- Org.nr.
- 929 642 295
- Adresse
- Kanalveien 66, 5068 Bergen
- Hovedeier
- Lingalaks Gruppen AS, 100 %
Driftsresultat−57 086ikke oppgitt
Årsresultat10 349 036ikke oppgitt
Egenkapital531 314 91794,6 % av eiendelene
Lingalaks Sjømat AS er et aksjeselskap innen produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann, stiftet 2022.
Omsetning, fire regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 929 642 295
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 17.09.2026
- Stiftet
- 30.04.2022
- Registrert
- 16.08.2022
- Adresse
- Kanalveien 66, 5068 Bergen
- Kommune
- Bergen
- Næring
- 03.211 Produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvannProduksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann i Bergen (29)
- Aksjekapital
- 1 310 000
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Vedtektsfestet formål
Gjøre investeringer i aksjer, andre selskaper, øvrige verdipapirer, samt alt som naturlig relaterer seg til dette.
Tidligere navn
- ÅSTA AS16.08.2022 til 16.12.2024
- LINGA SJØMAT AS16.12.2024 til 17.03.2025
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Annen driftskostnad | 57 086 | - | 7 188 | 7 500 |
| Sum driftskostnader | 57 086 | 82 625 | 7 188 | 7 500 |
| Driftsresultat | −57 086 | −82 625 | −7 188 | −7 500 |
| Resultat før skatt | - | 348 285 610 | −7 188 | −7 500 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | −7 188 | −7 500 |
| Inntekt på investering i datterselskap | 5 000 000 | - | - | - |
| Inntekt på investering i tilknyttet selskap | 5 500 000 | - | - | - |
| Sum finansinntekter | 10 500 000 | 348 368 235 | - | - |
| Annen rentekostnad | 1 079 | - | - | - |
| Sum finanskostnader | 1 079 | - | - | - |
| Netto finans | 10 498 921 | 348 368 235 | - | - |
| Resultat før skattekostnad | 10 441 836 | - | - | - |
| Skattekostnad på resultat | 92 800 | - | - | - |
| Årsresultat | 10 349 036 | 347 586 657 | −7 188 | −7 500 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 10 349 036 | - | −7 188 | −7 500 |
| Totalresultat | 10 349 036 | - | −7 188 | −7 500 |
| Overført fra overkurs | - | - | −7 188 | −7 500 |
| Avsatt til annen innskutt egenkapital | 6 647 940 | - | - | - |
| Økning aksjeverdi datterselskap | −6 718 920 | - | - | - |
| Ordinært utbytte | 10 000 000 | - | - | - |
| Konsernbidrag | −6 647 940 | - | - | - |
| Avgitt konsernbidrag | 6 718 920 | - | - | - |
| Avsatt til annen egenkapital | 349 036 | - | - | - |
| Sum overføringer og disponeringer | 10 349 036 | - | −7 188 | −7 500 |
| Sum driftsinntekter | - | 0 | - | - |
| Investering i datterselskap | 282 498 620 | - | - | - |
| Investeringer i tilknyttet selskap | 254 997 140 | - | - | - |
| Lån til tilknyttet selskap og felles kontrollert virksomhet | 1 250 000 | - | - | - |
| Investeringer i aksjer og andeler | 1 028 140 | - | 298 840 | 298 840 |
| Sum finansielle anleggsmidler | 539 773 900 | - | 298 840 | 298 840 |
| Sum anleggsmidler | 539 773 900 | 532 325 680 | 298 840 | 298 840 |
| Andre kortsiktige fordringer | 21 567 369 | - | 575 | 15 262 |
| Sum fordringer | 21 567 369 | - | 575 | 15 262 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 49 124 | - | - | - |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 49 124 | - | - | - |
| Sum omløpsmidler | 21 616 493 | 69 373 438 | 575 | 15 262 |
| Sum eiendeler | 561 390 393 | 601 699 118 | 299 415 | 314 102 |
| å kr 10 000,0) | 1 310 000 | - | - | - |
| Overkurs | 215 547 011 | - | 37 415 | 44 602 |
| Annen innskutt egenkapital | 13 022 214 | - | - | - |
| Sum innskutt egenkapital | 229 879 225 | 231 754 285 | 299 415 | 306 602 |
| Annen egenkapital | 301 435 692 | - | - | - |
| Sum opptjent egenkapital | 301 435 692 | 301 086 657 | - | - |
| Sum egenkapital | 531 314 917 | 532 840 941 | 299 415 | 306 602 |
| Utsatt skatt | 72 596 | - | - | - |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 72 596 | - | - | - |
| Sum langsiktig gjeld | 72 596 | 0 | 0 | 0 |
| Leverandørgjeld | 1 744 | - | - | - |
| Betalbar skatt | 184 | - | - | - |
| Utbytte | 10 000 000 | - | - | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 20 000 952 | - | - | 7 500 |
| Sum kortsiktig gjeld | 30 002 880 | 68 858 177 | - | 7 500 |
| Sum gjeld | 30 075 476 | 68 858 177 | 0 | 7 500 |
| Sum egenkapital og gjeld | 561 390 393 | - | 299 415 | 314 102 |
| å kr 2 000,0) | - | - | 262 000 | 262 000 |
Nøkkeltall 2022 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 0,72▼ | 1,01 | - | 2,03 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,06▼ | 0,13 | 0,00 | 0,02 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 1,8 %▼ | 115,7 % | −2,3 % | −2,4 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | - | - | - | - |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | - | - | - | - |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 94,6 %▲ | 88,6 % | 100,0 % | 97,6 % |
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Styrets leder | Erlend Haugarvoll | 1973 |
| Revisor | KPMG AS935 174 627 | - |
| Regnskapsfører | AMESTO ACCOUNTHOUSE BERGEN AS934 965 310 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Lingalaks Gruppen AS100,0 %Norheimsund · 131 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Lingalaks Gruppen AS
- Lingalaks Sjømat AS100,0 %
- Lingalaks AS100,0 %
- Lingalaks Service AS100,0 %
- Lingalaks Sjømat AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eier aksjer i
per 31.12.2025- Lingalaks AS100,0 %960 900 626 · 167 121 173 ordinære aksjer
- Lingalaks Service AS100,0 %926 970 232 · 30 ordinære aksjer
- Bruravik Utvikling AS50,0 %926 909 215 · 500 000 ordinære aksjer
- VARDE FISKEOPPDRETT AS50,0 %923 187 030 · 111 900 ordinære aksjer
- Hardanger Seafood AS38,2 %826 167 572 · 38 180 000 ordinære aksjer
- MILJØ OG HAVBRUK AS33,3 %915 781 160 · 800 ordinære aksjer
- ÆNES INKUBATOR AS33,3 %920 050 042 · 300 ordinære aksjer
- SÆVAREID BRUK AS0,82 %924 931 671 · 1 367 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.