 129 083 | 339 283 |
| Skyldig offentlige avgifter | - | - | - | - | 623 796 |
| Skyldige offentlige avgifter | 927 819 | 909 265 | 640 185 | 685 029 | - |
| Utbytte | 300 000 | - | 500 000 | - | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 740 188 | 652 380 | 624 043 | 439 594 | 734 018 |
| Sum kortsiktig gjeld | 2 898 171 | 2 414 917 | 2 523 868 | 1 984 631 | 2 974 694 |
| Sum gjeld | 5 779 644 | 5 921 950 | 6 610 850 | 3 983 110 | 5 405 461 |
| Sum egenkapital og gjeld | 13 884 646 | 14 403 619 | 14 994 220 | - | 13 778 170 |
| Aksjekapital | - | - | - | - | 100 000 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 4,62▼ | 5,71 | 5,67 | 6,38 | 4,57 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,71▲ | 0,70 | 0,79 | 0,45 | 0,65 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 4,0 %▲ | 3,2 % | 2,4 % | 5,0 % | 11,8 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 3,2 %▲ | 2,7 % | 2,4 % | 3,8 % | 9,3 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 1,3 %▲ | 0,6 % | 0,7 % | 2,4 % | 6,7 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 58,4 %▼ | 58,9 % | 55,9 % | 68,8 % | 60,8 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 2 845 578
- Resultat per ansatt, kroner
- 89 658
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
MARCUSSEN UR & SMYKKER AS3,2 %
17,1 mill. 6 ansatte 2025
0 %2468
MARCUSSEN UR & SMYKKER AS3,2 % 17,1 mill.6 ansatte 2025
TAVEX GULL OG SØLV AS3,4 % 858,6 mill.22 ansatte 2025
Gullfunn AS4,0 % 435,9 mill.395 ansatte 2025
Urmaker Bjerke AS6,3 % 743,2 mill.122 ansatte 2025
0 %2468
De tre andre er de største selskapene i næringskode 47.770.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Magnus Hagen Marcussen | 1988 |
| Styrets leder | Ivar Andreas Melhuus Sehm | 1964 |
| Styremedlem | Magnus Hagen Marcussen | 1988 |
| Styremedlem | Morten Hagen Marcussen | 1989 |
| Styremedlem | Lars Marcussen | 1961 |
| Styremedlem | Marte Hagen Marcussen | 1992 |
| Varamedlem | Mette Tyrholm Hagen Marcussen | 1963 |
| Revisor | CEDRA NORGE AS935 416 779 | - |
| Regnskapsfører | LANDBØ REGNSKAP AS997 842 731 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Marcussen Invest AS97,0 %Arendal · 97 B-aksjer
- LARS MARCUSSEN3,00 %f. 1961 · 3 A-aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Marcussen Invest AS
- Gavetid AS100,0 %
- Gaveforum AS94,0 %
- MARCUSSEN UR & SMYKKER AS97,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eier aksjer i
per 31.12.2025- Protid AS6,06 %980 049 248 · 14 ordinære aksjer
- ARENDAL BY AS0,52 %995 584 433 · 2 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.