- Org.nr.
- 924 853 638
- Adresse
- Bellevue 10, 4790 Lillesand
- Hovedeier
- Sandsgabet AS, 90 %
Driftsresultat4 484 2515,6 % margin
EBITDA4 567 551før av- og nedskrivninger
Årsresultat3 693 6504,6 % margin
Egenkapital5 857 83230,4 % av eiendelene
Skagerak Solutions AS er et aksjeselskap innen annen teknisk konsulentvirksomhet, stiftet 2020.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 924 853 638
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 02.10.2026
- Stiftet
- 24.03.2020
- Registrert
- 30.03.2020
- Adresse
- Bellevue 10, 4790 Lillesand
- Kommune
- Lillesand
- Aksjekapital
- 45 000
- Ansatte
- 10
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Skagerak Solutions AS824 891 672 · LILLESAND10 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Utvikling, kommersialisering og installasjon av fornybar kraft, samt å ta eierskap eller deltakelse i annen virksomhet med lignende formål. Selskapet kan også drive konsulentvirksomhet.
Tidligere navn
- Skagerak Fornybar AS30.03.2020 til 06.09.2022
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 80 282 361 | 54 404 733 | 54 152 414 | 13 427 829 | - |
| Annen driftsinntekt | - | - | 50 000 | - | - |
| Sum driftsinntekter | 80 282 361 | 54 404 733 | 54 202 414 | 13 427 829 | 5 989 241 |
| Varekostnad | 65 134 013 | 39 780 866 | 41 789 611 | 8 097 444 | 4 423 943 |
| Lønnskostnad | 8 660 274 | 6 506 021 | 5 008 911 | 3 304 739 | 1 094 695 |
| Avskrivninger av driftsmidler | 83 300 | 14 000 | 8 300 | 2 700 | - |
| Annen driftskostnad | 1 920 522 | 1 773 238 | 1 207 757 | 746 937 | 202 580 |
| Sum driftskostnader | 75 798 109 | 48 074 126 | 48 014 579 | 12 151 820 | 5 721 218 |
| Driftsresultat | 4 484 251 | 6 330 608 | 6 187 834 | 1 276 009 | 268 023 |
| Annen renteinntekt | 337 656 | 203 308 | 2 683 | 222 | - |
| Annen finansinntekt | 3 919 | 27 138 | 8 023 | 8 224 | - |
| Sum finansinntekter | 341 575 | 230 446 | 10 706 | 8 446 | 38 565 |
| Rentekostnad til foretak i samme konsern | 68 508 | 39 636 | - | - | - |
| Annen rentekostnad | 4 087 | 26 729 | 28 311 | 6 714 | - |
| Annen finanskostnad | 16 821 | 31 382 | 100 012 | 12 908 | - |
| Sum finanskostnader | 89 416 | 97 748 | 128 323 | 19 622 | 25 497 |
| Netto finans | 252 159 | 132 699 | −117 617 | −11 176 | 13 068 |
| Resultat før skatt | - | - | 6 070 217 | 1 264 833 | 281 091 |
| Resultat før skattekostnad | 4 736 410 | 6 463 306 | - | - | - |
| Skattekostnad på resultat | 1 042 760 | 1 426 874 | 1 335 448 | 216 453 | 61 840 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | 4 734 769 | 1 048 380 | - |
| Årsresultat | 3 693 650 | 5 036 432 | 4 734 769 | 1 048 380 | 219 251 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 3 693 650 | 5 036 432 | 4 734 769 | 1 048 380 | - |
| Totalresultat | 3 693 650 | 5 036 432 | 4 734 769 | 1 048 380 | - |
| Avgitt konsernbidrag | 814 314 | 601 292 | 534 919 | 22 955 | - |
| Avsatt til annen egenkapital | 2 879 337 | 4 435 140 | 4 199 850 | 1 025 425 | - |
| Sum overføringer og disponeringer | 3 693 650 | 5 036 432 | 4 734 769 | 1 048 380 | - |
| Utsatt skattefordel | 519 750 | 247 500 | 110 440 | 32 494 | - |
| Sum immaterielle eiendeler | 519 750 | 247 500 | 110 440 | 32 494 | - |
| Driftsløsøre, inventar o. a. utstyr | - | - | 14 000 | 22 300 | - |
| Andre langsiktige fordringer | - | 10 000 | 30 000 | 40 000 | - |
| Sum finansielle anleggsmidler | - | 10 000 | 30 000 | 40 000 | - |
| Maskiner og anlegg | 916 700 | - | - | - | - |
| Sum varige driftsmidler | 916 700 | - | 14 000 | 22 300 | - |
| Sum anleggsmidler | 1 436 450 | 257 500 | 154 440 | 94 794 | 25 000 |
| Sum varer | 250 000 | 250 000 | 300 000 | 319 459 | - |
| Kundefordringer | 13 352 651 | 11 155 083 | 2 010 270 | 2 323 995 | - |
| Andre kortsiktige fordringer | 76 897 | 258 218 | 5 643 408 | 1 155 135 | - |
| Sum fordringer | 13 429 549 | 11 413 301 | 7 653 678 | 3 479 130 | - |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 4 148 945 | 7 364 103 | 9 175 123 | 3 259 997 | - |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 4 148 945 | 7 364 103 | 9 175 123 | 3 259 997 | - |
| Sum omløpsmidler | 17 828 494 | 19 027 403 | 17 128 801 | 7 058 586 | 2 422 121 |
| Sum eiendeler | 19 264 944 | 19 284 903 | 17 283 241 | 7 153 380 | 2 447 121 |
| Aksjekapital | 45 000 | 45 000 | 45 000 | 45 000 | - |
| Overkurs | 985 000 | 985 000 | 985 000 | 985 000 | - |
| Sum innskutt egenkapital | 1 030 000 | 1 030 000 | 1 030 000 | 1 030 000 | 30 000 |
| Annen egenkapital | 4 827 832 | 5 948 496 | 5 513 355 | 1 313 505 | - |
| Sum opptjent egenkapital | 4 827 832 | 5 948 496 | 5 513 355 | 1 313 505 | 349 920 |
| Sum egenkapital | 5 857 832 | 6 978 496 | 6 543 355 | 2 343 505 | 379 920 |
| Langsiktig konserngjeld | 1 893 513 | 1 054 117 | 328 687 | 287 747 | - |
| Sum annen langsiktig gjeld | 1 893 513 | 1 054 117 | 328 687 | 287 747 | - |
| Sum langsiktig gjeld | 1 893 513 | 1 054 117 | 328 687 | 287 747 | 1 000 000 |
| Leverandørgjeld | 3 638 349 | 6 912 618 | 4 257 404 | 3 185 115 | - |
| Betalbar skatt | 1 085 331 | 1 394 338 | 1 262 519 | 304 312 | - |
| Skyldig offentlige avgifter | 2 384 154 | 437 493 | 329 968 | 523 556 | - |
| Kortsiktig konserngjeld | 1 043 993 | 770 888 | 685 794 | 29 430 | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 3 361 772 | 1 736 954 | 3 875 514 | 479 715 | - |
| Sum kortsiktig gjeld | 11 513 599 | 11 252 291 | 10 411 199 | 4 522 128 | 1 067 200 |
| Sum gjeld | 13 407 112 | 12 306 408 | 10 739 886 | 4 809 875 | 2 067 200 |
| Sum egenkapital og gjeld | 19 264 944 | 19 284 903 | 17 283 241 | 7 153 380 | - |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 1,55▼ | 1,69 | 1,65 | 1,56 | 2,27 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 2,29▲ | 1,76 | 1,64 | 2,05 | 5,44 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 25,0 %▼ | 35,9 % | 50,7 % | 26,8 % | 12,5 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 5,6 %▼ | 11,6 % | 11,4 % | 9,5 % | 4,5 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 4,6 %▼ | 9,3 % | 8,7 % | 7,8 % | 3,7 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 30,4 %▼ | 36,2 % | 37,9 % | 32,8 % | 15,5 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 8 028 236
- Resultat per ansatt, kroner
- 448 425
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Skagerak Solutions AS5,6 %
80,3 mill. 10 ansatte 2025
0 %10203040
Skagerak Solutions AS5,6 % 80,3 mill.10 ansatte 2025
Siemens AS9,0 % 2 435,4 mill.480 ansatte 2025
Siemens Energy AS14,1 % 5 518,2 mill.1 207 ansatte 2025
Autostore AS31,9 % 5 574,9 mill.382 ansatte 2025
0 %10203040
De tre andre er de største selskapene i næringskode 71.129.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Rich Ivar Håkonsen | 1976 |
| Styrets leder | Rich Ivar Håkonsen | 1976 |
| Varamedlem | Eli Eigeland | 1980 |
| Revisor | KRS REVISJON AS987 195 452 | - |
| Regnskapsfører | E&J RÅDGIVNING AS932 943 921 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Sandsgabet AS90,0 %Lillesand · 90 A-aksjer
- HÅVAR SØRBØ HOLDING AS10,0 %Nannestad · 10 A-aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Sandsgabet AS
- Storgaten 5 AS100,0 %
- Grimstad Garveri AS100,0 %
- VOIE 1 AS100,0 %
- Sommervegen 9 AS100,0 %
- Industritek AS100,0 %
- Skagerak Solutions AS90,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.