- Org.nr.
- 992 977 949
- Adresse
- Skagenkaien 9, 4006 Stavanger
- Hovedeier
- Rescap AS, 54 %
- Bransje
- Drift av restauranter
Driftsresultat747 7105,7 % margin
EBITDA801 033før av- og nedskrivninger
Årsresultat−1 527 138−11,7 % margin
Egenkapital−875 231−17,7 % av eiendelene
Matsalen AS er et aksjeselskap innen drift av restauranter, stiftet 2008.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 992 977 949
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 10.10.2026
- Stiftet
- 01.07.2008
- Registrert
- 19.08.2008
- Adresse
- Skagenkaien 9, 4006 Stavanger
- Kommune
- Stavanger
- Aksjekapital
- 650 000
- Ansatte
- 30
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Matsalen AS993 004 278 · STAVANGER30 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Restaurantdrift og hva dermed står i forbindelse.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 13 102 494 | - | 12 259 692 | 11 574 517 | - |
| Annen driftsinntekt | −18 119 | - | - | 114 972 | - |
| Sum driftsinntekter | 13 084 375 | 13 474 865 | 12 259 692 | 11 689 489 | 10 169 222 |
| Varekostnad | 3 762 474 | - | 3 763 613 | 3 807 805 | 3 149 680 |
| Lønnskostnad | - | - | 4 916 178 | 4 593 418 | 3 779 249 |
| Lønnskostnad Il, | 5 405 864 | - | - | - | - |
| Avskrivning på varige driftsmidler og immaterielle eiendeler | 53 323 | - | 114 892 | 185 151 | 182 465 |
| Annen driftskostnad | 3 115 003 | - | 2 775 437 | 2 634 546 | 2 263 670 |
| Sum driftskostnader | 12 336 665 | 12 471 628 | 11 570 120 | 11 220 920 | 9 375 063 |
| Driftsresultat | 747 710 | 1 003 237 | 689 572 | 468 569 | 794 158 |
| Renteinntekt fra foretak i samme konsern | - | - | 124 509 | 47 725 | - |
| Annen renteinntekt | - | - | - | 391 | - |
| Sum finansinntekter | 0 | 369 | 124 509 | 48 116 | 1 296 |
| Rentekostnad til foretak i samme konsern | 32 647 | - | 14 892 | - | - |
| Annen rentekostnad | 48 466 | - | 109 429 | 15 384 | - |
| Annen finanskostnad | 2 050 000 | - | - | - | - |
| Sum finanskostnader | 2 131 113 | 105 593 | 124 321 | 15 384 | 6 311 |
| Netto finans | −2 131 113 | −105 224 | 188 | 32 732 | −5 015 |
| Resultat før skatt | −1 383 403 | 898 013 | 689 760 | 501 301 | 789 143 |
| Skattekostnad | 143 735 | - | 151 766 | 109 921 | 173 611 |
| Årsresultat | −1 527 138 | 647 382 | 537 994 | 391 380 | 615 532 |
| Totalresultat | - | - | 537 994 | 391 380 | - |
| Konsernbidrag | - | - | 528 659 | 391 560 | - |
| Overføringer til/fra annen egenkapital | - | - | 9 335 | −180 | - |
| Sum overføringer og disponeringer | - | - | 537 994 | 391 380 | - |
| Avgitt konsernbidrag | 0 | - | - | - | - |
| Udekket tap | −1 525 231 | - | - | - | - |
| Annen egenkapital | −1 908 | - | - | - | - |
| Sum immaterielle eiendeler | 0 | - | 53 944 | 56 601 | - |
| Tomter, bygninger og annen fast eiendom | - | - | - | 29 869 | - |
| Driftsløsøre, inventar, verktøy, kontormaskiner og lignende | - | - | 118 810 | 203 833 | - |
| Maskiner og anlegg | 0 | - | - | - | - |
| Driftsløsøre, inventar, verktøy, kontormaskiner, ol. | 30 550 | - | - | - | - |
| Sum varige driftsmidler | 30 550 | - | 118 810 | 233 702 | - |
| Investering i datterselskap | 400 000 | - | 2 450 000 | 2 450 000 | - |
| Investering i annet foretak i samme konsern | 0 | - | - | - | - |
| Sum finansielle anleggsmidler | 400 000 | - | 2 450 000 | 2 450 000 | - |
| Sum anleggsmidler | 430 550 | 2 533 873 | 2 622 754 | 2 740 303 | 2 872 007 |
| Varer | 163 361 | - | 163 759 | 207 813 | - |
| Sum varer | - | - | 163 759 | 207 813 | - |
| Kundefordringer | 164 834 | - | 262 503 | 375 897 | - |
| Andre fordringer | - | - | 66 432 | 13 604 | - |
| Andre kortsiktige fordringer | 35 297 | - | - | - | - |
| Konsernfordringer | 3 178 492 | - | 3 663 973 | 1 576 449 | - |
| Sum fordringer | 3 378 623 | - | 3 992 909 | 1 965 950 | - |
| Sum investeringer | 0 | - | 0 | 0 | - |
| Bankinnskudd, kontanter og lignende | 968 927 | - | 1 178 464 | 1 453 320 | - |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 968 927 | - | 1 178 464 | 1 453 320 | - |
| Sum omløpsmidler | 4 510 912 | 6 109 416 | 5 335 132 | 3 627 084 | 2 719 462 |
| Sum eiendeler | 4 941 462 | 8 643 289 | 7 957 886 | 6 367 387 | 5 591 469 |
| Utsatt skattefordel | - | - | 53 944 | 56 601 | - |
| Aksjekapital | 650 000 | - | - | - | - |
| Sum innskutt egenkapital | 650 000 | 650 000 | 650 000 | 650 000 | 650 000 |
| Annen egenkapital | 0 | - | 9 726 | 391 | - |
| Udekket tap | 1 525 231 | - | - | - | - |
| Sum opptjent egenkapital | −1 525 231 | 1 908 | 9 726 | 391 | 571 |
| Sum egenkapital | −875 231 | 651 908 | 659 726 | 650 391 | 650 571 |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 0 | - | 0 | - | - |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 409 224 | - | 1 225 806 | 1 044 998 | - |
| Langsiktig konserngjeld | 2 309 562 | - | - | - | - |
| Sum annen langsiktig gjeld | 2 718 786 | - | 1 225 806 | 1 044 998 | - |
| Sum langsiktig gjeld | - | 3 751 443 | 0 | 0 | 0 |
| Leverandørgjeld | 309 722 | - | 495 759 | 454 108 | - |
| Betalbar skatt | 143 735 | - | - | 7 241 | - |
| Skyldige offentlige avgifter | 622 148 | - | 694 168 | 626 225 | - |
| Kortsiktig konserngjeld | 0 | - | 2 949 159 | 1 778 499 | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 2 022 301 | - | 1 933 267 | 1 805 925 | - |
| Sum kortsiktig gjeld | 3 097 906 | 4 239 939 | 6 072 353 | - | 4 940 898 |
| Sum gjeld | 5 816 692 | 7 991 382 | 7 298 160 | 5 716 996 | 4 940 898 |
| Sum egenkapital og gjeld | 4 941 462 | - | 7 957 886 | - | - |
| Selskapskapital | - | - | 650 000 | 650 000 | - |
| Annen innskutt egenkapital | - | - | 0 | 0 | - |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 1,46▲ | 1,44 | 0,88 | - | 0,55 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | −6,65▼ | 12,26 | 11,06 | 8,79 | 7,59 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 11,0 %▼ | 12,1 % | 11,4 % | 8,6 % | 14,2 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 5,7 %▼ | 7,4 % | 5,6 % | 4,0 % | 7,8 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | −11,7 %▼ | 4,8 % | 4,4 % | 3,3 % | 6,1 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | −17,7 %▼ | 7,5 % | 8,3 % | 10,2 % | 11,6 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 436 146
- Resultat per ansatt, kroner
- 24 924
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Matsalen AS5,7 %
13,1 mill. 30 ansatte 2025
0,0 %2,55,07,510,0
ZERO FIVE AS1,6 % 844,5 mill.1 294 ansatte 2025
Select Service Partner AS3,8 % 2 154,5 mill.2 287 ansatte 2025
Matsalen AS5,7 % 13,1 mill.30 ansatte 2025
KING FOOD AS8,5 % 1 784,8 mill.28 ansatte 2025
0,0 %2,55,07,510,0
De tre andre er de største selskapene i næringskode 56.110.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Petter Mugaas Joakimsen | 1982 |
| Styrets leder | Leif Birger Hovland | 1966 |
| Styremedlem | Morten Alstadsæther | 1964 |
| Revisor | KALLESTEN REVISJON OG REGNSKAP AS951 499 072 | - |
| Regnskapsfører | IREGNSKAP AS997 808 339 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Rescap AS54,0 %Stavanger · 351 ordinære aksjer
- LEIF HOVLAND AS36,0 %Hafrsfjord · 234 ordinære aksjer
- RITA LALAND JØERS10,0 %f. 1975 · Klepp Stasjon · 65 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- ALCAP AS
- Rescap AS100,0 %
- Herlige Stavanger Restauranter AS100,0 %
- Restaurant Bevaremegvel AS90,4 %
- VILLA 22 AS60,0 %
- Stavanger Mikrobryggeri AS60,0 %
- Matsalen AS54,0 %
- CAFE EXPRESS MADLA AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eier aksjer i
per 31.12.2025- CAFE EXPRESS MADLA AS100,0 %991 375 449 · 600 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.